زندگینامه خواننده معروف ایرانی مهستی/ بیوگرافی مهستی

دوشنبه 5 مهر 1400 بیوگرافی
مهستی

بیوگرافی مهستی

نام اصلی: خدیجه دده بالا

نام مستعار : مهستی

متواد : ۲۵ آبان ۱۳۲۵

محل تولد: تهران- ایران

درگذشت : ۴ تیر ۱۳۸۶(سانتا روزا، آمریکا)

سبک‌ها : سنتی ایرانی، پاپ ایرانی

حرفه : خواننده

مدت کار : از ۱۳۴۲ تا ۱۳۸۶

بیوگرافی مهستی

بیوگرافی مهستی

مهستی کیست؟

خدیجه دَدِه‌بالا  که نام او را در خانه افتخار صدا میزدند با نام هنری مهستی خواننده موسیقی سنتی و پاپ ایرانی بود. از او با نام‌هایی چون بانوی آواز گل‌ها و دل‌ها یاد می‌شود.

 

مهستی در چه سالی به دنیا آمد

مهستی، با نام اصلی افتخار دده‌بالا، در ۲۵ آبان ۱۳۲۵ در تهران، خیابان ایران (خیابان عین‌الدوله)، زاده شد.

 

تغییر نام از خدیجه به مهستی

وی نام هنری خود را از مهستی گنجوی شاعر معروف ایرانی برگرفت.

 

خانواده مهستی:

پدر وی محمد دده‌بالا و مادرش زینت بلغاری بودند.

مادر مهستی و هایده مولودی خوان سفره ها و مراسم مذهبی بود و این دو خواهر اغلب کنار مادر در مراسمات، مولودی خوانی می کردند

او خواهر هایده، یکی از بزرگ‌ترین خوانندگان موسیقی پاپ سنتی ایران بود

 

بیوگرافی مهستی

بیوگرافی مهستی

شروع فعالیت مهستی :

شروع کار مهستی در سن ۱۹ سالگی در برنامهٔ گل‌ها شمارهٔ ۴۲۰ و با خواندن ترانه‌ای به نام آن که دلم را برده خدایا ساختهٔ بیژن ترقی در سبک موسیقی سنتی ایرانی بود اما پس از طی زمان و همراه با گرایش عمومی برای موسیقی پاپ به‌خصوص در دوران پس از انقلاب ۱۳۵۷، آهنگ‌هایی نیز در این سبک اجرا نمود. نخستین کار وی در این زمینه ترانهٔ بچه نشو ای دل ساختهٔ جهانبخش پازوکی بود

 

همسر اول مهستی

همسر اول مهستی

همسر مهستی :

کورس ناظمیان همسر اول مهستی است مه در سال ۱۳۴۶ با مهستی ازدواج کرد.پیش از انقلاب، همسر اول  مهستی پس از مدتی زندگی با او، عاشق فیروزه خوانندهٔ کوچه‌بازاری شد و از مهستی جدا و با فیروزه ازدواج کرد.

مهستی علاقهٔ زیادی به همسرش داشت و با این جدایی خیلی غمگین شد و ترانه‌های بیا خونه، بازیچه و سرانجام دلقک را خطاب به کورس ناظمیان، همسر نخست خود خواند.

ولی پس از مدتی با همسر دومش بهرام سنندجی ازدواج کرد. او صاحب کارخانهٔ کفش بود

مهستی دو بار ازدواج کرد و سرانجام هر دو ازدواج، جدایی بود.

فرزند و نوه های مهستی

وی از ازدواج نخست با کورس ناظمیان صاحب دختری به نام سحر ناظمیان در سال ۱۳۴۷ شد.  مهستی از تنها دختر خود یعنی سحر دو نوهٔ دختری به نام‌های ناتاشا و ناتالی داشت.

 

سحر دختر مهستی

سحر دختر مهستی

خروج مهستی از ایران

مهستی به همراه مادر و خواهرش 7 شهریور 1357 بعد از انفجار در سینما رکس آبادان به کشور انگلیس رفت و با وقوع انقلاب هرگز نتوانست به ایران بازگردد

بعد از یکسال حضور در لندن سال 1358 به آمریکا مهاجرت کرد و اواخر این سال به پیشنهاد پرویز قریب افشار اولین آلبوم موسیقی خود را در آمریکا منتشر داد

 

درگذشت مهستی در چه روزی بود

مهستی پس از انتشار آلبوم موفق «از خدا خواسته» در حالی که مشغول تهیهٔ آلبومی دیگر با همکاری شادمهر عقیلی بود، پس از چهار سال بیماری سرطان روده بزرگ در سانتا روزا، کالیفرنیا در ساعت ۷:۵۲ صبح ۴ تیر ۱۳۸۶ خورشیدی در سن ۶۰ سالگی درگذشت.

پیکر وی پس از انتقال از شمال کالیفرنیا، در ساعت ۱۲:۳۰ روز جمعه ۸ تیر ۱۳۸۶ خورشیدی در گورستان وست‌وود در لس آنجلس در کنار آرامگاه خواهرش هایده و مادرشان به خاک سپرده شد.

 

سنگ قبر مهستی

سنگ قبر مهستی

 

فهرست آلبوم‌های مهستی

آشفته (۱۳۷۲) -آوازک (۱۳۷۸)-اسیر (۱۳۷۱)-اوج صدا (با همراهی هایده)-از خدا خواسته (۱۳۸۴)-بزم (آواز دلدادگان)-بزم بهار (با همراهی ستار)-بیگانه (۱۳۷۳)-بی‌نوا -دلترانهٔ سال (با همراهی معین و هایده)-تقدیر (۱۳۷۶) (با همراهی گلپا)-تو بزن تا من برقصم (۱۳۵۶)-حقیقت (با همراهی ستار)-دلداده (۱۳۸۰)-سراب عشق (۱۳۵۷)-سپیده‌دم (۱۳۶۰)ضیافت (۱۳۷۰) (با همراهی ستار و فرامرز آصف)-قسم (۱۳۷۸)-گل گندم-گل امید (۱۳۷۲)-گل‌های رنگارنگ-همیشه عاشق (۱۳۷۸)-همیشه سبز (۱۳۸۲)-هوای یار-هوای عاشقی (۱۳۷۷)-لبخند (با همراهی شهرام صولتی)-مستی (۱۳۷۱)-مهمان (با همراهی هایده)-موج (۱۳۷۲)
-مسافر (۱۳۷۰)-نامه (۱۳۷۳)

Angelina Jolie

بیوگرافی آنجلینا جولی

بیوگرافی مهدی فخیم زاده

زندگینامه مهدی فخیم زاده 

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا