حمام نواب تهران بازمانده دوران قاجار

شنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ جاذبه های گردشگری
حمام نواب

حمام نواب : شاید تصاویری از حمام نواب را در لوکیشن‌های فیلم سیاه و سفید قیصر، به کارگردانی مسعود کیمیایی دیده باشید .  این بنای به جای مانده از اواخر دوران صفوی می باشد این حمام در سال ۱۳۸۵ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۱۶۲۲۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

حمام نواب از حمام های قدیمی که هنوز فعال است

حمام نواب یکی ازبناهای بازمانده ی دوران تاریخی  قاجار است که در استان تهران واقع شده است و میراث فرهنگی از آن مراقبت می کند. در گذشته، در تهران حمام های زیادی وجود داشته است که متاسفانه اکثر آن ها در حال حاضر غیر فعال هستند. اما یکی از حمام های قدیمی که هم چنان فعال است، حمام نواب در محدوده خیابان ۱۵ خرداد تهران می باشد.

بیشتر بخوانید : مکانها و  جاذبه های دیدنی تهران

حمام نواب از جمله آثار دوره قاجاریه شهر تهران است

در اولین نقشه‌ های تهیه شده تهران به نام گذر حمام نواب ذکر شده است. این بنا توسط زنانی به نام‌ های سارا سلطان خاتون و سارا حاجر خاتون که دختران فردی به نام نواب بوده‌ اند ساخته شده است.مصالح به کار رفته در ساخت این بنا شامل آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی است. در حمام نواب تهرانپس از مرمت، از سیمان نیز برای حفظ آن استفاده شده است.

حمام نواب دارای بخش‌ هایی چون هشتی، سربینه، تنظیف گرمخانه، سرویس بهداشتی، خزینه، استخر و ستون است.

چیزی که در معماری این بنا مشهود است کاربندی و وجود آهک روی سطح بنا بسیار محدود بوده که حاکی از وجود تزیینات قابل توجه در آن است و نشان از ذوق و استعداد هنری معمار آن دارد.این حمام دارای کتیبه کاشی‌ کاری شده بوده و از آن برای صحنه‌ های از فیلم قیصر استفاده شده است.

بیشتر بخوانید : عکس های دیدنی از کاخ سعد آباد تهران

حمام نواب برای جلوگیری از هدر رفتن گرما و امکان استفاده از آب قنوات و چشمه‌ ها به برای استحمام، پایین‌تر از سطح زمین ساخته شده است.حمام نواب در سال نود شمسی تغییر کاربری داد و به همت شهرداری منطقه ۱۲ و اتحادیه صنایع دستی کشور و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران به مرکز صنایع دستی شهر تهران تبدیل شد.

 

نقش برجسته گل گل ایلام

گل گل ملکشاهی ایلام نقش برجسته آشوری

پل میلو فرانسه

پل میلو فرانسه بلندترین و طولانی ترین پل کابلی دنیا

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا