آزمایشات دارویی فوتبالیست های معروف

سه‌شنبه 21 شهریور 1402 ورزشی
آزمایشات دارویی فوتبالیست های معروف

آزمایشات دارویی فوتبالیست های معروف

فوتبال یک ورزش نخبه است که مستلزم سطح بالایی از عملکرد است. برای اطمینان از اینکه هیچ تیم یا بازیکنی با استفاده از مواد غیرقانونی مزیت ناعادلانه ای کسب نکند، فوتبال یک خط مشی سختگیرانه برای آزمایش مواد مخدر دارد.

این خط مشی شامل آزمایش‌های تصادفی و برنامه‌ریزی‌شده از بازیکنان و سایر اعضای تیم است. بازیکنانی که در آزمایش‌ها مثبت نشان داده شوند، با مجازات‌هایی مانند تعلیق روبرو می‌شوند.خط مشی آزمایش مواد مخدر فوتبال برای اطمینان از رقابت عادلانه و حفظ سلامت بازیکنان بسیار مهم است. این به اطمینان از اینکه همه بازیکنان در یک سطح بازی می کنند و هیچ کس از مواد غیرقانونی برای بهبود عملکرد خود استفاده نمی کند کمک می کند.

Capture 178

پل پوگبا

پل پوگبا، هافبک یوونتوس، به دلیل مثبت شدن آزمایش تستوسترون، ممکن است تا چهار سال از فوتبال محروم شود.پوگبا در 20 آگوست پس از پیروزی 3-0 یوونتوس مقابل اودینزه در سری آ مورد آزمایش قرار گرفت. آزمایش نشان داد که سطح تستوسترون او بالاتر از حد مجاز است.

تستوسترون یک هورمون آنابولیک است که می تواند به ورزشکاران کمک کند تا قدرت و استقامت خود را افزایش دهند.پوگبا به طور موقت محروم شده است و نمونه دوم او نیز در حال آزمایش است. اگر نتیجه مثبت باشد، پوگبا متهم به دوپینگ خواهد شد.اگر پوگبا متهم به دوپینگ شود، ممکن است بین دو تا چهار سال از فوتبال محروم شود. این حکم می تواند تأثیر جدی بر دوران حرفه ای او داشته باشد.

Capture 179

آندره اونانا

یان اونانا، دروازه بان جوان و آینده دار آژاکس، در سال 2021 پس از مثبت شدن آزمایش ماده ممنوعه فوروسماید، مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.اونانا توضیح داد که اشتباهاً داروهای همسر باردارش را مصرف کرده است، که حاوی فوروسماید بود. فوروسماید یک داروی ادرار آور است که برای درمان فشار خون بالا و سایر شرایط استفاده می شود.

اونانا به 12 ماه محرومیت از سوی یوفا محکوم شد، اما این حکم پس از اعتراض او به 9 ماه کاهش یافت.محرومیت اونانا تأثیر زیادی بر دوران حرفه ای او داشت. او نتوانست به آژاکس کمک کند تا در لیگ قهرمانان اروپا به مرحله حذفی صعود کند و در نهایت در سال 2022 از این تیم جدا شد.اونانا اکنون به بارسلونا پیوسته است و امیدوار است بتواند دوران حرفه ای خود را بازسازی کند.

Capture 180

مارک بوسنیچ

مارک بوسنیچ، دروازه بان سابق چلسی، در سال 2002 پس از مثبت شدن آزمایش کوکائین، دوران حرفه ای خود را به خطر انداخت.بوسنیچ که یک سال پیش از آن پس از ترک منچستریونایتد به صورت رایگان به چلسی پیوسته بود، در پایین ترین سطح خود قرار داشت و با مشکلات شخصی دست و پنجه نرم می کرد. او به کوکائین روی آورد تا با استرس و فشار مقابله کند.بوسنیچ توسط چلسی اخراج شد و از فوتبال دور شد تا با اعتیاد خود مبارزه کند. او سرانجام در سال 2008 به فوتبال بازگشت و توانست دوران حرفه ای خود را ادامه دهد.

Capture 181

آبل خاویر

خاویر، ملی پوش پرتغالی که 20 بار در انگلیس به دلیل حضور در اورتون و لیورپول بازی کرده بود، در سال 2005، پس از مثبت شدن آزمایش برای دیانابول، یک استروئید آنابولیک، به حاشیه رفت.خاویر در آن زمان در میدلزبورو بازی می کرد و به عنوان اولین بازیکن لیگ برتری که به دلیل استفاده از داروهای تقویت کننده عملکرد محروم شد، با محرومیت 18 ماهه مواجه شد.

خاویر ادعا کرد که دیانابول از یک داروی ضد ویروسی که او از ایالات متحده تهیه کرده بود به دست آمده است. درخواست تجدیدنظر در دادگاه حکمیت ورزش باعث شد محرومیت او در سال 2006 به 12 ماه کاهش یابد و در سال 2007 به او اجازه بازگشت داده شد.

Capture 182

ادگار دیویدز

دیویدز، ستاره هلندی یوونتوس، در سال 2001، پس از مثبت شدن آزمایش ناندرولون، یک استروئید آنابولیک، به حاشیه رفت. این اتفاق در بحبوحه یک رسوایی مواد مخدر در سری آ رخ داد که در آن چندین بازیکن دیگر نیز آزمایش مثبت دادند.دیویدز در ابتدا با محرومیت 16 ماهه مواجه شد، اما این حکم پس از تجدیدنظر به چهار ماه کاهش یافت. این تصمیم اعتراضات زیادی را برانگیخت، زیرا بسیاری معتقد بودند که دیویدز باید مجازات سنگین تری دریافت کند.

محرومیت دیویدز تأثیر منفی بر دوران حرفه ای او داشت. او جام جهانی 2002 را از دست داد و پس از بازگشت به بازی، هرگز به سطح قبلی خود نرسید.

Capture 183

آدریان موتو

چلسی در سال 2003، 15.8 میلیون پوند برای به خدمت گرفتن ادریان موتو، بازیکن رومانیایی پارما، هزینه کرد. موتو در اولین فصل خود در چلسی، تحت هدایت ژوزه مورینیو، عملکرد خوبی داشت و به نظر می رسید که آینده روشنی در پیش دارد.با این حال، در سال 2004، موتو پس از مثبت شدن آزمایش کوکائین، هفت ماه از فوتبال محروم شد. این یک ضربه بزرگ به موتو و چلسی بود.

محرومیت موتو به پایان دوران او در چلسی کمک کرد. او پس از آزادی از زندان، به تیم سابق خود، استوا بخارست، بازگشت، اما هرگز به سطحی که در ابتدای دوران حرفه ای خود داشت، نرسید.موتو یک استعداد بزرگ بود که توسط مواد مخدر به هدر رفت. او می توانست یکی از بهترین بازیکنان فوتبال جهان باشد، اما اعتیاد او به کوکائین این رویا را نابود کرد.

Capture 184

یاپ استام

در سال 2001، رسوایی مواد مخدر در سری آ ایتالیا، فوتبال این کشور را لرزاند. در میان بازیکنانی که در این رسوایی درگیر شدند، جان استم، مدافع هلندی لاتزیو نیز حضور داشت.استم در اکتبر همان سال، پس از آزمایش مثبت برای ناندرولون، یک استروئید آنابولیک، با محرومیت پنج ماهه مواجه شد. این محرومیت پس از درخواست تجدیدنظر به چهار ماه کاهش یافت.محرومیت استم ضربه ای بزرگ به لاتزیو بود. او یکی از مدافعان اصلی تیم بود و غیبت او خلاء بزرگی در خط دفاعی این تیم ایجاد کرد.

Capture 185

فرانک دی بوئر

در سال 2001، فرناندو دی بوئر، بازیکن هلندی بارسلونا، پس از آزمایش مثبت برای ناندرولون، یک استروئید آنابولیک، با محرومیت یک ساله مواجه شد.با این حال، دی بوئر استدلال کرد که او ناآگاهانه ناندرولون را “از طریق مکمل‌های غذایی آلوده” مصرف کرده است. کمیته انضباطی اتحادیه فوتبال اروپا (UEFA) حکم داد که این ادعا موجه است و محرومیت دی بوئر را به 11 هفته کاهش داد.این تصمیم دی بوئر را خوشحال کرد، اما او همچنان از اینکه نامش با یک رسوایی مواد مخدر مرتبط بود، متاسف بود. او گفت که این تجربه او را “بیشتر از هر چیز دیگری در زندگی” تحت تأثیر قرار داده است.

Capture 186

دیگو مارادونا

دیگو مارادونا، یکی از بزرگترین بازیکنان فوتبال تاریخ، در طول حرفه خود با مسائل مربوط به مواد مخدر دست و پنجه نرم می کرد. در سال 1991، آزمایش کوکائین او در ناپولی مثبت شد و منجر به تعلیق او از فوتبال ایتالیایی شد.

مارادونا پس از بازگشت به فوتبال، دوباره درگیر مواد مخدر شد. در سال 1994، آزمایش افدرین او در جام جهانی مثبت شد و منجر به اخراج او از مسابقات شد. این یک ضربه سنگین برای مارادونا بود و به پایانی شرم آور برای دوران بین المللی او و همچنین آغازی برای پایان دوران بازی او تبدیل شد.

منبع : MSN

نمادین ترین بازیکنان فوتبال

نمادین ترین بازیکنان فوتبال

جوان ترین بازیکنان

جوان ترین بازیکنانی که در لیگ برتر هت تریک کردند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا