برای کمک به فرد سوخته چه اقداماتی انجام دهیم

پنج‌شنبه 6 آذر 1399 سلامت
What can we do to help the burn victim?
درمان سوختگی بسته به میزان عمیق یا گسترده بودن آنها متفاوت است. سوختگی جزئی یا درجه یک فقط باعث آسیب های سطحی پوست می شود که به راحتی در خانه قابل کنترل است.
اما در سوختگی های درجه دو و سه ، یعنی اگر سوختگی بیشتر از سه سانت باشد در حدی نیست که بتواند خوددرمانی کند و مراجعه به اورژانس ضروری است . هر شخصی که بیش از 9 درصد از سطح بدنش دچار سوختگی شده باشد، حتی اگر سوختگی وی از نوع سطحی هم باشد، نیاز به مراقبت در بیمارستان دارد.

سوختگی درجه یک یا سطحی

در صورتی که با فرد سوخته مواجه شدید ابتدا میزان سوختگی را بررسی کنید و سپس اقدام به کمک کردن نمایید در افرادی که سوختگی بیشتر از نه درصد باشد حتما با اورژانس تماس بگیرید .
سوختگی جزئی یا سوختگی درجه یک و سطحی  اغلب باعث تورم و قرمزی  و سوزش در ناحیه می شود و بهبود آن ممکن است 3 روز تا چند هفته طول بکشد. هنگام درمان این سوختگی ها در خانه ، دانستن روش های صحیح برای جلوگیری از ایجاد زخم یا عفونت مهم است.

کمک های اولیه در خانه برای سوختگی جزئی

اگر سوختگی کم و ناچیز باشد و میتوانید با یک سری کارهای اولیه از سوزس و صدمات بعدی جلوگیری کیند
درمان سریع سوختگی مهم است ، زیرا پوست آسیب دیده می تواند بیشتر آسیب ببیند یا به راحتی آلوده شود.

سوختگی های جزئی ممکن است در خانه با نکات زیر در مورد کمک های اولیه درمان شوند:

1-خارج کردن  فرد آسیب دیده از منبع گرما ضروری است تا از آسیب بیشتر جلوگیری کند.

2– آب خنک یا ولرم را روی سوختگی حدود 20 دقیقه بریزید  .   از  یخ ، آب سرد یا کرم روی محل سوختگی استفاده نکنید .

3– لباس یا جواهرات موجود در پوست آسیب دیده یا نزدیک آن را بردارید. با این حال ، هرگونه لباس که به سوختگی چسبیده است را جدا نکنید.

4– پس از خنک شدن ناحیه آسیب دیده ، لوسیون حاوی آلوئه ورا یا مرطوب کننده را روی محل سوختگی قرار دهید. انجام این کار به جلوگیری از خشک شدن کمک کرده و به تسکین کمک می کند.

5– پوشاندن ناحیه سوخته برای جلوگیری از عفونت امری حیاتی است. با این حال ، از فشار بیش از حد آن به پوست آسیب دیده خودداری کنید. از بانداژ گاز خشک یا پارچه تمیز برای پوشاندن منطقه استفاده کنید.  استفاده از پارچه های کرکی مانند پتو و حوله  کاری اشتباه است .

6– پس از بهبود سوختگی ، از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب برای جلوگیری از ایجاد زخم خودداری کنید. این قرمزی ممکن است برای هفته های زیادی وجود داشته باشد ، به خصوص اگر رنگ پوست تیره داشته باشید. به این حالت هیپرپیگمانتاسیون پس التهابی گفته می شود. برای این منظور ، در صورت امکان محل را با، لباس محافظ بپوشید یا از ضد آفتاب ضدآب و با طیف گسترده SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

7-همچنین برای تسکین درد  از داروی مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید و دستورالعمل های روی برچسب را دنبال کنید. با این حال ، اگر درد فروکش نکرد ، با پزشک تماس بگیرید.

8 برای درمان خانگی سوختگی های سطحی و درجه یک در منزل می توانید از این راهکار ها هم استفاده کنید اینجا کلیک کنید

[ngd-single-post-view]
خواص شگفت انگیز تخم کتان

بذر کتان/ ۵ خواص بذر کتان که هرگز نمی دانستید!

خاصیت شگفت انگیز انجیر

خواص انجیر/ 10 خواص این میوه فوق العاده برای سلامتی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi