گیاه برگ بو و روش های نگهداری از آن

پنج‌شنبه 22 دی 1401 گل و گیاه

معرفی گیاه برگ بو

نام علمی : Laurus nobilis

نام رایج : برگ بو / پیرامید

نوع گیاه : همیشه سبز / مناسب فضای بیرونی

سمی بودن : سمی نیست

زمان گلدهی : اواخر بهار تا اوایل تابستان

نوع خاک : کاملا زه کشی شده، اغلب انواع خاک.

رنگ گل : زرد کمرنگ

خواستگاه : مدیترانه

دشواری نگهداری : آسان و کم دردسر

 

 

معرفی گیاه برگ بو

این روزها نگهداری از گیاهان آپارتمانی فقط بخاطر زیبایی و گلهای اونها نیست بلکه بعضی از این گیاهان جزو گیاهان دارویی و چاشنی آشپزی هم هستن که میتونه علاوه بر زیبایی که برای خانه ما به همراه داره به عنوان دارو هم مورد استفاده میشه، برگ بو یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در خانه بخاطر خواص فوق العاده اش هست.

نورمناسب برای گیاه برگ بو

برای نگهداری برگ بو باید شرایط آفتاب کامل را برای آن فراهم کنید. البته گیاه در نیم سایه هم رشد می کند. اگر گیاه را در گلدان و داخل منزل نگهداری می کنید حتما آن را پشت پنجره نورگیر قرار دهید. در صورت کاشت گیاه در فضای باز بهتر است مکانی را انتخاب کنید که در فصول گرم سال آفتاب مستقیم نداشته باشد. برای محافظت از گیاه در برابر یخ زدگی بهتر است در فصل زمستان گلدان را به داخل خانه بیاورید و آن را پشت پنجره ای نورگیر قرار دهید.

نورمناسب برای گیاه برگ بو

نورمناسب برای گیاه برگ بو

آبیاری صحیح گیاه برگ بو

بهترین زمان آبیاری برگ بو بعد از خشک شدن رویه خاک گلدان است. دقت کنید که آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاه می شود. از آن طرف آبیاری کم هم می تواند باعث زرد شدن برگ ها و ریزش آن ها شود. برای جلوگیری از این مشکلات باید تعادل در آبیاری را رعایت کنید.

دمای مناسب برای گیاه برگ بو

دمای مناسب برای نگهداری برگ بو دمای حدود 22 درجه سانتی گراد است. این گیاه دماهای پایین تا 5- درجه را تحمل می کند اما به طور کلی به سرما حساس می باشد. برای جلوگیری از یخ زدن ریشه ها در فصول سرد سال بهتر است گلدان به داخل خانه آورده شود. پیچیدن یک لایه محافظتی مثل یک کیسه پلاستیکی به دور گیاه و گلدان هم می تواند کمک کننده باشد.

آبیاری صحیح گیاه برگ بو

آبیاری صحیح گیاه برگ بو

خاک مناسب برای گیاه برگ بو

گیاه در انواع خاک ها در صورتی که زهکشی مناسب باشد، به خوبی رشد می کند. مخلوط خاکبرگ به همراه کود دامی پوسیده برای کاشت گیاه در فضای آزاد مناسب است. برای کاشت برگ بو در گلدان هم می توانید از مخلوط خاک معمولی، خاکبرگ و شن و یا مخلوط خاک گلدان و خاک کاکتوس استفاده کنید.

گیاه آپارتمانی برگ بیدی

آفات گیاه برگ بو

در اغلب موارد، برگ بو گیاهی بدون آفت است؛ حتی از آن برای راندن حشرات از سایر گیاهان نیز استفاده می‌شود. با این وجود گاهی شپشک می‌تواند برای برگ بو دردسر ایجاد کند. انواعی از بیدها نیز هستند که در بین دو برگ گیاه تخم گذاری کرده و آنها را با پوششی نرم به هم می‌چسباند. اگر دیدید دو برگ گیاه به هم چسبیده است، آنها را به آرامی جدا کرده و تخم‌های بید را از سطح آنها پاک کنید.

آفات گیاه برگ بو 

آفات گیاه برگ بو

خواص برگ بو

در طب سنتی برگ بو برای جوانسازی پوست و مو و تقویت معده و دستگاه گوارش، روغن برگ آن برای ماساژ پیشانی مواقع میگرن و سردردو کاهش استرس و اضطراب و… مفید است.

روش های تکثیر برگ بو

  • کاشت بذرها را در فصل پاییز انجام دهید ، چرا که در فصل زمستان دانه ها رطوبت خود را حفظ کرده و در فصل بهار ، جوانه خواهند زد . برای کاشت دانه های می توانید از ترکیبات کوکوپیت + ماسه + خاک برگ استفاده نمایید .
  • قلمه هایی به طول ۱۰ سانتی متر از درخت جدا کنید ، قلمه ها بهتر است نیمه چوبی باشد ( یعنی قلمه هایی که سبز نیستند و خیلی هم چوبی نشده اند ) ، این قلمه ها را می توانید در فصل بهار تا پاییز تهیه نمایید . قلمه هایی به اصطلاح پاشنه دار ( در قسمت پایین قلمه ، تکه ای از چوب های قدیمی تر باشد ) را برای تکثیر انتخاب کنید . برگ های اضافی را تا جایی که در خاک قرار می گیرد ، جدا کنید . چند برگ در قسمت بالای قلمه بگذارید ، چرا که این کار به ریشه زایی قلمه ها کمک خواهد کرد .

پیچک سفید و روش های نگهداری از آن

روش نگهداری گیاه اکالیپتوس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا