ليمو ترش يكي از  مرکبات خوش عطر و خوش طعم است که از محبوب‌یت زیادی  بین افراد برخوردار می باشد و کاربرد زیاد آن در بین غذا ها و نوشیدنی ها  باعث شده در سطر اول انتخابات خرید رستوران ها ،کافه ها و منازل  قرار بگیرد.

پلی فنول های موجود در لیمو به کاهش اشتهای افراد کمک می کند به همین خاطر از بهترین دوستان  افرادی است که در حال رژیم گرفتن هستند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد این ماده مفید ( پلی فنول ) که در لیمو وجود دارد به پیشگیری از افزایش وزن کمک می کند. علاوه بر این، زمانی که یک لیوان آب به همراه کمی آب لیمو  به خصوص قبل از آغاز وعده غذایی خود می نوشید می توانید شکم خود را سریع تر سیر کنید و جلوی خوردن مواد غذایی اضافی را بگیرید. آبی که با لیموی تازه طعم دار شده یکی از گزینه های سالمی است که می توان آن را به جای آب پرتقال یا آب میوه های دیگر در صبح استفاده کرد.

همچنین می توانید کمی پوست لیمو را در آن بریزید تا طعم بهتر و لذت بخش تری داشته باشید. آب لیمو را به صورت سرد یا گرم می توانید میل کنید اما اگر به دنبال کاهش وزن هستید بهتر است کمی یخ بدان اضافه کنید و از آن لذت ببرید.(بهتر است در صبح آب لیمو را همراه آب ولرم مصرف کنید  )

آب لیمو مانع از بیمار شدنتان می شود:

لیمو سرشار از ویتامین سی می باشد که برای افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از عفونت  بسیار مفید است .

محیط اسیدی موجود در معده به عنوان یک مانع عمل می کند و مانع از این می شود که موارد بیماری زا  وارد بدن شوند و باعث ایجاد بیماری گردند. مصرف غذاهای بسیار اسیدی همچون آب لیمو می تواند به ایجاد این محیط اسیدی بیشتر کمک کند.

بر اساس مطالعات انجام شده مواد شیمیایی موجود در لیمو که با عنوان مواد شیمیایی گیاهی شناخته می شوند خاصیت انتی اکسیدانی دارند و به مراقبت از بدن در برابر بیماری ها کمک می کنند.

به هضم و گوارش کمک می کند:

یکی دیگر از فواید آب لیمو این است که اسید به هضم و گوارش مواد غذایی کمک می کند. فلاونوئیدهای موجود در لیمو به اسید موجود در معده کمک می کند راحت تر مواد غذایی را تجزیه نماید و همین امر هضم و گوارش کلی را بهبود می بخشد.

به نظر می رسد گرم کردن آب بتواند مزایای بیشتری برای هضم مواد غذایی فراهم آورد. کمک به گوارش و هضم مواد غذایی زمانی اهمیت پیدا می کند که ما پیرتر می شویم زیرا مقدار اسید موجود در معده با افزایش سن کاهش پیدا می کند. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد بیش از 30 درصد مردان و زنان بالای 60 سال گاستریت آتروفیک دارند. این بیماری شرایطی است که با اسید معده کم یا نبود اسید معده مشخص می شود.

علاوه بر این اگر بتوانید برش های لیمو و پوست آن را به آب خود اضافه کنید قادر خواهید بود از مزایای پکتین هم استفاده کنید . پکتین فیبری است که در پوست میوه ها یافت می شود. مطالعات متعدد نشان می دهد فیبر قادر است هضم و گوارش را بهبود ببخشد و به سلامت روده کمک کند.

آب لیمو باعث افزایش ویتامین C در بدن می شود:

مرکبات منبع عالی از ویتامین C هستند. بر اساس مطالعات انجام شده یک چهارم پیمانه آب لیمو می تواند 23.6 میلی گرم ویتامین C وارد بدن کند که حدود یک سوم از نیاز روزانه بدن برای زنان و یک چهارم نیاز روزانه مردان به این ویتامین است.

ویتامین C یکی از آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که به محافظت از سلول ها در برابر رادیکال های ازاد کمک می کند و حتی می تواند از ما در برابر بیماری های قلبی و سرطان هم محافظت کند.

اگرچه بیماری اسکوروی این روزها زیاد شایع نیست اما استفاده از ویتامین C می تواند از بروز چنین بیماری پیشگیری کند. در این بیماری بافت های همبند ضعیف می شوند و باعث خونریزی لثه می گردند. بافت های همبند برای بهبود زخم از اهمیت بسیار زیادی برخوردارند.

 

 به هیدراته ماندن بدن کمک می کند:

هیدراتاسیون یکی از مزایای اصلی خصوصیات خود لیمو نیست اما نوشیدن آبی که با لیمو طعم دار شده شما را تشویق می کند بیشتر آب بنوشید.

مایعات به طور کلی باعث هیدراته شدن بدن می شوند. برخی از افراد هستند که نمی توانند آب کافی در طول روز بنوشند و این موضوع به خاطر علاقه نداشتن آن ها به آب یا لذت نبردن از طعم آن است. اضافه کردن لیمو به آب می تواند طعم آن را بهبود ببخشد و مصرف ان را برای افراد جذاب تر سازد. این موضوع باعث می شود بدن آب کافی داشته باشد.

ناخن‌های سالم/10 نوع غذا برای داشتن ناخن های قوی و سالم

اگرچه متخصصان قدیمی بر این باور بودند که همه افراد باید روزانه 8 اونس آب بنوشند اما متخصصان امروزی معتقدند این مقدار به وزن، فعالیت بدنی و جایی که فرد در آن زندگی می کند بستگی دارد.

اگر می خواهید بدانید مقدار آب کافی دریافت می کنید بهتر است رنگ ادرار خود را بررسی کنید. رنگ ادرار باید تقریبا شفاف باشد. اگر زرد یا تیره بود باید اب بیشتری بنوشید.

آیا نوشیدن آب و لیمو به کاهش وزن کمک میکند ؟ | طرفداری

آب لیمو به شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید:

ویتامین C موجود در آب لیمو می تواند به بهبود شرایط پوست کمک کند و این یکی از مزایای عالی نوشیدن آب لیمو محسوب می شود.

یکی از مطالعات انجام شده در انگلستان نشان می دهد مصرف ویتامین C با کاهش چین و چروک ها مرتبط است زیرا ویتامین  ماده مغذی است که با اسیب ناشی از رادیکال های ازاد مبارزه می کند و می تواند از پوست شما محافظت نماید. این موضوع می تواند به خاطر اثر ویتامین C بر روی کلاژن باشد که به ایجاد بافت های همبند زیر پوست کمک می کند.

علاوه بر این هیدراتاسیون حاصل از آب به پوست کمک می کند وضعیت بهتری داشته باشد و جوان تر به نظر برسد.پوست شما نیز یکی از اندام های بدن است و وجود آب کافی به آن کمک می کند عملکرد بهتری داشته باشد.

به عملکرد کبد کمک می کند:

یکی دیگر از مزیت های آب لیمو کمک به کبد برای انجام کار خود در بدن به عنوان فیلترکننده است. افزایش آب بدن به بهبود عملکرد همه اندام ها از جمله کبد کمک خواهد کرد. علاوه بر این مطالعات حیوانی نشان می دهد فلاونوئیدهای موجود در لیمو می تواند از کبد در برابر سموم محافظت کند و چربی کبد را کاهش دهد و از آن در برابر بیماری کبد چرب محافظت نماید.

کبد شما مکانیسم طبیعی بدن برای حذف سموم محسوب می شود. با اینکه  ادعای سم زدایی آب لیمو دقیقا تایید نشده اما به کبد کمک می کند بهتر کار کند.

خواص نوشیدن آب گرم و لیموترش در ساعت‌های صبح | دیجی‌کالا مگ

سطح پتاسیم را افزایش می دهد:

زمانی که صحبت از پتاسیم به میان می اید همه ما به یاد موز می افتیم اما لیمو هم می تواند منبع خوبی از این ماده باشد. پتاسیم در میوه ها و سبزیجات یافت می شود. این گزینه عنصری است که برای عملکرد سلول ها و متابولیسم و انتقال پیام ها و سیگنال های عصبی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پتاسیم به عنوان یک الکترولیت به انتقال و هدایت الکتریسیته در طول بدن کمک می کند. این ارتباط عضله- اعصاب به عملکرد سیستم عضلانی- اسکلتی کمک خواهد کرد. به همین خاطر شما باید آب لیمو بنوشید.

به تنظیم دفع مدفوع کمک می کند:

آب طعم دار شده با لیمو علاوه بر اینکه به عملکرد کبد و روده ها کمک می کند می تواند بخشی از روش بهبود دفعمدفوع باشد. افزایش مصرف مایعات به ترویج اجابت مزاج کمک خواهد کرد.

اگر اضافه کردن لیمو به آب به شما کمک کند آب بیشتری در طول روز بنوشید می تواند به بهبود اجابت مزاج هم کنک نماید. اگرچه آب لیمو فیبر زیادی برای بدن ارائه نمی کند اما پالپ و پوست آن به بهبود محتوای فیبر بدن کمک خواهد کرد.

به پیشگیری از بروز سنگ کلیه کمک می کند:

 

سنگ کلیه اغلب نتیجه کمبود آب در بدن است. پس یکی از خواص نوشیدن آب لیمو این است که به دفع سنگ کلیه کمک می کند و از بروز این رسوب های دردناک پیشگیری می نماید.

برخی از سنگ های کلیه ناشی از نمک های کلسیمی هستند. اسیدی شدن مایعات یا آب می تواند احتمال بروز این موارد را کاهش دهد و از تشکیل چنین سنگ هایی پیشگیری نماید. این یک واکنش شیمیایی است. به عبارت دیگر اسید حاصل از لیمو می تواند از کنار هم قرار گرفتن این سنگ ها پیشگیری نماید.

اگرچه به نظر می رسد اب طعم دار شده با لیمو ادرار است اما این موضوع هنوز تایید نشده است. به احتمال زیاد افزایش دفع ادرار به خاطر نوشیدن مایعات بیشتر است. در هر صورت نوشیدن آب لیمو به پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه کمک می کند.

منبع:آلامتو