گردنه حیران؛ زیباترین جاده جنگلی ایران

پنج شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ جاذبه های گردشگری
گردنه زیبای حیران

روستای حیران

روستای حیران با ۲۲۰۰ هکتار وسعت منطقه ای سرسبز و زیبا  در فاصله ۳۰ کیلومتری آستارا در استان گیلاناست که . این  روستای ییلاقی  و زیبا با جمعیت متغیر ۳۰۰ تا ۲۰۰۰ نفری است که مردم آن ضمن کشاورزی و دام پروری، به مشاغل مربوط به گردشگری نیز مشغول هستند و خدماتی و رفاهی  را به مسافران این منطقه ارائه می‌دهند. گروه‌های طبیعت‌گردی فراوانی به این منطقه سفر می‌کنند و از گشت و گذار در جاده حیران، روستای حیران، جنگل فندوقلو لذت می‌برند.

گردنه حیران آستارا

گردنه حیران؛ زیباترین جاده جنگلی ایران

گردنه حیران یکی از  منحصر به فرد ترین جاده‌های  ایران است که در شمال در مسیر آستارا به نمین در اردبیل است. سفر به این جاده جنگلی سراسر زیبایی  در فصل‌های بهار تا پاییز و دیدن تصاویری شگفت انگیز از زیبایی‌های طبیعت شمال خالی از لطف نیست که هر کس برای یک بار هم که شده باید این زیبایی های طبیعی و خدادادی را در طول عمر خود ببیند .

گردنه حیران نام بلند ترین و زیباترین نقطه ، از جاده آستارا به اردبیل است که به همراه روستاهای حیران از دیدنی های  استان گیلان محسوب می‌شود. این گردنه شگفت انگیز از یک طرف به کوه‌های پوشیده از جنگل و از طرف دیگر مشرف به دره‌ای سرسبز که رود آستاراچی از آن عبور می‌کند منتهی است . ارتفاع این گردنه از سطح دریا ۱۵۰۰ متر است و شاید بتوان به جرات آن را معروف‌ترین جاده ایران نام برد.

مسیر های  دسترسی به این منطقه زیبا و دیدنی (گردنه حیران)

برای دیدن گردنه حیران باید از سمت شهر نمین به آستارا یا بلعکس حرکت کنید. برای این کار اول باید خود را به آستارا یا نمین برسانید.

  • تهران- کرج-قزوین-رشت-آستارا
  • تهران-قزوین-زنجان-اردبیل-نمین


هنگام عبور از این مسیر سرعت خود را کم کنید زیرا  نباید حتی یک دقیقه را هم از دست بدهید طبیعتی که همه نقاشی خالق بی همتاست چنان شما را محو تماشای خود می کند که گذر عمر برای ساعاتی متوقف می شود ،گویی پای در بهشت نهاده باشید  بوی نم و سبزه ،بلندی و پستی های مخملی و سبز، بوی آتش و  شیر بلال و چای همه در کنار هم در دل طبیعت لذت فراوانی را به همراه دارد .مناطق گردشگری اقامتی رقاهی و رستوران های متعدد و استراحتگاه ها ی مختلف در کنار این جاده به چشم می خورد . و شما می توانید با استراحت کردن و لذت  بردن از خوردن یک وعده غذایی سفرتان را کامل کنید .

جنگل فندوقلو

یکی از زیبایی‌های خاص منطقه حیران، جنگل فندوقلو است که  به دلیل وجود درختان بی شمار فندوق یه این نام  شهرت گرفته که می توان با استفاده از تله کابین  موجود در منطقه به این جنگل زیبا دسترسی پیدا کنید . این جنگل بیش از ۱۶ هزار هکتار است. بهترین زمان سفر به جنگل فندوقلو تابستان است که هوای دلنشین  و مطبوع دارد . گونه‌های گیاهی مختلفی در این جنگل از جمله فندق، راش، بلوط، بید مشک، نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، و گونه‌های جانوری چون قرقاول، کبک، عقاب طلایی، سمور، روباه، گرگ، خرس قهوه‌ای و چکاوک در این جنگل وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را از نزدیک ببینید.

 تله کابین منطقه حیران

تله‌کابین منطقه حیران نیز می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز باشد، شما با سوار شدن بر آن از  فراز حیران  عبور کرده به دل جنگل فندوقلو   می‌رسید . در طول مسیر ۱۷۰۰ متری زیر پای خود بهشتی را می‌بینید که شما را به سمت ابرها هدایت می‌کند. اگر خوب از بالا همه جا را رسد کنید از سمت شرقی گردنه حیران و دریای خزر، از غرب جنگل فندوقلو به شما مشرف است و نمای ۳۶۰ درجه و زیبا را پیش روی شما قرار می‌دهد.

بعلبک

بعلبک یکی از نادرترین آثار تاریخی جهان

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت از جاذبه ها ی گردشگری در اصفهان

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا