میزان ماندگاری مایعات در مخازن مختلف

چهارشنبه 7 آبان 1399 آگهی ، سلامت
Water tanks

امروزه، با کمک فن آوری و روش های مختلف تولید ، فرآورده های پلاستیکی متنوعی طراحی و ساخته می شوند. در حال حاضر، بسیاری از فرآورده های پلاستیکی از طریق قالب گیری از طریق دمیدن، قالب گیری تزریقی و همچنین قالب گیری چرخشی یا دورانی ساخته می شوند. قالب گیری چرخشی بهترین و موثرترین روش جهت ساخت مخازن پلی اتیلنی و در نتیجه بهبود ماندگاری مایعات در آن ها است.

فرایند قالب گیری چرخشی که به قالب گیری دورانی نیز معروف است، در دمای بالا و فشار پایین صورت می گیرد. در این فریند، یک ترکیب پودری از نوع پلیمر با مواد محافظت کننده اشعه ماورای بنفش ترکیب می شود. مقدار پلیمری که در قالب مورد نظر ریخته می شود، بستگی به اندازه و ابعاد مخزن (حجیم و فوق حجیم) و ضخامت آن (بسته به نوع استفاده ای که از آن می شود و مایعاتی که در آن نگهداری خواهد شد) دارد. ترکیباتی که در این نوع پلیمر استفاده می شود، نقش مهمی در تعیین میزان ماندگاری مایعات دارد.

در مرحله اول فرایند قالب گیری چرخشی، پلیمر درون یک قالب دو تیکه ریخته می شود. این قالب از جنس فولاد است و تا زمانی که مخزن پلی اتیلن به شکل موردنظر در بیاید، به هیچ وجه تغییر شکل نمی دهد. در ادامه، قالب بسته شده و به همراه پودری که درون آن است به کوره ی داغ منتقل می شود تا با دمای مناسب پخته شود. در مرحله دوم، قالب به آرامی حرارت داده می شود و در دو جهت 360 درجه حرکت داده می شود. در این مرحله، پودر داخل قالب کاملا ذوب شده و مخلوط حاصل از آن تمام قسمت های قالب را شکل می دهد. طی فرایند چرخش، زوایای چرخش و سرعت آن توسط کامپیوتر کنترل می شود که این امر به ماندگاری مایعات درون مخازن تولید شده می افزاید.

در مرحله پایانی، قالب به اتاق خنک کننده منتقل می شود و شروع به خنک شدن می کند. در نهایت، با خنک شدن قالب، مخزن پلی اتیلن از قالب خارج می شود.

میزان ماندگاری مایعات

با توجه به اینکه، جهت نگهداری و دخیره سازی مایعات و سیالات مخصوصاآب و بعضا مواد خشک از مخازن مختلفی استفاده می شود، اما همیشه ذهن مصرف کننده ها به این سوال کشیده می شود که : میزان ماندگاری و سالم ماندن آب در مخازن مختلف چقدر است؟

به طور کلی، میزان ماندگاری آب در مخازن، به عواملی نظیر: دما، چگالی و وزن مایع درون مخازن ، ضخامت مخازن و قابلیت سازگاری مخازن بستگی دارد.

دما

مخازن پلی اتیلن، طوری طراحی شده اند که در دمای بسیار پایین مقاوم هستند. نتایج آزمایشات سازندگان مخازن پلی اتیلنی نشان داده است که انجماد در دمای 40- درجه سانتی گراد، هیچ گونه آسیبی به مخازن وارد نمی کند. البته در شرایطی که آب یخ می زند، انجماد آب ممکن است به مخازن آسیب برساند. بنابراین لازم است برای جلوگیری از ترکیدگی مخازن و ماندگاری مایعات در آن ها، با عایق بندی مناسب و تخلیه مخازن در فواصلی که به مدت طولانی از آن ها استفاده نمی شود، به طول عمر مخازن افزود. همچنین، در دمای بالا، نصب یک سایه بان بر بالای مخازن می تواند منجر به کاهش چشمگیر رسیدن اشعه یووی نور آفتاب به سطح مخازن و در نتیجه، کنترل دمای مخازن و افزایش ماندگاری مایعات در مخازن گردد.

چگالی  و وزن مایع درون مخازن

مخازن نه تنها در اندازه ها و شکل های متفاوت تولید می شوند، بلکه با درجه بندی های مختلف برای نگهداری مایعات با چگالی های مختلف ساخته و عرضه می شوند. برای در نظر گرفتن چگالی مایعات درون مخازن، از آب استفاده می شود. وزن مخصوص همه مواد نسبت به وزن آب اندازه گیری می شود و بدین ترتیب، مخازن با وزن مخصوص 1 تا 9/1 یا بیشتر، طراحی و تولید می شوند. شرکت تهران پلیمر یارا، با افزودن مواد تقویت کننده و بهبود دهنده به مواد اولیه، مخازن تقویت شده تولید می کند. در عین حال، این شرکت، توانایی مخازن را در برابر فشارهای ناشی از مواد ذخیره شده در آن ها افزایش داده است.

تاثیر ضخامت مخازن بر سالم ماندن آب

ضخامت مخازن باید به اندازه ای باشد که بتواند فشار ثقلی مایعات درون مخازن به دیواره ها را تحمل کند. ضخامت دیواره مخازن نقش مهمی در قدرت نهایی مخازن و ماندگاری مایعات درون آن ها دارد. بهتر است، مصرف کننده ها هنگام خرید، مخازنی را انتخاب کنند که ضخامت کافی برای تحمل جرم و چگالی مایع مورد نظر داشته باشند.

قابلیت سازگاری مخازن

در مقاسیه با انواع مختلف مخازن، مخازن پلی اتیلن  برای منازل در برابر اکثر مواد شیمیایی و آفت کش ها سازگاری دارند. البته، مخازنی که به منظور نگهداری این مواد ساخته می شوند را نباید برای ذخیره سازی سوخت هایی مانند بنزین مورد استفاده قرار داد. چرا که، این مواد می توانند باعث سست و شکننده شدن مخازن و کاهش ماندگاری مایعات، در آن ها شوند. بهتر است، برای نگهداری مواد سوختی از مخازن فلزی استاندارد و محافظت شده استفاده کرد.

امروزه، جهت نگهداری و ذخیره سازی آب و مایعات ازمخازن پلی اتیلن استفاده می شود. این مخازن بسته به نوع کاربرد آن ها به شکل های مختلفی ساخته می شوند. ترکیباتی که در تولید این مخازن به کار می رود، از پایداری بالایی برخوردار می باشند. به طوری که عناصر تشکیل دهنده آن ها از پیوندهای شیمیایی بسیار قوی و فشرده ای برخوردار بوده و به سختی با مواد دیگر واکنش می دهند. این ویژگی منحصر به فرد، مقاومت مخازن در برابر خوردگی را بالا برده و در نهایت، باعث افزایش ماندگاری مایعات در مخازن مختلف شده است.

Borany

طرز تهیه بورانی / چگونه یک بورانی خوشمزه تهیه کنیم

کیک ارده وشیره خوشمزه و مقوی بدون شکر+طرزتهیه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi