سلامت ناخن / 8 روش برای تمیز و سالم نگه داشتن ناخن

پنج‌شنبه 23 بهمن 1399 سلامت
سلامت ناخن 

سلامت ناخن

سلامت ناخن شما ممکن است به عنوان شاخص اصلی سلامت کلی شما باشد. ناخن های شما برای استحکام و سلامت خود به مراقبت مناسب نیاز دارند. اگر روی آنها فرورفتگی یا برجستگی هایی مشاهده کردید ، ممکن است یک بیماری پزشکی زمینه ای را نشان دهد ، که به مراقبت سریع پزشکی نیاز دارد. قرار است ناخن های سالم انگشتی صاف و یکدست و بدون لکه و تغییر رنگ باشند. گاهی اوقات ، ممکن است برجستگی های عمودی مضر از نوک ناخن شما تا کوتیکول ایجاد شود ، که با افزایش سن می تواند برجسته شود.

تمیز نگه داشتن ناخن در سلامت ناخن اهمیت زیادی دارد و لازم است که ناخن‌ها را تمیز نگه دارید و پس از فعالیت در بیرون از منزل، دستشویی رفتن و قبل و بعد از غذا خوردن دست‌ها را با آب و صابون کاملا بشویید تا کثیفی و آلودگی در زیر ناخن‌ها جمع نشود و سلامت ناخن‌ها را به خطر نیندازد.

سلامت ناخن 

سلامت ناخن

روش های برای تمیز و سالم نگه داشتن ناخن :

۱-بهداشت ناخن مناسب:

همیشه باید از قیچی های تیز یا قیچی مانیکور با کیفیت خوب استفاده کنید. روش مناسب برای بریدن ناخن ها این است که ناخن ها را مستقیم از وسط برش دهید و سپس نوک ها را به صورت منحنی آرام دور بزنید.

 

۲-مکمل های بیوتین:

مکمل های بیوتین می توانند ضخامت ناخن های شما را افزایش دهند و همچنین از شکافتن و شکستن جلوگیری کنند. بیوتین عضوی از خانواده ویتامین B است و به بدن در تبدیل غذا به انرژی کمک می کند.

 

۳-سراغ مانیکور حرفه ای نروید:

مراجعه مداوم به مانیکور حرفه ای یا مانیکور می تواند ناخن های شما را خشک و شکننده کند. راه دیگر برای رفع مشکل این است که ابزار خود را به سالن مانیکور ببرید ، که احتمال عفونت را کاهش می دهد. مانیکور منظم و حرفه ای می تواند شما را دچار عفونت بستر ناخن کند که طبیعتاً مزمن است.

تمایل به خوردن غذاهای شور

۴-از استون خودداری کنید:

با استفاده از مواد پاک کننده بر پایه استون ، به مرور زمان مواد مغذی ضروری و ناخن شما را از بین می برد و باعث شکنندگی آنها می شود.

۵-مشکلات جزئی ناخن را نادیده نگیرید:

اگر در ناخن های خود مقداری عفونت دارید که به نظر نمی رسد از بین برود ، احتمال عفونت در نتیجه برخی دیگر از بیماری های زمینه ای وجود دارد. شما باید فوراً مشکل را توسط پزشک یا متخصص پوست ارزیابی کنید.

 

سلامت ناخن 

سلامت ناخن

 

۶-از مرطوب‌کننده استفاده کنید:

هنگامی که از لوسیون دست استفاده می‌کنید ، لوسیون را به ناخن‌ها و کوتیکول‌های خود نیز بمالید.

 

۷-ناخن‌های خود را گاز نگیرید:

 این عادت می‌تواند به بستر ناخن آسیب برساند. حتی یک برش جزئی در کنار ناخن شما می‌تواند به باکتری‌ها یا قارچ‌ها اجازه ورود و ایجاد عفونت دهد.

۸-ناخن ها را خشک و تمیز نگه دارید:

در صورت تمیز نگه داشتن باکتری ها می توانید از رشد زیر ناخن های خود جلوگیری کنید. هنگام انجام فعالیت هایی مانند استفاده از مواد شیمیایی خشن یا شستن ظروف ، یک جفت دستکش لاستیکی آستر دار پنبه ای بپوشید.

معده

9 نوع غذایی که نباید با معده خالی خورد

علايم بارداری/14 نشانه ای که ممکن است باردار باشید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا