جاذبه گردشگری کشور آذربایجان

سه‌شنبه 18 خرداد 1400 جاذبه های گردشگری
بهترین جاذبه های گردشگری جمهوری آذربایجان 

جاذبه گردشگری کشور آذربایجان

گردشگری کشور آذربایجان که همه آن را  به عنوان “سرزمین آتش”  میشناسند. آذربایجان سرزمین باستانی در منطقه قفقاز قرار دارد و در طول اعصار شاهد ظهور و سقوط چندین امپراتوری بوده است. امروز ، آذربایجان به سرعت در حال تبدیل شدن به یک مقصد جذاب اوراسیا است.

 

آیا می دانید کشور آذربایجان دقیقاً کجاست؟

آذربایجان کشوری است که در قسمت جنوبی قفقاز ، در تقاطع جنوب غربی آسیا و جنوب شرقی اروپا واقع شده است. این کشور با روسیه ، گرجستان ، ارمنستان ، ایران و کشور مصر با ترکیه مرز مشترک دارد.

مشور آذربایجان سرزمین تا حدود دویست سال پیش جزو کشور ایران بود ولی در جنگ‌های ایران و روسیه، طی قراردادهای گلستان و ترکمانچای به روسیه ملحق شد. 

آذربایجان به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی ، با تاریخی عمیق و جذاب ترکیبی واقعی از شرق و غرب است. به همین دلیل ، به نظر من ، این کشور خصوصاً جالب قفقاز است. با این وجود ، با وجود این پتانسیل عظیم ، آذربایجان در نقشه های جهانگردی یافت نمی شود.

کشور آذربایجان

کشور آذربایجان

۱-کوه بش بارماک داغی

اگر به جاذبه‌ های طبیعی علاقه دارید و ترجیح می‌دهید تا پس از سفر به هر کشوری، در ابتدا جاذبه‌ های طبیعی آن را مشاهده کنید،  درسفر به آذربایجان از کوه پنج انگشت یا همان بش بارماک داغی دیدن کنید؛ این کوه که در باکو واقع شده است، از اماکن مقدس آذربایجان به حساب می آید و علاوه بر توریست ها، بومیان منطقه نیز به وفور از آن دیدن می کنند.

 

کوه بش بارماک داغی

کوه بش بارماک داغی

۲-ایچری شهر

در تور باکو می توانید ایچری شهر را نیز ببینید. این شهر قدیمی به خوبی قدمت و تمدن آذربایجان را به گردشگران نشان می دهد؛ در این شهر قدیمی آثاری از دوران پارینه سنگی باقی مانده است؛ آثاری که دیدن آنها خالی از لطف نخواهد بود؛ برای اینکه بتوانید از این شهر قدیمی دیدن کنید باید به مرکز شهر باکو سفر کنید؛ این شهر قدیمی جاذبه های متعددی را در برگرفته است و تعدادی از آنها به عنوان میراثی جهانی در یونسکو ثبت شده اند؛ یکی از بهترین جاذبه های گردشگری باکو واقع در ایچری شهر، برج یا قلعه دختر است.

از دیگر جاذبه شهر ایچری شهر کاخ شیروان این قصر را قلب ایچری شهر می‌دانند.همانند تعداد دیگری از مکان‌های دیدنی واقع در باکوی قدیم، مثل برج مایدن، کاخ شیروان شاه نیز در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

ایچری شهر

ایچری شهر

۳-موزه فرش آذرایجان

این یکی از خاص‌ترین موزه‌های دنیا است. در سرتاسر دنیا کمتر موزه‌ای به این عظمت، مخصوص فرش، پیدا خواهید کرد. برای ایرانی‌ها، که فرش‌ را زیر پای خود می‌اندازند، شاید این موزه اهمیت چندانی از دیدگاه هنری نداشته باشد، اما برای مردمان دیگر کشورها، که فرش را به عنوان هنر ارزشمند ساخت دست، روی دیوارها آویزان می‌کنند، موزه فرش آذربایجان جذابیت خاصی دارد. موزه نام برده در سال 1967 ساخته شد. همانطور که از تصویر بالا پیداست، معماری آن شبیه به یک فرش لوله شده است!

باغ جهان نمای شیراز

 

موزه فرش آذربایجان

موزه فرش آذربایجان

۴-برج‌های شعله

برخی جاذبه های گردشگری باکو در سرتاسر دنیا منحصربه‌فرد محسوب می‌شوند. سه آسمان خراش این شهر معروف به برج‌های شعله در سطح جهانی شناخته شده هستند. امروز آن‌ها، در کنار مرکز فرهنگی حیدر علی اف، تبدیل به نماد شهر باکو شده‌اند. نحوه طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که شعله‌های آتش را تداعی می‌کنند. ساخت آن‌ها ریشه در تاریخ منطقه دارد.

برج های شعله جز آسمان خراش های متفاوت شهر باکو به حساب می آیند که در جذب توریست تاثیر به سزایی داشته اند؛ جالب است بدانید که پیشتر در شهر باکو سابقه آتش پرستی وجود داشته است که در  ساخت این برج ها به این موضوع دقت شده است؛ اگر به ظاهر این سه برج بهتر توجه کنید، متوجه حالت شعله  و آتش در آنها خواهید شد؛ برج های شعله به قدری بلند هستند که می توانید به راحتی آنها را در هر بخشی از شهر ببینید.

 

برج‌های شعله

برج‌های شعله

۵-کاخ اسماعیلیه

معماری آن گوتیکی است و به همین دلیل بسیار خاص به نظر می‌رسد. پشت پرده این کاخ، داستانی غم‌انگیز نهفته است. ابتدای قرن بیست، فرزند یکی از افرادی که در ملی شدن صنعت نفت آذربایجان تاثیر به سزایی داشت، از دنیا رفت. وی اسماعیل نام داشت و دلیل مرگش، بیماری سل بود. آقا موسی نق اف، بزرگ مرد تاریخ صنعت نفت آذربایجان، برای گرامی داشت یاد فرزندش دستور ساخت کاخ اسماعیلیه را داد. بنا بیش از یک قرن عمر داشته و ساختش به سال 1913 مربوط می‌شود. بعد از ساخت کاخ با هزینه شخصی آقا موسی نق اف، آن را به انجمن خیریه مسلمان تقدیم کرد. امروز این کاخ،محل اسکان آکادمی ملی علوم کشور محسوب می‌شود.

 

 

 

 

کاخ اسماعیلیه در آذربایجان

کاخ اسماعیلیه در آذربایجان

 

دریاچه باتابات

اگر در جست و جوی مکانی بکر و آرام هستید، این دریاچه بهترین انتخاب است. دریاچه باتابات در نخجوان واقع شده و به خاطر فضای دلنشین و خاصش توجه همگان را به خود جلب می کند. دریاچه باتابات به رنگ آبی شفاف بوده و دارای خواص درمانی است. از همین رو، همه ساله گردشگران زیادی به این دریاچه سفر می کنند تا علاوه بر لذت بردن از طبیعت چشم نواز، به سلامتی خود نیز اهمیت ویژه ای داده باشند. علاوه بر این مکان های دیگری مانند پارک، سینما و غار اصحاب کهف در این مکان به چشم می خورد.

 

 

 

 دریاچه باتابات در نخجوان

دریاچه باتابات در نخجوان

۷-مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف

این مرکز فرهنگی، مکانی بسیار مدرن و جذاب با معماری فوق العاده است که توسط زاها حدید، طراح مشهور، ساخته شده است. موج و انحنای طراحی شده بر بام این ساختمان جلوه ای چشمگیر به آن بخشیده است، به طوری که می توانید دقایق زیادی به این سازه بنگرید و در نهایت طراح این اثر را ستایش کنید. داخل مرکز هم نمایشگاه دائمی از لوازم، هدایا، اتومبیل‌ها و لباس‌های حیدرعلی‌اف، رئیس جمهور محبوب آذربایجان دیده می شود. همچنین این مرکز به عنوان مکانی برای برگزاری کنسرت، کنفرانس و تئاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف

مرکز فرهنگی حیدرعلی‌اف

عجایب هفت‌گانه

عجایب هفت‌گانه/7 عجایب جهان باستان

طاق کسری

طاق کسری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا