بیوگرافی ستار خواننده محبوب ایرانی

سه‌شنبه 16 آبان 1402 بیوگرافی
بیوگرافی ستار

نام اصلی: عبدالحسن ستارپور

شهرت: ستار

تولد: ۲۸ آبان ۱۳۲۸ (۱۹ نوامبر ۱۹۴۹)

محل تولد: تهران، ایران

حرفه: خوانندهٔ سرشناس

سبک‌: موسیقی پاپ وسنتی  ایرانی

همسر: مهناز از سال ۵۵ تا کنون

فرزند: (شیلا متولد ۱۳۶۳ دختر واقعی ستار) شینا و شیدا دختر همسر اوست

ستار کیست؟

عبدالحسن ستّارپور مشهور به ستّار خوانندهٔ سرشناس موسیقی سنتی ایرانی است.او قبل از انقلاب اسلامی به شهرت رسیده بود و تا تحولات سیاسی اواخر دهه 1970 خواننده دربار خانواده سلطنتی پهلوی بود.

ستار متولد چه سالی است؟

ستار متولد ۲۸ آبان ۱۳۲۸ ( ۱۹ نوامبر ۱۹۴۹) در تهران به دنیا آمد

خانواده ستار

پدرش اهل کشور جمهوری آذربایجان است. ستار دارای سه برادر و دوخواهر می باشد. ستار یکی از شش خواهر و برادری است که از مادری آبادانی و پدری آذری به دنیا آمده است.او دوران کودکی و نوجوانی خود را در شهباز تهران گذراند.

تحصیلات ستار

تحصیلات ستار

عبدالحسن ستّارپور تحصیلات خود را در دبستان و دبیرستان اقبال به اتمام رساند. کارشناسی را در رشتهٔ اقتصاد بین‌المللی از مدرسه عالی بازرگانی که در حال حاضر معروف به دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی است، گرفت.

علاقه مندی های ستار

ستار به زمینه‌های مختلف هنری و ورزشی به‌خصوص فوتبال علاقه‌مند بود و در تیم‌های فوتبال بازی می‌کرد. حتی بعدها در جوانی و میان‌سالی نیز علاقه‌مند و پیگیر فوتبال بوده و کاپیتان تیم فوتبال هنرمندان نیز گردید.

شروع فعالیت ستار

شروع فعالیت ستار

ستار، خوانندهٔ ایرانی، در سال ۱۳۲۸ در تهران متولد شد. او در سن ۲۲ سالگی، با خواندن ترانهٔ «خانه به دوش» که بر اساس سریالی به همین نام ساختهٔ پرویز کاردان بود، به شهرت رسید. این ترانه، یکی از محبوب‌ترین ترانه‌های ایرانی در دههٔ ۵۰ شمسی است.

ستار پس از آن، ترانه‌های بسیاری از برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی را خواند و به یکی از محبوب‌ترین خوانندگان ایران تبدیل شد. او همچنین به عنوان یکی از خوانندگان خانوادهٔ سلطنتی ایران شناخته می‌شد.

در سال ۱۳۵۲، ستار با خواندن ترانهٔ «قصه عشق» که برای سریالی به همین نام ساختهٔ منصور پورمند ساخته شده بود، موفقیت دیگری کسب کرد. این ترانه، به عنوان یکی از ماندگارترین ترانه‌های عاشقانهٔ ایرانی شناخته می‌شود.

ستار با بیش از ۴۰ سال شهرت، بیش از ۷۰ آهنگ ساخته است که شامل آهنگ‌های بین‌المللی مانند «گل سنگم» نیز می‌شود. او همچنین از جمله نخستین خوانندگان ایرانی بود که پیش از انقلاب به‌طور رسمی از سوی دولت پادشاهی برای اجرای برنامه به کشورهای دیگر فرستاده شد.

ستار پس از انقلاب، به ایالات متحدهٔ آمریکا مهاجرت کرد و در لس آنجلس ساکن شد. او همچنان به فعالیت هنری خود ادامه می‌دهد و یکی از محبوب‌ترین خوانندگان ایرانی در خارج از ایران است.

اولین آهنگ ستار

اولین آهنگ ستار

ستار، خوانندهٔ محبوب ایرانی، اولین خوانندهٔ ایرانی بود که با خوانندگان کشورهای دیگر در یک سالن برنامه اجرا کرد. یکی از مهمترین برنامه‌های او، کنسرت مشترک او با گروه بانی ام در دههٔ هشتاد و در شهر لندن بود. از دیگر فعالیت‌های بین‌المللی ستار، ضبط یک آلبوم با خوانندهٔ اسرائیلی عیدان رایخل است.

اولین آهنگ منتشر شده از ستار، «همسفر» بود که به یکی از محبوب‌ترین ترانه‌های عاشقانهٔ ایرانی تبدیل شد.

همسر ودختر ستار

همسر ودختر ستار

همسر ستار

ستار در سال ۱۳۵۵ با مهنار، زنی مطلقه با دو دختر از ازدواج سابقش، آشنا شد. پس از دو سال آشنایی، این دو نفر با یکدیگر ازدواج کردند. حاصل این ازدواج، یک دختر است که روانشناس است و در سانفرانسیسکو زندگی می‌کند.

ستار و همسرش

ستار و همسرش

آلبوم‌های ستار

ستار بیش از 350 آهنگ ضبط کرده است و از معدود خوانندگان ایرانی است که علاوه بر صدای متنوع پاپ، موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی را به صورت حرفه ای اجرا می کند.

 1.  همسفر ۱۳۵۱ «غیر رسمی»
 2.  دلتنگی ۱۳۵۳ «غیر رسمی»
 3.  شام آخر ۱۳۵۴ «غیر رسمی»
 4.  شازده خانوم ۱۳۵۵ «غیر رسمی»
 5.  صدای بارون ۱۳۵۶ «غیر رسمی»
 6.  عید شما مبارک ۱۳۶۱
 7.  شناسنامه ۱۳۶۱
 8.  رقیب ۱۳۶۲ «غیر رسمی»
 9.  به یاد داریوش رفیعی ۱۳۶۳
 10.  بانی ۱۳۶۳
 11.  خاطره ۴ «شب عشق» ۱۳۶۴
 12.  بی‌عشق هرگز ۱۳۶۵ «غیر رسمی»
 13.  تک خال ۱۳۶۶
 14.  گل پونه ۱۳۶۷ «غیر رسمی»
 15.  بزم شب عاشقان ۱۳۶۸
 16.  قدم رنجه ۱۳۶۹
 17.  ضیافت ۱۳۷۰
 18.  ایران ایران ۱۳۷۱ «غیر رسمی»
 19.  سکه طلا ۱۳۷۲
 20.  نمی‌زارم بری ۱۳۷۲
 21.  ارمغان ۱۳۷۳
 22.  فصل پنجم ۱۳۷۴
 23.  دو پرنده ۱۳۷۴ «غیر رسمی»
 24.  بزم بهار عاشقان ۱۳۷۵
 25.  حکایت ۳ ۱۳۷۵
 26.  کوچه ۱۳۷۷
 27.  بزم نامهربونی ۱۳۷۸
 28.  مستی ۱۳۷۸
 29.  گل گندم ۱۳۷۹
 30.  گلایه ۱۳۸۰
 31.  بزم آوای دلدادگان ۱۳۸۱
 32.  ستاره‌بازی ۱۳۸۱
 33.  گل‌های غربت ۱۳۸۲
 34.  بزم شب یلدا ۱۳۸۳
 35.  گل‌بانو ۱۳۸۵
 36.  بزم ستار و مهدی داوودی ۱۳۸۶
 37.  دوستان ۱۳۸۷
 38.  بزم سخن عشق ۱۳۸۷
 39.  چهل سال خاطره ۱۳۹۱
 40.  راوی ۱۳۹۹ «بزودی» «بزودی»

ستار خواننده ای است که در سال 2005 برنده دو جایزه شیر طلایی از آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه – WAALM شد. او همچنین در سال 2004 مدرک دکترای افتخاری موسیقی را از موسسه IFSI در لندن دریافت کرد.

ماجرای عشق ستار به فرحناز دختر محمدرضا شاه

محمدرضا پهلوی، پادشاه ایران، در طول سه ازدواج خود صاحب سه دختر به نام‌های شهناز، فرحناز و لیلا شد. شهناز از ازدواج اول او و فرحناز و لیلا از ازدواج سوم او بودند. این سه دختر به دلیل سن کم و حضور عمه‌های قدرتمند خود، چندان فرصتی برای حضور در دربار نیافتند.

ستار، خوانندهٔ محبوب ایرانی، از جمله هنرمندان مورد علاقهٔ خانوادهٔ سلطنتی بود. او تنها هنرمندی است که پس از انقلاب، همچنان به سلطنت ایران احترام می‌گذارد. زمانی که شاه دید که ستار به فرحناز، یکی از دخترانش، علاقه‌مند است، از او حمایت کرد. حتی هنگام خروج فرحناز از ایران، او از مادرش خواست که عکس ستار را برایش از کاخ بیاورد.

ردیف اول :ابی شماعی زاده – ستار ردیف دوم : رامش – گوگوش – سلی ردیف سوم : نلی – شهرام – نسرین

 

ستار و دخترش

ستار و دخترش

ستار و ابی

ستار و ابی

مهدی اخوان ثالث

بیوگرافی مهدی اخوان ثالث

الن دی‌جنرس

بیوگرافی آلن دی جنرس

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا