تست ریون

چهارشنبه 20 بهمن 1400 سلامت
تست ریون

تست ریون

علاوه بر ظاهر یکی از ویژگی هایی که انسان ها را از یکدیگر متمایز می کند هوش است که دانشمندان از گذشته تا کنون سعی دارند روش هایی برای اندازه گیری این ویژگی ایجاد کنند آزمون‌های هوش بسیاری نیز برای اندازه‌گیری هوش توسط دانشمندان تهیه شده که یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آنها تست ریون می‌باشد.

آشنایی با تست هوش ریون

آزمون یا ماتریس‌های پیشرونده ریون کهاز آن با عنوان تست هوش تصویری نیز نام برده می‌شود، قبل از جنگ جهانی دوم تهیه شدو از آن پس پژوهش‌های زیادی درباره آن انجام و چندین بار مورد تجدید نظر قرارگرفت. فرم‌های جدید آن برای اندازه‌گیری هوش افراد در سطوح مختلف توانایی و سنی(از 5 ساله تا بزرگسالان) به کار می‌رود. سوالات مطرح شده در این آزمون همه از یکنوع هستند. الگوهایی از تصاویر یا نمودار که بر اساس منطق خاصی تنظیم شده‌اند. آزمودنیباید ابتدا منطقی را که این تصاویر یا نمودارها براساس آن تنظم شده استراکشف کندو سپس از بین تصاویر پیشنهادی که در زیر هر الگو قرار دارد تصویری که الگوی سوالرا کامل می‌کند انتخاب نماید. سوالات آزمون از آسان به مشکل تنظیمشده‌اند. بهاینمعنی که سوالات آسان در اول و سوال‌های دشوارتر در انتهای آزمونقرار دارند. سوالات انتهایی به قدری دشوار هستند که کمتر کسی می‌تواند در محدودهزمانی تعیین شده به همه آنها پاسخ صحیح بدهد. آزمون ریون دارای دو فرم است. آزمون ریونکودکان که برای سنجش هوش کودکان 5 تا 9 ساله به کار می‌رود و دارای تصاویر رنگی استو آزمون کودکان بالاتر از 9 سال و افراد بزرگسال که با تصاویر سیاه و سفید تدوین شدهاست.

تست ریون

تست ریون

آیا آزمون ریون مستقل از فرهنگ است؟

ماتریس‌های ریون به شکلی است که برایهمه آزمودنی‌ها به یک اندازه تازگی دارد. بنابراین برخورداری از شرایط بهتراجتماعی و آموزشی در پاسخ دادن به سوال‌های آن تاثیر چندانی ندارد. بنابراین بهنظر سازنده آن تست ریون مستقل از فرهنگ است. با این حال عامل کلامی نیز در یافتنپاسخ‌های درست سوالا‌های آزمون موثر است زیرا نام بردن اشکال و الگوها و استدلالکلامی در هنگام بررسی روابط بین اجزای الگوها موجب می‌شود که آزمودنی روابط بینآنها را آسانتر کشف کند. به همین دلیل هنوز نمی‌توان به قطعیت گفت که این آزمونکاملا مستقل از فرهنگ باشد. با این حال تحقیقات نشان داده است که در پاسخ دادن بهسوالات تست ریون هوش سیال نقش اساسی‌تری دارد. بنابراین اجرای این آزمون در فرهنگ‌های
مختلف مناسب‌تر از آزمون‌هایی است که عامل کلامی و فرهنگی در محتوای آن نقش اساسیدارد.

اجرای تست هوش ریون

این ماتریس‌ها یا سری تصاویر انتزاعی کهیک توالی منطقی را به وجود می‌آورند و با درجه دشواری فزاینده‌ چیده شده‌اند، ضریبهوشی افراد را به خوبی به چالش می‌کشند. برای اجرای تست ریون ابتدا نمونه‌هایی ازسوال‌های آن که جنبه راهنمایی دارد به آزمودنی ارائه می‌شود و او را در یافتن پاسخراهنمایی می‌کنند تا با روش یافتن پاسخ آشنا شود. سپس از او خواسته می‌شود که درمحدوده زمانی تعیین شده پاسخ‌های درست سوال را پیدا کند. سوالات تست هوش ریون بدینشکل می‌باشند که می‌بایست از میان 6 تا 8 تصویر جداگانه، تصویری را انتخاب کنید کهتصویر ماتریس هر سوال را تکمیل کند. تست ریون بزرسالان و کودکان بالای 9 سال 60سوال دارد و زمان اجرای آن 45 دقیقه است. با کمک نمرات به دست آمده از این آزمون iqیا بهره هوشی افراد به دست می‌آید. معمولا در دوره‌های مختلف سنی این آزمون از افرادگرفته می‌شود و این بدین معنی است که سن فردی که تست‌ها را تکمیل می کند در ارزیابیبهره هوشی اهمیت بالایی دارد. لازم به ذکر است که افراد با دادن تست هوش تصویری ریونبر اساس امتیاز یا بهره هوشی یا همان iq ای که بدستمی آورند در 7 طبقه تقسیم می‌شوند:

  1. نابغه (با بهره هوشی بیشتر از 127)
  2. تیزهوش (با بهره هوشی بیشتر از 120)
  3. باهوش (با بهره هوشی بیشتر از 110)
  4. متوسط (با بهره هوشی بیش از 90)
  5. متوسط ضعیف (با بهره هوشی بیش از 80)
  6. مرزی (با بهره هوشی بیش از 73)
  7. عقب مانده و مرزی ضعیف (بهره هوشی پایین
    تر از 73)

 

سرطان مثانه /6 راه درمان، علائم و نشانه های سرطان مثانه
حقایقی درباره سیستم گردش خون

سیستم گردش خون

نوشیدنی‌های سم زدا برای کاهش وزن

نوشیدنی‌های سم زدا برای کاهش وزن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا