آیا سوزش معده منجر به سرطان مری می شود؟

چهارشنبه 25 فروردین 1400 سلامت

سوزش معده:

سوزش معده یا رفلکس اسید احساس سوزشی است که پس از مصرف برخی غذاها در ناحیه گلو یا قفسه سینه احساس می شود. در حالی که بسیاری از ما در طول زندگی خود یکبار احساس سوزش سر دل کرده ایم ، وقایع بسیار زیادی از جمله این می تواند نشانه ای عادلانه از سرطان مری باشد.

سوزش در معده، می تواند موجب درد، خستگی، و فشار بر روی معده و شکم شود. سوزش معده بزرگ در حال بزرگ شدن و شایع شدن است، به دلیل استفاده از غذاهای غیر قابل هضم، مشکلات سلامتی، عفونت، استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها و آب کلر دار

 

سوزش معده

سوزش معده

سوختگی اسیدی چگونه به مری مربوط می شود؟

مری لوله ای است که غذا را از گلو به معده می رساند. در مورد ریفلاکس اسید ، اسید از معده به مری می پرد و منجر به وضعیتی می شود که به مری بارت معروف است. این وضعیتی است که بافت موجود در مری را با نوع مشابهی از بافت موجود در پوشش روده جایگزین می کند. با این اوصاف ، مری بارت لزوماً منجر به سرطان مری نمی شود.

 

علائم اصلی سرطان مری

مشکل در بلع یکی از علائم اصلی سرطان مری است. این وضعیت به عنوان دیس فازی شناخته می شود. با بزرگتر شدن تومور ، بلعیدن غذا دشوارتر می شود. درد مری نیز یک علامت شایع است که توسط بسیاری از بیماران گزارش می شود. از دست دادن اشتها و کاهش وزن غیر قابل توضیح از دیگر علائم این نوع سرطان است. اگرچه سرطان مری در مراحل اولیه علائم قابل مشاهده ای نشان نمی دهد ، برخی از شاخص های کلیدی کاناپه مزمن ، سوهاضمه و گرفتگی صدا است.

 

سوزش معده

سوزش معده

عوامل اصلی خطر:

برخی از عوامل اصلی خطر ابتلا به این نوع سرطان به شرح زیر است:

 

مردان بیشتر از زنان در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند.

سرطان مری اغلب در افراد بالای 55 سال یا بیشتر تشخیص داده می شود

مصرف کنندگان دخانیات مزمن شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان مری دارند

مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش می دهد

چاقی خطر شار اسید را در نتیجه افزایش می دهد و منجر به سرطان مری می شود

پرتودرمانی در ناحیه شکم یا قفسه سینه نیز ممکن است منجر به سرطان مری شود

 

سوزش معده

سوزش معده

چگونه سرطان مری تشخیص داده می شود؟

در درجه اول 3 روش وجود دارد که این سرطان شناسایی می شود. اولین مرحله برای تشخیص این سرطان توسط یک متخصص آنکولوژی ، انجام آندوسکوپی است. در صورت عدم موفقیت ، پزشکان اغلب بلع باریم را بر روی بیماران مشکوک آزمایش می کنند و برای فهمیدن پوشش مری عکس رادیوگرافی می گیرند. اگر همه اینها به نتیجه نرسد ، پزشکان برای تشخیص این سرطان به سی تی اسکن اعتماد می کنند.

 

چگونه سرطان مری درمان می شود؟

اگر بیمار خوش شانس باشد و سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، تومور همراه با سلول آلوده می تواند با جراحی برداشته شود. به غیر از جراحی ، برخی از گزینه های دیگر پرتودرمانی و شیمی درمانی است. ترکیبی از پرتودرمانی و شیمی درمانی یا جراحی و به دنبال آن پرتودرمانی نیز می تواند توسط پزشک پیشنهاد شود. برنامه درمانی به مرحله تشخیص بستگی دارد.

lybrate.com

واکسن کرونا

ویروس کرونا/فاجعه انسانی در کشور در حال وقوع است

آتروفی عضلانی نخاع (SMA)

بیماری آتروفی عضلانی نخاع (SMA)چیست

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi