تومور مغزی /10 علائم هشدار دهنده تومور مغزی

دوشنبه 16 اسفند 1400 سلامت
سرطان مغز

سرطان مغز چیست؟

سرطان مغز یکی از بیماری های مربوط به مغز است که سلول های سرطانی در بافت مغز رشد می کنند.

تومور مغزی توده یا رشد سلول های غیر طبیعی در مغز شما است.

انواع مختلفی از تومورهای مغزی وجود دارد. برخی از تومورهای مغزی غیر سرطانی (خوش خیم) و برخی از تومورهای مغزی سرطانی (بدخیم) هستند.

تومورهای مغزی می توانند در مغز شما شروع شوند (تومورهای مغزی اولیه)، یا سرطان می تواند در سایر قسمت های بدن شما شروع شود و به عنوان تومورهای مغزی ثانویه (متاستاتیک) به مغز گسترش یابد.

سرعت رشد تومور مغزی می تواند بسیار متفاوت باشد. سرعت رشد و همچنین محل تومور مغزی تعیین می کند که چگونه بر عملکرد سیستم عصبی شما تأثیر می گذارد.

سلول های سرطانی به صورت توده ای رشد می کنند و با عملکرد مغز مانند: کنترل عضلات، کنترل احساسات، حافظه و سایر عملکردهای طبیعی بدن تداخل دارند.

علل تومورهای اولیه مغز

تومورهای اولیه مغز از خود مغز یا در بافت های نزدیک به آن، مانند غشای پوشاننده مغز (مننژ)، اعصاب جمجمه، غده هیپوفیز یا غده صنوبری منشأ می گیرند.

تومورهای مغزی اولیه زمانی شروع می شوند که سلول های طبیعی تغییراتی (جهش) در DNA خود ایجاد می کنند. DNA سلول حاوی دستورالعمل هایی است که به سلول می گوید چه کاری انجام دهد. جهش ها به سلول ها می گویند که به سرعت رشد کرده و تقسیم شوند و زمانی که سلول های سالم می میرند به زندگی خود ادامه دهند. نتیجه توده ای از سلول های غیر طبیعی است که تومور را تشکیل می دهد.

در بزرگسالان، تومورهای مغزی اولیه بسیار کمتر از تومورهای ثانویه مغزی هستند که در آن سرطان از جای دیگری شروع شده و به مغز گسترش می یابد.

 

تومورهای اولیه مغز

تومورهای اولیه مغز

انواع مختلفی از تومورهای اولیه مغز وجود دارد. هر کدام نام خود را از نوع سلول های درگیر گرفته اند. مثالها عبارتند از:

 

1-گلیوما: این تومورها از مغز یا نخاع شروع می شوند و شامل آستروسیتوما، اپاندیموم، گلیوبلاستوما، اولیگوآستروسیتوما و الیگودندروگلیوما هستند.

 

2-مننژیوم: مننژیوم توموری است که از غشاهایی که مغز و نخاع شما را احاطه کرده اند (مننژها) ایجاد می شود. بیشتر مننژیوم ها غیرسرطانی هستند.

 

3-نوروم آکوستیک (شوانوما):اینها تومورهای خوش خیمی هستند که روی اعصاب کنترل کننده تعادل و هدایت شنوایی از گوش داخلی به مغز ایجاد می شوند.

 

4-آدنوم هیپوفیز :اینها تومورهایی هستند که در غده هیپوفیز در پایه مغز ایجاد می شوند. این تومورها می توانند بر هورمون های هیپوفیز تأثیر بگذارند و در سراسر بدن تأثیر بگذارند.

 

5-مدولوبلاستوما: این تومورهای سرطانی مغزی بیشتر در کودکان دیده می شوند، اگرچه ممکن است در هر سنی ایجاد شوند. مدولوبلاستوما از قسمت تحتانی پشت مغز شروع می شود و تمایل دارد از طریق مایع نخاعی پخش شود.

 

6-تومورهای سلول زایا: تومورهای سلول زاینده ممکن است در دوران کودکی ایجاد شوند، جایی که بیضه ها یا تخمدان ها تشکیل می شوند. اما گاهی اوقات تومورهای سلول زایای دیگر قسمت های بدن مانند مغز را تحت تاثیر قرار می دهند.

 

7-کرانیوفارنژیوم: این تومورهای نادر در نزدیکی غده هیپوفیز مغز شروع می شوند که هورمون هایی ترشح می کند که بسیاری از عملکردهای بدن را کنترل می کنند. همانطور که کرانیوفارنژیوما به آرامی رشد می کند، می تواند غده هیپوفیز و سایر ساختارهای نزدیک مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

 

سرطان مغز

سرطان مغز

علائم سرطان مغز:

این علائم ممکن است گمراه کننده باشد ، شما باید علائم سرطان مغز را به خوبی بدانید. سرطان مغز می تواند در یک بزرگسال از سلولهای ستاره ای شکل به نام آستروسیت تشکیل شود. آنها از بزرگترین قسمت مغز معروف به مخچه شروع می شوند. این شایعترین تومور مغزی در بزرگسالان است.

گلیوبلاستوما بسیار پرخاشگرانه رشد می کند زیرا خون رسانی خاص خود را ایجاد می کند و به سرعت بافت طبیعی مغز را از بین می برد.خطرناک ترین نوع به عنوان تومور مغزی چند شکل گلیوبلاستوما شناخته می شود.

این 8 علائم و نشانه های گلیوبلاستوما و تومور مغزی را بررسی کنید. ممکن است به بیمه سرطان نیاز داشته باشید.

 

1- سردرد :

ممکن است بدیهی به نظر برسد که سردرد از علائم سرطان مغز است. با این حال ، لطفاً بخاطر داشته باشید که فقط سردرد شما به این معنی نیست که گلیوبلاستوما دارید. افراد به انواع مختلف سردرد می گیرند. از سردردهای تنشی گرفته تا میگرن ، ممکن است احساس درد کنید ، زیرا عضلات موجود در عضلات گردن شما را فشار می دهد. کمبود خواب در وعده غذایی فراموش شده می تواند منجر به فشار ناخوشایند سر و همچنین اضطراب یا افسردگی شود.

آب آلوئه ورا/ 10 فواید آب آلوئه ورا برای سلامتی

با این حال ، اگر روز به روز به سردرد ادامه می دهید (بدون هیچ ارتباط مشخصی با دلیل) ، پس باید به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات ، سردرد می تواند روشی باشد که بدن شما را از یک مشکل دیگر مطلع می کند و نمی توانید راه دیگری را احساس کنید. سردرد همچنین می تواند نشانه فشار خون بالا باشد. در اینجا علائم افزایش خون وجود دارد

 

2 -تغییر شخصیت:

مشابه تغییرات خلقی ، تغییرات شخصیتی با سلامت روان شما روبرو می شود و بنابراین ، مغز را درگیر می کند. تومور عصبی که به بافت طبیعی شما حمله می کند می تواند تغییراتی در شخصیت یا رفتار شما ایجاد کند از جمله گیجی ، توهم یا حتی توهم. البته اینها ممکن است علائم تومورهای مغزی باشد.

 

3- دشواری گفتار:

توانایی شما در صحبت کردن ممکن است تحت تأثیر تومور مغزی باشد. این علامت یا نشانه گلیوبلاستوما با سایر موارد موجود در این لیست در هم آمیخته است. اگر تشنج داشته باشید ، ممکن است پس از آن در صحبت کردن دچار مشکل شوید.

با نوسانات خلقی و تغییرات شخصیتی ، گفتار شما نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. مغز الگوهای گفتاری را کنترل می کند ، بنابراین اگر نمی توانید مانند معمول واضح صحبت کنید ، باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

4- تشنج :

درست مانند سردرد ، انواع مختلفی از تشنج وجود دارد و افراد ممکن است به دلایل مختلف آنها را تجربه کنند. دو نوع تشنج گسترده وجود دارد که بسته به موقعیت در مغز ، هوشیاری و سایر عوامل حرکتی متفاوت است. ممکن است افراد فقط پس از آسیب مغزی ، سکته مغزی یا عفونت های خاص دچار تشنج شوند.

 

علائم سرطان مغز

علائم سرطان مغز

5- از دست دادن حافظه:

حافظه کوتاه مدت و بلند مدت از موارد مختلفی مانند سایر موارد موجود در این لیست ناشی می شود. به عنوان مثال ، یک حادثه آسیب زا ، سو مصرف مواد مخدر یا الکل و بیماری عروق خونی می تواند منجر به مشکلات حافظه شود. بیماری آلزایمر هنگامی رخ می دهد که بی نظمی مغز از جمله از دست دادن تدریجی سلول ها رخ می دهد.

 

6- کاهش وزن:

بدون دلیل همانند هر نوع سرطان ، سرطان مغز می تواند منجر به کاهش وزن بدون دلیل شود. این به این دلیل است که سلولهای سرطانی از سلولهای طبیعی انسان تغذیه می کنند. کاهش وزن بدون دلیل نیز می تواند نشانه ای از سرطان  باشد.

 

7- دید تار :

معمول است که افراد با بالا رفتن سن به عینک مطالعه احتیاج دارند. با این حال ، اگر در طرف خاصی از سر خود دچار تومور مغزی باشید ، ممکن است به یک دلیل دیگر این علائم خاص سرطان مغز را تجربه کنید. علاوه بر تاری دید ، دو دید نیز می تواند رخ دهد. این علامت ممکن است فقط در یک چشم یا هر دو ظاهر شود و می تواند با عضله همراه باشد.

 

8- حالت تهوع و استفراغ:

تهوع و استفراغ، خصوصاً صبح ها از علائم دیگر میتواند باشد اگر در طول روز بارها دچار حالت تهوع واستفراغ شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید

 

سرطان مغز

سرطان مغز

درمان سرطان مغز:

انواع درمان های تومورهای مغز عبارتند از :

جراحی:

در هنگام جراحی، جراح تلاش می کند تا جایی که امکان بیشترین مقدار از تومور را بردارد.

 

رادیوتراپی (پرتودرمانی):

پرتو درمانی  سلول های سرطانی را می کشد. بیمار می تواند بعد از جراحی یا اگر نمی تواند جراحی کند این درمان را دریافت کند.

شیمی درمانی:

شیمی درمانی به استفاده از گروهی از داروها که سلول های سرطانی را می کشند گفته می شود. ممکن است بیماران برای جلوگیری از رشد، گسترش یا عود سرطان، حین یا بعد از پرتودرمانی تحت این درمان قرار بگیرند.بیماران مبتلا به سرطان های مغزی برای علائمی که دچار هستند هم درمان هایی دریافت می کنند. مثلاً برای کنترل تشنج تحت درمان های دارویی قرار می گیرند.

۱۰ ماده غذایی که عمرتان را بیشتر می‌کند

خواص سیب/13 دلیل که سیب باید بخشی از رژیم غذایی روزانه شما باشد

التهاب مفاصل

برای کاهش التهاب مفاصل چه بخوریم و از چه چیزهایی پرهیز کنیم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا