کاهش قیمت آپارتمان واقعی است

سه‌شنبه 16 دی 1399 گوناگون

کاهش قیمت‌ آپارتمان طبق گزارش مجله دایان:

بررسی‌ها نشان می‌دهد در مناطق شمالی تهران منطقه یک و منطقه ۳ بیشترین میزان کاهش قیمت اتفاق افتاده است اما در مناطق دیگر تهران که مناطق مصرفی با قیمت‌های در دسترس‌تر برای خریداران تلقی می‌شوند، حجم کاهش چندان قابل ملاحظه نیست. در یک ماه اخیر قیمت‌ها در حدود متری ۵ میلیون تومان کاهش را در این منطقه شاهد بوده است.

واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت که به قیمت‌هایی بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان در هر متر مربع فروش می‌رفتند امروز با کاهش قیمتی در محدوده ۵ میلیون تومان در هر متر مربع مواجه شده‌اند.

واحدهای قدیمی‌تر که به اصطلاح بازاری‌ها واحدهای به قیمت رسیده هستند، چنین شرایطی ندارند. کاهش قیمت‌ها در واحدهای لوکس بازار اتفاق افتاده و خریداران بسیار قدرتمند مالی این روزها با کاهش قیمت نسبی مواجه شده‌اند که البته در کل قیمت تاثیر چندانی نمی‌گذارد.

در شرایط فعلی همه معامله‌گران دست از خرید و فروش کشیده‌اند، به عنوان مثال کسانی که واحدهای مسکونی خود را فایل کرده بودند این روزها روی خوشی به مشتریان نشان نمی‌دهند چرا که منتظرند تا تکلیف وضعیت اقتصادی روشن شود.  بسیاری از فروشندگان واحدهای مسکونی دست نگه داشتند تا پس از تعیین تکلیف قیمت ارز تصمیم خود را برای فروش بگیرند.

برخی از کسانی که پول لازم هستند حاضرند بین ۲ تا ۵ میلیون تومان تخفیف درهرمترمربع بدهند اما نکته اساسی این جاست که تخفیف‌ها برای واحدهای بالاتر از ۱۰۰ متر و واحدهای لوکس داده می‌شود در حالی که واحدهای بین ۵۰ تا ۸۰ متر واحدهای مصرفی تلقی می‌شوند تغییر قیمت چندانی را شاهد نیستند.

کاهش قیمت در مناطق گران‌تر و واحدهای متراژ بالا رخ داده 

گرانی بیش از حد آپارتمان در دو سال اخیر سبب شده است بسیاری از خریداران قادر به خرید آپارتمان در مناطق میانی تهران نباشند و برای خرید به مناطق ارزانتر مراجعه کنند.

کارشناسان معتقدند کاهش قیمت مسکن در شرایطی رخ می‌دهد که عرضه مسکن با تقاضا برابر شود هرچند خروج سرمایه گذاران از بازار مسکن نیز در این تعادل موثر است اما با توجه به آمار و ارقام ارائه شده حجم تولید مسکن در ایران همواره کمتر از تقاضا در بازار بوده است. م تنها زمانی می‌توان به تعدیل قیمت مسکن امیدوار بود که میزان تولید مسکن با میزان تقاضا برابری نماید و تا زمانی که این فاصله در بازار وجود دارد مشکلات این بازار به قوت خود باقی خواهد ماند.

میزان کاهش قیمت آپارتمان برای خریداران متوسط و واقعی بسیار اندک است و چندان قابل ملاحظه نیست.

فعالان بازار مسکن اما معتقدند  که تکلیف لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی مشخص شود بازار مسکن از حالت تردید و ابهام خارج خواهد شد و می‌توان پیش‌بینی دقیقی تری درباره روند حرکت قیمت‌ها داشت.

بهبود روابط ایران با کشورهای عربی ضروری است

توقیف کشتی نفتکش کره جنوبی

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi