سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان

چهارشنبه 14 تیر 1402 جاذبه های گردشگری
سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان

سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان

جهان پر از شگفتی‌هاست. مهندسان برای ایجاد شاهکارهای معماری روزانه به سر می‌برند. یک مسئله اطمینان دارد، شگفتی‌هایی که امروز شما را به تعجب می‌اندازند، نسبت به آنچه در آینده با گسترش فناوری و دانش خواهد بود، چیزی نیستند. این باعث می‌شود تا به فکر بیفتید که در میان تمامی ساختمان‌های روی زمین، کدامیک از بیشترین فشار روی خاک زیرین ساختمان‌ها را ایجاد می‌کنند؟ آشنایی با سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان جالب خواهد بود.

ظاهر می‌تواند فریب دهنده باشد و ساختمانی که به چشم انسان بسیار بزرگ به نظر می‌رسد، به این معنی نیست که سنگین‌ترین ساختمان جهان است. اگر تا به حال به یک محل ساختمانی رفته‌اید، مقدار عظیمی از موادی که برای ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌شود را دیده‌اید. و البته، همه چیز در نهایت به هم اضافه می‌شود. پس، سنگین‌ترین ساختمان‌های تاریخ چیستند؟

لیستی از سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان

کدام کشور سنگین‌ترین ساختمان‌ها را دارد؟ جالب است بدانیم که کدام ملت دارای شاهکارهای ساختاری سنگین‌ترین است که برای اهداف مختلف ساخته شده‌اند. این ساختمان‌ها در محل‌های مختلفی در سراسر جهان پراکنده هستند و بر اساس وزن مواد، طبقه‌بندی زیر از سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان است (بدون ترتیب خاص):

۱. قصر پارلمان در بوخارست

قصر پارلمان در بوخارست باور دارد که سنگین‌ترین ساختمان جهان است. این ساختمان از ۷۰۰،۰۰۰ تن فولاد و برنز، همراه با ۱ میلیون متر مکعب (۳۵٫۳ میلیون فوت مکعب) مرمر، ۳٬۵۰۰ تن (۷٫۷ میلیون پوند) شیشه بلوری و ۹۰۰٬۰۰۰ مترمکعب (۳۱٫۷ میلیون فوت مکعب) چوب ساخته شده است.

ساختمان از سال ۱۹۸۴ شروع شد. بیش از ۴۰،۰۰۰ نفر باید قبل از شروع ساخت به مکان دیگری منتقل می‌شدند. برآوردها نشان می‌دهد که بیش از ۳۰،۰۰۰ کارگر در ساخت قصر مشغول بودند، بسیاری از آن‌ها شبانه روزی کار می‌کردند. چیز دیگری که درباره این ساختمان مشهور جالب است، این است که رومانی برای بازپرداخت وام‌های ساختمانی، باید صادرات خود را افزایش دهد.

Capture 187

۲. هرم خوفو

توریست‌ها در روز دوم عید قربان در گیزه، مصر، به هرم‌های چئوپس، خفرع و منکوره روی می‌آورند. عکس: محمد الشاهد/آژانس آنادولو. منبع: گتی تصاویر
یک ساختمان عظیم دیگر، هرم خوفو است که به نظر می‌رسد با سنگ‌های بسیار سنگینی ساخته شده است. و به همین دلیل، هرم‌ها به لیست شگفتی‌های جهان اضافه شده‌اند، زیرا سخت است که تصور کنیم چگونه آن‌ها با ابزار ساده‌ای که در آن زمان داشتند، همه این‌ها را انجام داده‌اند.

این ساختمان عظیم همچنین به عنوان هرم گیزا شناخته می‌شود. وزن آن حدود ۵٬۷۵۰٬۰۰۰ تن است.

Capture 188

۳. ساختمان جمع‌آوری وسایل فضایی ناسا

ساختمان جمع‌آوری وسایل فضایی ناسا نیز به لیست سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان اضافه شده است. این ساختمان بزرگ برای ساخت موشک‌ها استفاده می‌شود و بسیار فضایی است. این ساختمان حدود ۸ اکر زمین را پوشش می‌دهد و برای ساختمان آن ۹۸٬۵۹۰ تن فولاد مورد استفاده قرار گرفته است که آن را به یکی از سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان تبدیل کرده است.

Capture 190

 

۴. مسجد جامع مکه

یکی از ویژگی‌های مربوط به مساجد آن است که آن‌ها بخش قابل توجهی از ساختمان‌های عظیم در جهان را تشکیل می‌دهند و هر بار سعی می‌کنند که با هر ساختمانی چیزی شگفت‌انگیز ایجاد کنند. مسجد جامع مکه بسیار بزرگ است و تا ۴ میلیون نفر را در خود جای می‌دهد. این ساختمان بر روی ۹۹ اکر زمین ایستاده است، که به معنای داشتن بیش از ۴٫۹ میلیون فوت مربع است. ساخت آن بیش از ۸۵۰٬۰۰۰ تن مصرف کرده است.

Capture 191

۵. برج شانگهای

آیا برج شانگهای دومین سنگین‌ترین ساختمان جهان است؟ سخت است بگوییم زیرا لیست مرتب‌شده و قابل قبولی از سنگین‌ترین امکانات وجود ندارد. با این حال، براساس داده‌های ساختمانی آن، بسیار سنگین است و به لیست سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان پیوسته است.

این برج بیش از ۸۵۰٬۰۰۰ تن وزن دارد. چیز دیگری که درباره برج شانگهای باید بگوییم این است که رکورد بلندترین آسانسورهای سریع در جهان را در اختیار دارد و یکی از بهترین آسمان‌خراش‌های ساخته شده است.

Capture 192

۶. مرکز جهانی قرن جدید

اندازه مرکز جهانی قرن جدید چند است؟ این ساختمان عظیم و تقریباً ۱۹ میلیون فوت مربع است. این ساختمان غول‌آسای نیاز به ورودی بزرگی داشت، از جمله تن‌هايی از بتن و فولاد. وزن آن تقریباً ۲٫۳ میلیون تن است.

Capture 193

۷. پنتاگون

پنتاگون ساختمان دیگری در ایالات متحده آمریکا است که در آرلینگتون، ویرجینیا قرار دارد. این ساختمان تقریباً ۴ میلیون فوت مربع است و حدود ۳۰ اکر را به خود اختصاص داده است. برای ساخت آن، حدود ۷۰۰٬۰۰۰ تن شن از رودخانه پوتوماک در نزدیکی محل ساختمان استفاده شده است.

Capture 194

۸. برج تایپه ۱۰۱

برج تایپه ۱۰۱، یک ساختمان عظیم وزن ۲۴۰٬۰۰۰ تن است. این برج شامل ۱۰۱ طبقه است (از این رو ۱۰۱ در نامش وجود دارد). ساخت آن با یک دمپر ۷۲۸ تنی انجام شد.

Capture 195

۹. برج لوته ورلد

برج لوته ورلد، یک آسمان‌خراش ۱۲۳ طبقه در منطقهٔ سونگپا-گو، سئول، کرهٔ جنوبی است. این ساختمان ششمین بزرگترین ساختمان جهان و بلندترین ساختمان در کشورهای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در سال ۲۰۱۷ بود.

ساختار سقف ساختمان بدون ستون تقویتی ساخته شده بود تا وزن آن را تحمل کند، زلزله‌هایی با بزرگی تا ۹ در مقیاس بزرگی ریشتر و بادهایی با سرعت تا ۸۰ متر بر ثانیه را تحمل کند. وزن این ساختمان بیش از ۷۵۰٬۰۰۰ تن است.

Capture 196

۱۰. برج ساعت مکه

برج ساعت مکه با ارتفاع ۶۰۱ متر (۱۹۷۲ فوت)، سومین بلندترین ساختمان جهان است. همچنین چهارمین بلندترین سازهٔ آزاد جهان است. ساخت این برج حدود ۱۵ میلیارد دلار هزینه برده است. این برج در عربستان سعودی قرار دارد و وزن آن ۳۶٬۰۰۰ تن است و شامل ۷۶ آسانسور است.

Capture 197

۱۱. قلعه ویندزور

قلعه ویندزور یکی از قدیمی‌ترین ساختمان‌ها در این لیست است، زیرا در اوایل قرن ۱۱ به عنوان یک قلعه ساخته شد. بعدها به خانهٔ خانوادهٔ سلطنتی تبدیل شد.این قلعه بزرگترین خانهٔ روی زمین است و به خاطر برج‌هایش که می‌توان از شهر ویندزور در شهرستان برکشایر دید، شهرت دارد. از آنجا که یک قلعه است، بدون شک خیلی سنگین است.

Capture 198

۱۲. کلیسای سنت پیتر

با توجه به اندازهٔ عظیم آن، چقدر فکر می‌کنید کلیسای سنت پیتر در واتیکان وزن دارد؟ این ساختمان عظیم حدود ۴٬۲۰۰٬۰۰۰ فوت مربع را پوشش می‌دهد و بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ تن وزن دارد. این کلیسا در سال ۱۶۲۶ ساخته شده است و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای معماری زمان خود شناخته می‌شود.

Capture 199

۱۳. کلیسای سوگند ملی مریم مقدس در آپارسیدا

یک ساختمان بزرگ دیگر کلیسای سوگند ملی مریم مقدس در آپارسیدا است که همچنین یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان است. این کلیسا در آپارسیدا، برزیل قرار دارد. ظرفیت آن ۴۵٬۰۰۰ نفر است و می‌تواند در طول مراسم‌های خارج از ساختمان تا ۳۵۰٬۰۰۰ نفر را جای دهد.

Capture 200

۱۴. برج توره مایور

برج توره مایور یک ساختمان عظیم در شهر مکزیکو با ۲۲۵ متر ارتفاع در طبقهٔ بالایی و ۵۵ طبقه است. مساحت زمین آن ۱٬۶۸۷٬۱۰۳ فوت مربع است. این ساختمان با استفاده از مواد با کیفیت برای تحمل زلزله‌های شایع در شهر مکزیکو ساخته شده است.در سال ۲۰۰۳، زلزله‌ای با بزرگی ۷٫۶ در شهر مکزیکو واقع شد و ساختمان هیچ احساسی از آن نکرد. همچنین ساکنان درون ساختمان حتی نفهمیدند زلزله رخ داده است.

Capture 201

۱۵. هتل جهان اول

هتل جهان اول در پهنگ، مالزی با ۷٬۳۵۱ اتاق بزرگ است. این هتل رکورد بزرگ‌ترین هتل جهان را دارد. این ساختمان شامل بسیاری از رستوران‌ها، یک مرکز خرید و یک پارک تم با مساحت ۵۰۰٬۰۰۰ فوت مربع است.

Capture 202

کدامین ساختمان سنگین‌ترین ساختمان جهان است؟

از جمله سنگین‌ترین ساختمان‌های جهان، قصر پارلمان در بخارست به نظر می‌رسد که با توجه به اندازهٔ غول‌آسای آن و مقدار موادی که در ساخت آن به کار رفت، سنگین‌ترین است. سایر ساختمان‌ها بزرگ و مساحت فضایی بزرگی را پوشش می‌دهند اما سبک‌تر از قصر هستند.

منبع : MSN

کشور سریلانکا

کشور سریلانکا/همه چیز درباره کشور سریلانکا

Capture 114

جاذبه های دیدنی کورک ، شهری در ایرلند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا