آب سیاه چیست/ آیا شما در معرض خطر هستید؟

شنبه 1 آبان 1400 سلامت
آب سیاه چیست

فهرست مطالب

1-آب سیاه چیست

2-انواع آب سیاه یا گلوکوم

3-علایم شایع آب سیاه یا گلوکوم

4-علل آب سیاه یا گلوکوم

آب سیاه چیست

آب‌سیاه یا گلوکوم (به انگلیسی: glaucoma) اصطلاحی برای توصیف گروهی از اختلالات چشمی با علت‌های متفاوت ولی اثری بالینی و مشترک بر روی چشم و عصب بینایی و وابسته به فشار داخل چشمی است.

گلوکوم دلیل اصلی نابینایی در سراسر جهان است. به عصب بینایی آسیب می رساند که تصاویر حسی را از شبکیه به مغز می رساند. فشار چشم معیوب باعث آسیب دیدن فیبر عصبی بینایی بسیار ظریف و ایجاد لکه های کور کوچک در شبکیه چشم می شود. متأسفانه ، برای بیشتر بیماران این بیماری فقط زمانی تشخیص داده می شود که تعداد لکه های کور در سمت بالاتر باشد.در مجله دایان مطالب درباره آب مرواردید را بخوانید

 

آب سیاه چیست

آب سیاه چیست

 

انواع آب سیاه یا گلوکوم

گلو کوم زاویه باز:

این نوعی گلوکوم است که در نتیجه انسداد زاویه تخلیه چشم و در نتیجه افزایش فشار چشم ایجاد می شود.

گلو کوم بسته شدن زاویه:

این نوع گلوکوم است که از کاهش زاویه زهکشی منجر به انسداد کامل می شود.

آب سیاه چیست

آب سیاه چیست

 

علایم شایع آب سیاه یا گلوکوم

وقتی علایم زیر در فردی وجود داشته باشند احتمال وجود بیماری آب سیاه مزمن چشم وجود خواهد داشت. علائمی چون تغییر مداوم نمره عدسی عینک، سردرد خفیف یا اختلالات مبهم بینایی یا عدم توانایی در تطبیق بینایی از روشنایی به تاریکی.

مراحل اولیه:

  • از دست رفتن دید محیطی در نواحی کوچک از میدان دید
  • تاری دیدی در یک طرف در سمت بینی میدان دید

مراحل پیشرفته:

  • بزرگ‌تر شدن نواحی از دست رفتن دید، معمولاً در هر دو چشم
  • سفت شدن کره چشم
  • وجود نقاط کور در میدان دید
  • نامناسب بودن دید در شب

 

علل آب سیاه چیست

علل آب سیاه چیست

 

علل آب سیاه یا گلوکوم

۱-سابقه خانوادگی:

وراثت مطمئناً در بیماری گلوکوم نیز نقش دارد. اگر گلوکوم از طریق خانواده های فردی عبور کند ، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است. اگرچه هیچ قانون سخت و سریعی در مورد آن وجود ندارد ، اما خطرات وراثت این بیماری در طرف بالاتر است.

۲-آسیب دیدگی چشم:

اگر سابقه آسیب دیدگی قبلی در چشم وجود داشته باشد ، نمی توان احتمال بروز گلوکوم را رد کرد. به طور خاص ، اگر آسیب مربوط به عصب بینایی باشد ، خطرات بسیار بالایی وجود دارد.

۳-اووفورکتومی دو طرفه:

برداشتن تخمدان دوتایی قبل از 40 سالگی منجر به کمبود استروژن و در نتیجه گلوکوم می شود. اگرچه بیشتر جراحان به بیماران خود در مورد خطر احتمالی این اقدامات هشدار می دهند ، اما بسیاری از جراحی ها منجر به از دست دادن بینایی بیماران به صورت گلوکوم شده است.

۴-بیمار دیابتی:

در صورت دیابت حاد ، شبکیه آسیب دیده و چشم شروع به تولید رگهای خونی جدید بر روی عنبیه می کند و در نتیجه باعث افزایش فشار چشم می شود. این وضعیت اغلب به دلیل انسداد جریان مایعات در چشم منجر به گلوکوم می شود.

۵-شرایط چشم:

نزدیک بینی ، جراحی های متعدد روی چشم ، ضربه ای صاف و غیره می تواند منجر به گلوکوم شود. بیماری که تحت هر نوع عمل جراحی چشم قرار گرفته از التهاب رنج می برد. با این حال ، التهاب اساسی اغلب باعث چرخش جریان خون در چشم و منجر به گلوکوم می شود.

۶-اگر بیمار 40 ساله یا بالاتر باشد:

پس از رسیدن فرد به 40 سالگی ، بسیاری از بیماری ها محصول خود را در بدن شروع می کنند. مطالعات نشان می دهد که گلوکوم در افرادی که بیش از 40 سال یا بیشتر هستند ، فراوانی بیشتری دارد.

۷-فشار چشم بالا:

بیمار با فشار چشم بیش از 21 میلی متر HG نیز در معرض خطر بسیار بالای ابتلا به گلوکوم است. IOP برای یک فرد عادی بین 10 تا 21 میلی متر جیوه است.

۸-بیماری مرتبط با جریان خون:

بیماری هایی مانند میگرن حاد ، فشار خون بالا و فشار خون پایین که مشکل مربوط به جریان خون را در بر دارد ، غالباً به گلوکوم تشدید می شود.

۹-پیشینه قومی:

آمارها نشان می دهد که افراد از نژاد آفریقایی آمریکایی ، اسپانیایی تبار ، آسیایی و کارائیب شانس بیشتری برای ابتلا به گلوکوم دارند.

نوشیدن آب و سلامتی

8 فواید شگفت انگیز نوشیدن آب برای سلامتی انسان

خواص انار

خواص بی نظیر انار/ از این میوه پاییزی خوشمزه غافل نشوید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا