تاریخ شروع و پایان ماه رمضان ۹۸

دوشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ گوناگون
تاریخ شروع و پایان ماه رمضان 98

روز اول ماه رمضان ۹۸ یا به عبارتی تاریخ شروع ماه رمضان ۹۸ روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ مصادف با تاریخ ۷ می‌سال ۲۰۱۹ میلادی است. عید فطر یا پایان ماه مبارک رمضان نیز در ۱۴ خرداد ماه ۹۸ برابر با ۴ ژوئن ۲۰۱۹ میلادی است.

تاریخ شروع ماه رمضان سال ۱۳۹۸

روز اول ماه رمضان ۹۸ یا شروع ماه رمضان ۹۸، برابر با روز سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ شمسی است. همچنین آغاز ماه رمضان سال ۹۸ مصادف با ۷ ماه می ۲۰۱۹ میلادی است.

تاریخ عید فطر یا پایان ماه رمضان سال ۱۳۹۸ 

عید فطر ۱۳۹۸ و یا پایان ماه رمضان ۹۸، برابر با روز سه شنبه ۱۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۸ شمسی است. همچنین روز آخر ماه رمضان سال ۹۸ مصادف با ۴ ماه ژوئن سال ۲۰۱۹ میلادی است.

ماه مبارک رمضان

ماه رمضان نهمین ماه از ماه‌های سال قمری است که بین ماه شعبان و شوال واقع است. در قرآن کریم از ماه‌های دوازده گانه غیر از ماه رمضان نام هیچ ماه دیگری نیامده است. «رمضان» در لغت از ریشه «رمضاء» به معنای «شدت حرارت» گرفته شده و به معنای سوزاندن است. به دلیل اینکه در این ماه گناهان انسان بخشیده می‌شود، به آن، ماه مبارک رمضان گفته اند.

 

فضائل و برتری ماه رمضان

پیامبر اکرم (ص) می‌فرماید: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می‌سوزاند.»
از فضائل و برتری این ماه نسبت به ماه‌های دیگر سال می‌توان به نزول کتب آسمانی، روزه داری، وجود شب‌های پر فیض قدر و … اشاره کرد.
ابن عباس از رسول خدا (ص) روایات کرده است که فرمود: «وقتی شب قدر می‌شود، ملائکه‌ای که ساکن درسدره المنتهی هستند و جبرئیل، یکی از ایشان است، نازل می‌شوند، درحالی که جبرئیل به اتفاق سایر سکان نامبرده، پرچم‌هایی را، به همراه دارند، یک پرچم، بالای قبر من، و یکی بربالای بیت المقدس، و پرچمی درمسجد الحرام و پرچمی برطورسینا، نصب می‌کنند، و هیچ مؤمن و مؤمنه‌ای در این نقاط نمی‌ماند مگر آن که جبرئیل به او سلام می‌کند، مگر کسی که دائم الخمر و یا معتاد به خوردن گوشت خوک و یا زعفران مالیدن به بدن خود باشد.» (تأویل الآیات الظاهره، استرآبادی، ص. ۷۹۰)

 


از امام صادق (ع) در درباره ماه مبارک رمضان نقل شده است: «هرگاه روزه گرفتی، گوش و چشمت را از حرام، روزه بدار و همه اعضا و اندامت را از زشتی و پرگویی و اذیت کردن خدمتکارت باز دار. باید وقار روزه در تو باشد، تا می‌توانی، خاموش باش، مگر از ذکر خدا، و روزی که روزه داری با روزی که روزه نداری، یکسان نباشد، از خندیدن با صدای بلند، دوری کن؛ زیرا خداوند این کار‌ها را دشمن داند.» (بحار/۹۳/۲۹۲)
تاریخ شروع ماه رمضان 98 و پایان آن چه روزی است؟
روزه داری فقط گرسنگی و تشنگی نیست، روزه داری پاک کردن خویش از معصیت در محضر خداست. روزه داری شاد کردن دل دیگران است. روزه داری حفظ کردن آبرو و نریختن آبروی مومنین است. روزه داری کمک به فقرا و سیر کردن دل یتیمان است و …
بیایید رمضان را بهانه‌ای برای خوب شدن، شناخت خدای خویش و پاکیزه شدن از گناهان قرار دهیم. این لحظات طلایی عمر را بیهوده تلف نکنیم که هرگز باز نخواهند گشت.

تاریخ شروع ماه رمضان 98 و پایان آن چه روزی است؟

حکم شرعی فرو بردن تمام سر در آب

دلیل خالی شدن ناگهانی و غیر معمول شارژ گوشی چیست

دلیل خالی شدن ناگهانی و غیر معمول شارژ گوشی چیست

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا