چرا نباید با آرایش به خواب رفت؟

پنج‌شنبه 23 دی 1400 سلامت
چرا نباید با آرایش به خواب رفت

چرا نباید با آرایش به خواب رفت

هنگامی که با آرایش به خواب می روید، هورمون ها تحت تاثیر قرار نمی گیرند، بلکه در آنچه بدن در تلاش برای انجام آن است، اختلال ایجاد می شود.

با صورت آرایش کرده نخوابید. این توصیه ای است که بارها و بارها شنیده ایم. با این وجود، همچنان افراد بسیاری هستند که این کار را انجام می دهند. اما به خواب رفتن در شرایطی که آرایش صورت خود را پاک نکرده اید، چه میزان آسیب می تواند در پی داشته باشد؟

چرا نباید با آرایش به خواب رفت

چرا نباید با آرایش به خواب رفت

بن برخی فرآیندهای ترمیم و بازسازی را شب هنگام انجام می دهد، و بدون تردید، علاقه ای ندارد طی این جریان با لایه ای از مواد آرایشیمواجه شود. پس اگر در پیبهره‌مندی از پوستی روشن و شاداب هستید، بهتر است پیش ازخواب آرایش صورت خود را پاک کنید.

 به گفته بروک جکسون، متخصص پوست، مدت زمانی که در خواب سپری می کنید، این فرصت را برای بدن فراهم می کند تا پساز استرس روزانه به ترمیم و بازسازی خود بپردازد. هنگامی که خواب هستید، هورمونرشد بازسازی تمامی اندام های بدن از جمله پوست، را تحریک می کند. هورمون رشد به روشی ادواری در طول روز ترشح می شود، اما اوج ترشح آن یک ساعت پس از آغاز چرخه خواب است. طی این زمان، هورمون رشد برای بازسازی و ترمیم آسیب های پوستی که از مواجهه با خورشید، آلودگی، و رادیکال های آزاد ناشی شده اند، وارد عمل می شود.

هنگامی که با آرایش به خواب می روید، هورمون ها تحت تاثیر قرار نمی گیرند، بلکه در آنچه بدن در تلاش برایانجام آن است، اختلال ایجاد می شود. طی تغییر و تبدیل سلول اپیدرمی، سلول های جدید پوست به سمت سطح هل داده می شوند و سلول های قدیمی روی سطح پوست شروع به ریزش می کنند. (در حقیقت، حدود 50 میلیون سلول پوستی روزانه به طور طبیعی فرو می ریزند.)آرایش می تواند سلول های مرده را به دام اندازد، و با جلوگیری از ریزش آنها چهرهای خسته به فرد ببخشد. نخستین نشانه افزایش سن چین و چروک ها نیستند، بلکه از بینرفتن درخشندگی پوست است. هنگامی که سلول های سطحی پوست به موقع لایه برداری  نشوند و از بین نروند، بازتاب نور از پوست به خوبی صورت نمی گیرد.

چرا نباید با آرایش به خواب رفت

چرا نباید با آرایش به خواب رفت

افزون بر ایجاد اختلال در فرآیند تغییر و تبدیل سلولی، به خواب رفتن با آرایش می تواند چربی های زیر پوست را نیز به دام اندازد و در نهایت به پدیدار شدن جوش ها منجر شود. هنگامی که سلول ها ترمیم می شوند، فولیکول های مو را نیز روانسازی می کنند. هنگامی که پوست تمیز است، چربی در پایه فولیکول ها به آرامی به سمت سطح جریان می یابد، اما اگر چیزی در بالامسیر را مسدود کرده باشد، نخستین مرحله برای ظهور آکنه شکل گرفته است.

 به خواب رفتن با آرایش می تواند روکش بالش را نیز لکه‌دار کند و از این رو، توجه ویژه ای باید به آن داشتهباشید. حتی در شب هایی که پوست خود را به خوبی پاکسازی کرده اید، به خواب رفتن روی بالشی که روکش آن آغشته به مواد آرایشی است می تواند تمام تلاشی که برای پاکسازی پوست خود انجام داده اید را بی اثر کند.

 

درد گردن و شانه

دلایل شایع درد گردن و شانه

اشتباهاتی که موقع خوابیدن انجام می دهید

کمبود خواب و بیماری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا