سفر به کلاردشت مازندران

سه‌شنبه 16 فروردین 1401 جاذبه های گردشگری
سفر به کلاردشت مازندران

سفر به کلاردشت مازندران

کلاردشت یکی از مناطق بسیار زیبا و دیدنی مازندران در قسمت شمالی ایران است. که یکی از جاذبه های گردشگری مازندران در ۴۸ کیلومتری شهر چالوس و یا ۱۷۰ کیلومتری تهران قرار گرفته است.کلاردشت، این منطقه ی زیبا، دارای وسعتی در حدود ۱۵٫۹ کیلومتر مربع است.

سفر به کلاردشت مازندران

سفر به کلاردشت مازندران

 

این دشت، در حدود ۴۵ قله با ارتفاع بیشتر از ۴۰۰۰ متر را در خود جای داده است که کمتر مثال آن دیده شده است. بلند ترین آنها علم کوه با ارتفاع ۴۸۴۵ متر می باشد. مردم کلاردشت به گویش مازنی سخن می گویند و البته بعضی از آنها خواجوندی اند که به زبان کردی صحبت میکنند.

این دشت فوق العاده در میان دره ای باز و وسیع قرار دارد که از روستا های بسیاری تشکیل شده است.مرکز این شهر، “حسن کیف” است که در زیر قله ی علم کوه و ده زیبای رودبارک قرار دارد، همچنین رودی پر آب و زیبا به همراه خانه های ویلایی فوق العاده خاص نیز دارا می باشد که قطب گردشگری منطقه به حساب می آید.

مردم عزیزمان که در شمال ایران سکونت می کنند، بیشتر اوقات شاهد بارش باران در این منطقه هستند. علت رطوبت و بارش باران فراوان در این مناطق و همچنین منطقه کلاردشت که گاهی با بارش برف نیز همراه است و سبب خنک تر شدن این منطقه نسبت به مناطق دیگر شمال ایران می شود، وجود رشته کوه البرز در کنار دریای خزر می باشد.

کلاردشت اکثرا در طول سال پذیرای مه می باشد و در بعضی از روزهای زمستان، دمای این شهر ممکن است به ٣٠ درجه سانتی گراد زیر صفر هم برسد، اما ممکن است در تابستان هم هوا به قدری سرد بشود که مجبور به پوشیدن لباس گرم بشوید.

از دیگر جاهای دیدنی کلاردشت می توان اشاره نمود به جنگل های انبوه و سرسبز، رودخانهٔ سرد آبرود، کوه های علم کوه و تخت سلیمان در بخش غربی، جنگل های عباس آباد در بخش شمالی، جنگل های بخش جنوبی، کوه های کم ارتفاع و روستاهای دامنه این کوه ها در بخش شرقی.

 

دریاچه ولشت (سما)

دریاچه ی آب شیرینی در کلاردشت وجود دارد که در حدود ٢٠ هکتار وسعت دارد و از ناب ترین جاهای دیدنی کلاردشت است. دریاچه ولشتکه در تپه های شرق منطقه و نزدیک روستای سما قرار دارد، به نگین آبی کلاردشت نیز معروف است.

روستای رودبارک

 

هنگامی که در حدود ٤ کیلومتر از قسمت حسن کیف به سمت غرب  آن حرکت کنیم، به روستای رودبارک می رسیم. از ویژگی های خاص این روستا می توان به رودخانه سرد آبرود و همچنین قله تخت سلیمان اشاره کرد. برای لذت بردن از مناظر زیبای روستا می توانید به خارج از روستا رفته و در مسیر رودخانه تا قله که حدود ١۵ کیلومتری می شود، پیاده روی کرده و از طبیعت، نهایت لذت را ببرید.

این مسیر زیبا و همچنین مسیر بین رودبارک تا روستای بعدی (روستای ونداربن) بسیار زیبا بوده و جهانگردان بسیاری را به خود جذب می کند. چشمه آب سرد رودبارک، امیر چشمه، ماهیان خال قرمز قزل آلای موجود در رودخانه، خانه های ویلایی زیبا، باغ های مشجر و سرسبز، قرارگاه های کوهنوردی و آداب و رسوم و فرهنگ عامیانه مردم مهمان نواز رودبارک نیز بر ویژگی های این روستا افزوده است و باعث جذب گردشگران بسیاری شده است.

علم کوه

 

شمال شرق کلاردشت را دیواری به طول ٧٠٠ متر و عرض ۴۵۰ متر پوشانده است که گویا یکی از ۸ دیوار سخت و بد مسیر جهان می باشد. این دیوار، “علم کوه” نام دارد. همچنین کوه تخت سلیمان نیز به ارتفاع ۴۶۵۰ متر در این ناحیه قرار دارد. کوه تخت سلیمان در افسانه ها به عنوان جایگاه ازدواج حضرت سلیمان (ع) و بلقیس شناسایی شده است.

روستای زیبای جواهرده رامسر مازندران

جنگل ازو

 

یکی دیگر از جاهای دیدنی کلاردشت و نیز جاذبه های گردشگری مازندران، جنگل ازو می باشد که از روستای ولبال در یک کیلومتری غرب حسن کیف شروع می شود و طبیعت بکر و خارق العاده ای دارد. منطقه اصلی آن، دشت سرسبز و بسیار زیبایی می باشد که گویی یک تابلوی نقاشی زیباست. کوه گرگ، دشت جو پشت، عسلک و مازیگاسر و برخی جنگل های دست نخورده دیگر نیز، از دیگر بخش های این قسمت می باشند.

مازیچال کلاردشت

۴ کیلومتر که از مسیر جنگلی می رویم، به منطقه ی سرسبزی می رسیم که خالی از درخت می باشد. منطقه ای که مازیچال کلاردشت نام دارد و دور تا دور آن را قله های بلندی پوشانده است و به زیبایی اش افزوده است. تعداد کمی خانه ی ویلایی در مازیچال کلاردشت وجود دارد که سقف آنها از جنس شیروانی های فلزی می باشد و مردم آن در تابستان به این منطقه ی بکر و سرسبز می آیند.

تپه کلار

تپه کلار از دیگر جاذبه های گردشگری مازندران و جاهای دیدنی کلاردشت می باشد که جاذبه ای است تاریخی. این قسمت، نقش بسیار مهمی در باستان شناسی منطقه جنوب دریای خزر داشته و بسیاری از باستان شناسان توانسته اند، پاسخ سوالات خود را در اینجا پیدا کنند.

همچنین آثار باستانی بسیاری را نیز در خود جای داده است، از جمله جام طلایی دو شیر یا جام کلاردشت  که قدمت آن به حدود ۸۰۰ سال پیش از میلاد می رسد که امروزه این جام در موزه باستان شناسی تهران قرار دارد. جاده بسیار زیبایی نیز در این منطقه وجود دارد. همجواری جاده با رودخانه و در سمت دیگر، جنگلی انبوه با درختانی تنومند و بلند و کشیده، زیبایی آن را چند برابر کرده است.

 

هتل بجا مانده از رضاخان

در زمان رضا خان، درست با شروع جنگ جهانی دوم، آلمانی ها با شیوه معماری خود، هتلی در این منطقه ساختند، اما این هتل هرگز تکمیل نشد و نیمه ساخته باقی ماند. مردم کلاردشت به آن مهمان خانه خرابه نیز می گویند.

این بنای تاریخی، توجه هر مسافر و گردشگری را که دوست دار مسائل فرهنگی و تاریخی است، به خود جلب می کند. همچنین اکثر مسافران، هنگام بازگشت از این سفر زیبا کلوچه ی کاکا و برخی مرباهای خوش طعم و خوشمزه را به عنوان سوغاتی به شهر های خود می برند.

از دیگر جاهای دیدنی کلاردشت می توان به این موارد اشاره کرد: جنگل مجل، روستای اجابیت و کاخ سلطنتی رضا خان، پی قلعه و شهرک گلدشت، مکارود، جنگل کلاردشت، چشمه های آب گرم و یخچال های طبیعی کلاردشت. کلاردشت، شهری است با ۳۹ روستا که لاهو که اولین مدرسه به سبک جدید در آن افتتاح شد؛ کردیچال که اولین بانک کلاردشت، قبل از انقلاب و همچنین دومین مدرسه در آن تاسیس گشت؛ رودبارک  و حسن کیف، از مهم ترین روستاهای کلاردشت می باشند. بعد از شکرکوه، قدیمی ترین منطقه، کردیچال است که امروزه جزو کلاردشت شمالی محسوب می شود.

 

سفر به کلاردشت مازندران

سفر به کلاردشت مازندران

 

مهربان ترین مردم جهان

مهربان ترین مردم جهان

پر بازدیدترین مکان ها در نوروز امسال

پر بازدیدترین مکان ها در نوروز امسال

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا