6 فواید روغن اکالیپتوس برای سلامتی و نحوه استفاده از آن

سه‌شنبه 5 اردیبهشت 1402 سلامت
روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس ماده دارای خواص ضد درد، ضد عفونی کننده، حشره کش، خلط آور، ضد التهاب، ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است.

اسانس اکالیپتوس یک مایع معطر قوی حاوی ترکیبات فرار مختلف از جمله 1،8-سینئول، α-پینن و کافور است که فعالیت های بیولوژیکی از خود نشان می دهند.  این ترکیبات به اسانس اکالیپتوس خواص درمانی متعددی می بخشد که می تواند به بهبود سلامت شما به طرق مختلف کمک کند.

اسانس اکالیپتوس را می توان به صورت موضعی یا در آروماتراپی برای کاهش برخی ناراحتی ها و بیماری های رایج استفاده کرد. خواص درمانی طبیعی را فراهم می کند و بیماری های رایج را بدون عوارض جانبی نامطلوب مرتبط با داروهای سنتی بهبود می بخشد.

این روغن قوی به طور کلی برای استفاده خارجی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برخی از اقدامات احتیاطی مانند موارد ذکر شده در مقاله هنگام استفاده از آن باید انجام شود.

روغن اکالیپتوس برای مصرف بی خطر نیست و می تواند حتی در دوزهای کم کشنده باشد.
استفاده یا استنشاق روغن اکالیپتوس می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی سمی در کودکان زیر 6 سال شود، بنابراین قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

در اینجا برخی از کاربردهای دارویی روغن اکالیپتوس آورده شده است.

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس

1. درد و التهاب را کاهش می دهد

روغن اکالیپتوس حاوی 1،8-سینئول و α-پینن است که آنتی اکسیدان های قوی هستند که آسیب رادیکال های آزاد، تورم، احتباس مایعات و التهاب را در بدن مهار می کنند.

علاوه بر این، سینئول که بیش از 70 درصد از ترکیب این روغن را تشکیل می‌دهد، خاصیت ضددردی از خود نشان می‌دهد. در واقع، ممکن است مانند مورفین برای تسکین درد عمل کند.

نحوه استفاده:

2 تا 3 قطره روغن اکالیپتوس را به 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل ولرم اضافه کنید.
این روغن را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی نواحی آسیب دیده ماساژ دهید.
2-3 بار در روز تکرار کنید.

2. بیماری های تنفسی را بهبود می بخشد

روغن اکالیپتوس می تواند به تسکین ناراحتی های تنفسی کمک کند

جزء اصلی روغن اکالیپتوس سینئول است که دارای خواص موکولیتیک و ضد التهابی است که می تواند به تسکین سرفه، گلودرد و احتقان بینی و قفسه سینه مرتبط با انواع بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، برونشیت کمک کند. آسم، رینوسینوزیت و بیماری مزمن انسدادی ریه.

این به کاهش تورم و ترشح مخاط در راه های هوایی کمک می کند و در نتیجه تنفس طبیعی را تسهیل می کند. بعلاوه، بلغم را کمتر چسبناک و غلیظ می کند تا بتوانید به راحتی آن را سرفه کنید.

توجه: سه عارضه جانبی از درمان با سینئول گزارش شد که عبارتند از: سوزش، سوزش چشم و سوزش در دهان.

نحوه استفاده:

 • چند قطره اسانس اکالیپتوس را در آب گرم مخلوط کرده و با آن غرغره کنید تا گلو درد تسکین یابد. خوردن روغن می تواند مسمومیت ایجاد کند، پس حتما بعد از غرغره آن را تف کنید.
 • چند قطره اسانس اکالیپتوس را روی یک دستمال بریزید و بارها و بارها آن را بو کنید تا ناراحتی های تنفسی برطرف شود
 • 10تا 15 قطره اسانس اکالیپتوس را به یک کاسه آب داغ اضافه کنید و بخار آن را حدود 5 تا 10 دقیقه استنشاق کنید تا احتقان بینی و قفسه سینه کاهش یابد. می توانید این کار را چند بار در روز انجام دهید تا زمانی که وضعیت شما بهبود یابد.
 • مقداری اسانس اکالیپتوس را در آب گرم حمام خود بریزید و برای چند دقیقه در آن خیس کنید و بخارات آن را تنفس کنید.

توجه: فرآورده های موضعی حاوی اسانس اکالیپتوس را نباید روی صورت نوزادان یا خردسالان بخصوص در اطراف بینی استفاده کرد. علاوه بر این، مصرف خوراکی اسانس اکالیپتوس برای بزرگسالان و کودکان به شدت ممنوع است، زیرا حتی دوزهای کوچک می تواند کشنده باشد.

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس

3. شپش سر را از بین می برد

روغن اکالیپتوس حاوی ترکیبی با بوی قوی به نام اکالیپتول است که دارای خواص حشره کش و ضد عفونی کننده قوی است که می تواند به از بین بردن شپش و شپش سر کمک کند.

مخلوط روغن اکالیپتوس و روغن درخت چای با رایحه لیمو تنها پس از دو بار استفاده از شر شپش سر کاملاً مؤثر است.

نحوه استفاده:

روغن اکالیپتوس را با روغن درخت چای به نسبت مساوی ترکیب کنید و سپس آن را در شامپوی خود قبل از مالیدن به موهای خود مخلوط کنید.

4. پشه ها را دفع می کند

روغن اکالیپتوس به عنوان یک دافع طبیعی پشه معجزه می کند

همانطور که قبلا ذکر شد، روغن اکالیپتوس به دلیل وجود اکالیپتول در آن به عنوان یک حشره کش طبیعی عمل می کند. استفاده از آن روی پوست یا اسپری کردن آن در مجاورت می تواند به دفع پشه ها که ناقل بیماری های جدی مانند مالاریا و دانگ هستند کمک کند.

 

 • ½ فنجان آب را با مقادیر مساوی فندق جادوگر ترکیب کنید.
 • حدود 40 قطره اسانس اکالیپتوس را با آن مخلوط کنید.
 • محلول را در یک بطری اسپری بریزید و آن را در اطراف خانه یا مناطق باز بپاشید تا پشه ها را دور نگه دارید.

 

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس

5. حفظ سلامت دهان و دندان

روغن اکالیپتوس دارای اثرات ضد میکروبی، سیتوتوکسیک و ضد التهابی قوی است که می تواند به بهبود بهداشت دهان و دندان کمک کند.

می توانید از آن به عنوان دهانشویه برای جلوگیری از رشد بیش از حد باکتری های دهان که مسئول پلاک های دندانی، حفره ها، بوی بد دهان و عفونت لثه هستند، استفاده کنید.

به علاوه، ممکن است به کاهش تورم لثه و حساسیت دندان کمک کند.

نحوه استفاده:

 • 2 قطره روغن اکالیپتوس را به یک لیوان آب ولرم اضافه کنید.
 • از این محلول به عنوان دهانشویه یک بار در روز استفاده کنید.
 • احتیاط: مراقب باشید این دهانشویه را قورت ندهید. مصرف خوراکی حتی مقادیر کمی روغن اکالیپتوس می تواند منجر به عوارض جانبی سمی جدی و حتی مرگ شود.

 

6. سردرد را تسکین می دهد

استفاده از اکالیپتوس می تواند به مقابله با سردرد کمک کند

جزء اصلی اکالیپتوس کافور است که به عنوان یک محرک مغز عمل می کند. این بدان معناست که سطح برخی از مواد شیمیایی در مغز را افزایش می دهد و هوشیاری، توجه، انرژی و فعالیت بدنی را افزایش می دهد.
آگهی ها

روغن اکالیپتوس همچنین در تسکین سردردهای ناشی از انسداد سینوس ها موثر است. این ماده به عنوان یک عامل ضد التهابی و پاک کننده مخاط عمل می کند که به باز شدن راه های هوایی برای کاهش فشار روی سینوس ها کمک می کند.

نحوه استفاده:

 • چند قطره روغن اکالیپتوس را در یک کاسه آب داغ مخلوط کنید.
 • صورت خود را روی کاسه خم کنید اما در فاصله ایمن.
 • سر خود را با حوله بپوشانید تا از خروج بخار جلوگیری شود.
 • بخار را به مدت 5 تا 10 دقیقه استنشاق کنید.
 • این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید تا زمانی که احساس آرامش کنید

 

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس

آیا روغن اکالیپتوس خواب را مختل می کند؟

نه، روغن اکالیپتوس در واقع می تواند به خواب بهتر شما کمک کند. رایحه ای آرام بخش می دهد که عمیقاً حواس شما را آرام می کند و باعث می شود سریع بخوابید و در طول شب بخوابید. این به ویژه زمانی مفید است که با انسداد بینی یا سرفه مرطوب دست و پنجه نرم می کنید، که می تواند شما را در شب بیدار نگه دارد.

استنشاق بخار با روغن اکالیپتوس درست قبل از خواب به پاکسازی مخاط یا خلط اضافی از مجاری تنفسی برای بازگرداندن تنفس طبیعی کمک می کند. همچنین یک اثر آرام بخش خفیف ایجاد می کند، که می تواند به شما کمک کند خواب خوب شبانه ای را که به شدت به آن نیاز دارید، داشته باشید.

آیا روغن اکالیپتوس به رفع اضطراب کمک می کند؟

بله، رایحه درمانی با روغن اکالیپتوس به دلیل وجود اکالیپتول در آن می تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند. این ترکیب معطر اثر آرامش بخشی بر ذهن و بدن دارد.

با این حال، به خاطر داشته باشید که این فقط به عنوان یک اقدام مکمل به جای یک درمان مستقل برای اختلالات استرس استفاده می شود.

 

عاداتی که به کلیه‌ها آسیب می زنند

خوراکی های مفید و خطرناک برای کلیه

مشکلات تیروئید

مشکلات تیروئید/11علائم و نشانه هایی که نشان دهنده مشکلات تیروئید است

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا