ویتامین B چیست/9 ویتامین B برای سلامتی

دوشنبه 1 شهریور 1400 سلامت
ویتامین B

ویتامین B چیست

ویتامین B یک ویتامین نیست ، بلکه مجموعه ای از 8 ویتامین است که نه تنها برای سلامتی ضروری است بلکه عملکرد روان بدن را نیز تسهیل می کند. بعلاوه ، هر یک از اجزای ویتامین B در عملکردهای خاص بدن از کنترل سوخت و ساز بدن تا سلامت مو تا پیشگیری از میگرن کمک می کند.

ویتامین‌های گروه b دسته‌ای از ویتامین‌های محلول در آب هستند که نقش مهمی را در فرایندمتابولیسم سلولی ایفا می‌کنند. این ویتامین‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

ویتامین B مجموعه ای از ویتامین های

1-تیامین (B1)

2-ریبوفلاوین (b2)

3-نیاسین (b3)

4-کولین (b4)

5-اسید پانتوتنیک (b5)

6-پیریدوکسین (b6)

7-بیوتین (b7)

8-اسید فولیک (b9)

9-کوبالامین (b12)

به این  مجموعه­  ویتامین ب کمپلکس گفته می­‌شود.

این مجموع  ویتامین­‌ها در غذاهای زیادی وجود دارد.که افراد می‌­توانند با مصرف انواع غذاهای مغذی ویتامین ب ویتامین  کافی دریافت کنند.

اگر کسی از طریق غذا و مکمل ویتامین ب مورد نیاز دریافت نکند، دچار کمبود این ویتامین می­‌شود. همچنین اگر بدن نتواند مواد مغذی را به خوبی جذب کند یا به علت بیماری یا مصرف داروی خاص مقدار زیادی از مواد مغذی را حذف کند، فرد دچار کمبود ویتامین B می­‌شود.

در ادامه، با هر کدام از انواع ویتامین ب آشنا میشویم.

ویتامین B

ویتامین B

انواع ویتامین B چیست:

 

این ماده به طور گسترده ای در منابع غذایی وجود دارد و فردی که از رژیم غذایی متعادل استفاده می کند مقدار لازم کمپلکس B را در بدن دارد.

1-ویتامین B1

ویتامین B1: همچنین به عنوان تیامین شناخته می شود ، برای ساخت سلول های جدید در بدن مورد نیاز است و بنابراین نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارد. این ویتامین همچنین به عنوان ویتامین ضد استرس شناخته می شود زیرا به بهبود ایمنی بدن کمک می کند و برای تجزیه کربوهیدرات ها لازم است.

 

2-ویتامین B2

ویتامین B2:که از نظر شیمیایی با نام ریبوفلاوین شناخته می شود ، برای تولید گلبول های قرمز خون و انتقال اکسیژن به بدن ضروری است. این ماده همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی است و به عنوان رادیکال های آزاد کاهش می یابد و خطر بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

 

3-ویتامین B3 :

ویتامین B3 :همچنین به عنوان نیاسین شناخته می شود ، برای تنظیم کلسترول ضروری است. این ماده باعث ایجاد کلسترول خوب می شود و بنابراین برای جلوگیری از شروع بیماری های قلبی ضروری است. همچنین به دلیل اثرات ضد آکنه شناخته شده است.

 

4-ویتامینB4

ویتامینB4: کولین جزئی از ویتامین‌های گروه ب (ویتامین ب ۴) می‌باشد. کولین برای متابولیسم و سوخت و ساز چربی لازم است و برای سوزاندن چربی در بدن مصرف می‌شود. این ماده بسیار مهم می‌باشد. اگر مقدار کولین در بدن شما خیلی کم باشد، چربی اضافی در کبد جمع می‌شود. منابع کولین عبارت است از: دل و جگر گاو، زرده تخم مرغ، گل کلم، خیار و بادام زمینی.

 

5-ویتامین B5

ویتامین B5 :اسید پانتوتنیک ، برای متابولیسم چربی و کربوهیدرات ضروری است. همچنین برای تولید هورمونهایی از جمله تستوسترون و کورتیزول (هورمونهای استرس) لازم است. همچنین با کاهش اثرات ضد پیری از جمله کاهش لکه های قهوه ای برای پوست مفید است.

 

ویتامین B

ویتامین B

6-ویتامین B6

ویتامین B6 : یا پیریدوکسین نقش اصلی در تنظیم خواب و خواب دارد. این انتقال دهنده های عصبی مختلفی مانند سروتونین ، ملاتونین و نوراپی نفرین را تولید می کند که برای بهزیستی عاطفی ضروری هستند. همچنین دارای خواص ضد التهابی است و در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید مفید است

7-ویتامین B7

ویتامین B7: یا بیوتین به عنوان ویتامین زیبایی شناخته می شود ، زیرا دارای مزایای عمده مو ، پوست و ناخن است. همچنین برای حفظ سطح گلوکز ضروری است. این امر در بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا برای رشد طبیعی کودک نیز مهم است

8-ویتامین B9

ویتامین B9 :یا فولات یا اسید فولیک در بارداری بسیار ضروری است زیرا کمبود آن می تواند منجر به نقایص عصبی در نوزاد در حال رشد شود. همچنین در انتقال اکسیژن به سلولها از طریق RBC نقش عمده ای دارد. ویتامین B12 یا کوبالامین برای اطمینان از عملکرد صحیح سایر ویتامین ها ضروری است.

9-کمبود B12

ویتامین B12 :منجر به کم خونی می شود ، زیرا سلول های قرمز خون را قادر به انتقال اکسیژن به بدن می کند. این ماده بیشتر در غذاهای غیر گیاهی و مکمل های ویتامین B12 وجود دارد. اگر می خواهید در مورد هر مسئله خاصی بحث کنید ، می توانید با یک متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید و یک سوال رایگان بپرسید.
با این خوراکی ها لاغر شوید

ماده غذایی که نباید با پنیر مصرف شود

آب مروارید

آب مروارید چیست/ علت،علائم ودرمان آب‌مروارید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا