راه های درمان عفونت های چشم و انواع آن

سه شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ سلامت
درمان عفونت چشم

هر وقت مشکوک به عفونت چشم هستید ، همیشه باید برای معاینه چشم به پزشک چشم خود مراجعه کنید. تلاش برای تشخیص خود وضعیت شما می تواند درمان مؤثر را به تأخیر اندازد و به طور بالقوه به بینایی شما آسیب برساند.

امتحان چشمی احتیاج دارید؟ یک پزشک چشم در نزدیکی خود پیدا کنید و قرار ملاقات کنید.

اگر لنزهای تماسی می پوشید ، باید تا زمانی که برای تشخیص و درمان به پزشک چشم خود مراجعه نکرده اید ، فقط عینک خود را بپوشید.

انواع مختلفی از عفونت های چشم وجود دارد و پزشک چشم شما برای تجویز درمان مناسب باید نوع خاصی از عفونت چشم شما را تعیین کند.

پزشک شما ممکن است یک نمونه از ناحیه آسیب دیده چشم شما را برای یک نمونه بگیرد
فرهنگ
در صورت وجود نوع دقیق عفونت شما این ممکن است به تعیین موثرترین درمان مانند آنتی بیوتیکی کمک کند که نوع باکتریهای ایجاد کننده عفونت را هدف قرار دهد.

 

عفونت چشم

بیشتر بخوانید:برترین کرم ضد چروک دور چشم

 

علل و انواع عفونت های چشم

نمونه هایی از عفونت های ویروسی ، قارچی و باکتریایی چشم شامل:

۱-عفونت‌های (اندوفتالمیت)داخل چشمی:

اندوفتالمیتیس. هنگامی که یک عفونت چشمی به داخل چشم چشم نفوذ کند ، مانند آندوفتالمیتیت باکتریایی ، نابینایی می تواند بدون درمان فوری ، اغلب با آنتی بیوتیک های قدرتمند نتیجه یابد. این نوع عفونت می تواند با آسیب دیدگی چشم یا به عنوان عارضه نادر جراحی چشم مانند جراحی آب مروارید رخ دهد. هر زمان که کره چشم نفوذ کرده و به میزان قابل توجهی آسیب دیده باشد ، ۴ تا ۸ درصد خطر آندوفتالمیتیس وجود دارد.

* قالب که به داخل چشم چشم نفوذ می کند همچنین می تواند باعث آندوفتالمیتیس شود ، هرچند بندرت ، با بیشتر موارد در مناطق گرمسیری گزارش می شود

 

۲-عفونت‌های ویروسی چشم:

علاوه بر اختلال چشم صورتی، از دیگر عفونت‌های ویروسی چشم می‌توان به تبخال چشمی اشاره کرد که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس به وجود می‌آید.

 

۳-التهاب ملتحمه:

چشم صورتی یا ملتحمه. یک عفونت چشم شایع و بسیار مسری است که غالباً در کودکان در مراکز مراقبت های روزانه ، کلاس های درس و محیط های مشابه شیوع دارد. معلمان و کارمندان مراقبت های روزانه نیز هنگام کار در خانه های نزدیک با کودکان خردسال ، در معرض خطر چشم صورتی قرار دارند. انواع ملتحمه عفونی شایع معمولاً منشأ ویروسی یا باکتریایی دارند. نوزادان همچنین می توانند عفونت چشم ملتحمه (ملتحمه گونوکوکی و کلامیدیال) را هنگام تولد بدست آورند که یک مادر مبتلا به بیماری مقاربتی است.

 

۴-تراخوم (Trachoma):

یک عفونت چشمی به نام trachoma شناخته می شود
، مربوط به Chlamydia trachomatis ، در مناطق خاص توسعه یافته چنان گسترده است که علت اصلی نابینایی است. مگس ها می توانند عفونت را در محیط های غیر بهداشتی گسترش دهند و از بین بردن مجدد یک مشکل شایع است. Trachoma به طور معمول پلک داخلی را که به زخم شروع می شود ، آلوده می کند. جای زخم باعث ایجاد “چرخش” پلک می شود و مژه ها با نتیجه کوری دائمی ، باعث مسواک زدن و تخریب بافت روی قرنیه می شوند. بهداشت مناسب و در دسترس بودن درمان هایی مانند آنتی بیوتیک های خوراکی برای کنترل تراکوم ضروری است.

 

۵-عفونت کراتیتیس آکانتامبا:

کراتیت Acanthamoeba. استفاده کنندگان از لنزهای تماسی در معرض خطر ابتلا به انگل هایی هستند که می توانند به چشم حمله کنند و یک عفونت جدی تهدید کننده بینایی به نام کراتیت Acanthamoeba ایجاد کنند. به همین دلیل است که پوشندگان لنزهای تماسی باید نکات ایمنی خاصی را رعایت کنند ، مانند جلوگیری از شنا هنگام پوشیدن مخاطبین. اگر هنگام شنا یا استراحت در وان داغ لنزهای تماسی می پوشید ، حتماً بلافاصله پس از آن لنزهای خود را جدا کرده و ضد عفونی کنید. (برای استراتژی های بیشتر “آیا می توانید با لنزهای تماسی شنا کنید؟” را بخوانید). در واقع ، خطر ابتلا به عفونت های قارچی و باکتریایی چشم در بین پوشنده های لنزهای تماسی به طور کلی وجود دارد و باید از لنزهای تماسی مناسب استفاده شود. FDA
رهنمودها توصیه می کنند که تولید کنندگان دارای تاریخ انصراف (نه فقط تاریخ انقضا) در تمیز کردن لنزهای تماسی و ضد عفونی کننده محصولات برای کمک به حداقل رساندن خطر عفونت چشم باشند

بیشتر بخوانید:ماسک هایی برای  رفع تیر گی دور چشم

علایم عفونت چشم

۱-رنگ سفید کره چشم، صورتی یا قرمز رنگ می شود.

۲- ترشحات سبز، زرد یا سفید رنگ در گوشه چشم جمع می شود.

۳-مرتب از چشم اشک می آید.

۴- هنگام پلک زدن احساس می شود که چیزی مثل سنگ ریزه یا شن و ماسه، در چشم وجود دارد.

۵- پلک ها هنگام خواب خشک می شوند.

۶-در ناحیه پلک ها، ورم به چشم می خورد.

۷- یک توده دردناک و کوچک قرمز رنگ در ریشه مژه ها احساس می شود.

۸- در بعضی موارد به خصوص در عفونت‌های ویروسی چشم ممکن است تب، گلودرد و علایم سرماخوردگی نیز همراه این نشانه‌ها باشد.

۹- هنگام عفونت چشم، در کنار استفاده از داروهای تجویز شده و رعایت شدید نکات بهداشت شخصی، به علت مسری بودن بیماری از بستن چشم خودداری شود

عوارض عفونت چشم

*یک عفونت همچنین می تواند بر روی قسمتهای داخلی پلکهای فوقانی و تحتانی تأثیر بگذارد تا یک استیک یا چلازیون ایجاد کند.

*هنگامی که عفونت به غدد اشکی چشم حمله می کند ، شرایط التهابی مانندداکریوستنوزو یووئیت می تواند منجر شود. عفونت همچنین می تواند منجر به التهاب و انسداد سیستم زهکشی اشک چشم شود و باعث داکاروسیستیت شود

*عفونت می تواند یکی از دلایل اصلی ایجاد زخم قرنیه باشد که شبیه به آبسه چشم است. در صورت عدم درمان ، زخم قرنیه می تواند منجر به ریزش شدید بینایی شود.

*عفونت های جدی تر چشم می توانند به قسمت های داخلی چشم عمیق تر نفوذ کنند و شرایط خطرناک بینایی مانند ایجاد کنند
اندوفتالمیتیس

 

راه‌های درمان عفونت چشم چیست؟

 

خوشبختانه اکثر عفونت های ویروسی چشم، با روش‌های درمانی سریع مانند قطره‌های آنتی بیوتیک چشم یا پمادهای چشمی درمان می‌شوند. بسیاری از عفونت‌های شایع ویروسی چشم نیز به مرور زمان برطرف می‌شوند. در موارد عفونت‌های شدید ویروسی چشم، قطره چشم ضد ویروسی تجویز می‌شود. برخی از عفونت‌های ویروسی نیاز به مصرف دقیق قطرات استروئیدی چشم دارند تا التهاب چشم را کم می کند.

با مراجعه به دکتر  متخصص و پس از انجام معاینات مربوطه، دکتر با توجه به علت اصلی عفونت چشم، داروهای آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی که به صورت خوراکی مصرف می‌شوند را تجویز می‌نماید. اگر پس از مصرف دارو، علائم بیمار بدتر شد یا تغییری نکرد، بایستی بلافاصله به دکتر خود مراجعه کرد.

 

آفت دهان و دلایل بروز آن

آفت دهان و دلایل بروز آن

مراقبت خانگی پوست و درمان جوش

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا