آشنایی با انوع واکسن کووید19/قیمت‌ واکسن‌ کرونا

دوشنبه 6 اردیبهشت 1400 سلامت ، گوناگون
واکسن

آشنایی با انوع واکسن کووید19

تا الان چندین نوع واکسن کووید ۱۹ موفق به دریافت مجوز سازمان‌های ناظر شده‌اند که به روش‌های متفاوتی تولید می‌شوند. قیمت واکسن کرونا با توجه به نوع و دوز آن متفاوت است.

بر اساس گزارش‌های رسمی آژانس‌های بهداشت ملی، تا ۲۲ آوریل ۲۰۲۱، تعداد ۹۷۳٫۳۸ میلیون دوز واکسن کرونا در سراسر جهان تزریق شده است. آسترازنکا تولید ۳ میلیارد دوز، فایزر تولید ۱٫۳ میلیارد دوز و اسپوتنیک‌وی، سینوفارم، سینوواک و جانسون اند جانسون هریک تولید یک میلیارد دوز واکسن را در سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی می‌کنند. مدرنا و کن‌ساینو نیز پیش‌بینی کرده‌اند که در سال ۲۰۲۱ به‌ ترتیب ۶۰۰ و ۵۰۰ میلیون دوز واکسن تولید کنند. تا دسامبر ۲۰۲۰، کشورهای مختلف بیش از ۱۰ میلیارد دوز واکس پیش‌خرید کرده‌اند و حدود نیمی از دوزها توسط کشورهای پردرآمد خریداری شده است که ۱۴ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.

یکی از موارد مهم از نظر کارایی واکسن‌ها، تأثیر آن‌ها در برابر گونه‌های مختلف ویروس کرونا است که ابتدا توضیح کوتاهی در مورد آن‌ها ارائه می‌شود و در ادامه به واکسن‌های مهم کووید ۱۹ می‌پردازیم.

انواع ویروس کرونا

انواع ویروس کرونا

انواع ویروس کرونا

ووهان یا نوع وحشی:

اولین سویه شناسایی‌شده که از شهر ووهان چین منشأ گرفت.

بریتانیا:

واریانت بریتانیا که B.1.1.7 نام گرفته است، اولین‌بار در پاییز ۲۰۲۰ شناسایی شد. بر اساس مطالعاتی که تاکنون انجام شده است، این گونه نسبت‌ به گونه‌های دیگر راحت‌تر و سریع‌تر منتشر می‌شود و به‌طور بالقوه ۳۰ درصد کشنده‌تر از نوع وحشی است.

آفریقای جنوبی:

گونه‌ی آفریقای جنوبی که B.1.351 نام گرفته است، مستقل از گونه بریتانیا ظاهر شد و اولین‌بار در اوایل اکتبر ۲۰۲۰ در آفریقای جنوبی شناسایی شد. برخی از جهش‌های موجود در این گونه مشابه جهش‌های موجود در سویه بریتانیا است. در حال ‌حاضر، این گونه بیش از همه موجب نگرانی شده است، زیرا به نظر می‌رسد تأثیر واکسن‌ها و درمان‌های آنتی‌بادی موجود در برابر آن کمتر باشد.

برزیل:

گونه برزیلی P.1 نامیده می‌شود و اولین‌بار در اوایل ژانویه در کشور ژاپن در مسافرانی که از برزیل می‌آمدند، شناسایی شد. به نظر می‌رسد این گونه دارای جهش‌های اضافه‌ای باشد که بر قابلیت شناسایی شدن به‌وسیله‌ی آنتی‌بادی‌ها اثر می‌گذارد.

نیویورک:

این گونه ابتدا در شهر نیویورک و سپس به‌طور پراکنده در شمال شرقی کشور آمریکا ظاهر شد و B.1.526 نام گرفته است. یکی از جهش‌های این گونه مشابه جهشی است که در گونه آفریقای جنوبی دیده می‌شود که به نظر می‌رسد به آن کمک کند تا از پاسخ بدن در برابر واکسن‌ها فرار کند.

کالیفرنیا:

این گونه B.1.427٫B.1.429 نام گرفته است و از گونه بریتانیا متفاوت به نظر می‌رسد. یکی از جهش‌های این گونه که L452R نام دارد، پروتئین اسپایک ویروس را تحت تأثیر قرار می‌دهد که ممکن است به آن اجازه دهد تا به‌طور مؤثرتری به سلول‌ها حمله کند و واگیرداری آن بیشتر شود.

قیمت‌ واکسن‌ کرونا

به علت قراردادهای متعدد با دولت‌های مختلف و نحوه‌ی بازپرداخت آن‌ها، تنوع قابل ‌ملاحظه‌ای در قیمت‌ واقعی واکسن‌های کووید ۱۹ وجود دارد. قیمت‌ برخی واکسن‌ها به‌طور مداوم در حال تغییر است. همچنین تفاوت‌های قابل‌توجهی در قیمت‌گذاری واکسن‌ها از کشوری به کشور دیگر وجود دارد.

خلاصه واکسن های کرونا
منبع:زومیت

وزیر بهداشت

قرنطینه چند استان به دستور فوری وزیر بهداشت

محمد جواد ظریف

پاسخ وزارت امور خارجه به انتشار پرونده صوتی محمد جواد ظریف

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا