این ستاره ها لکنت دارند

یکشنبه 1 مرداد 1402 چهره ها
این ستاره ها لکنت دارند

این ستاره ها لکنت دارند

واقعا لکنت چیست؟

لکنت یک اختلال در جریان گفتار است که با نام‌های دیسفمی یا دیزآرتری عملکردی نیز شناخته می‌شود. این ناشی از اسپاسم متناوب دستگاه صوتی- مفصلی دهان و گلو شما است. نتیجه این است که شخص گاهی اوقات با کلمات منقطع یا تکراری صحبت می کند.

به گفته بیمارستان کودکان رم، فراوانی لکنت بین 5 تا 8 درصد است که بیشتر مردان را تحت تاثیر قرار می دهد تا زنان، به نسبت دو به یک. ممکن است یک جزء ژنتیکی وجود داشته باشد محقق در همین مقاله می گوید: «کسانی که «لکنت» می کنند عموماً هوش و حساسیت خاصی از خود نشان می دهند. برای آشنایی عموم مردم با پدیده لکنت، 22 اکتبر به عنوان روز جهانی آگاهی از لکنت نامگذاری شد.

Capture 702

سلبریتی هایی که مشکل لکنت دارند

حتی بسیاری از افراد مشهور یا شخصیت های دارای اهمیت بین المللی بسیار تحت تأثیر این تغییر زبان خاص قرار گرفته اند. همانطور که در مقاله ای توسط People گزارش شده است، برخی از آنها آشکارا در مورد آن صحبت کرده اند. بیایید با هم داستان آنها را کشف کنیم.

Capture 692

اد شیران

اد شیران، خواننده مشهور بریتانیایی که آهنگ‌هایی مانند «Shivers» یا «Shape of you» را برای ما به ارمغان آورد، در جریان اهدای جایزه‌ای از سوی موسسه آمریکایی لکنت، درباره مشکلات لکنت خود صحبت کرد که به دوران کودکی‌اش بازمی‌گردد.
این خواننده معروف گفت که در کودکی چیزی که به او کمک کرد بر لکنت غلبه کند، رپ کردن سریع بود. وی سپس افزود: “لکنت چیزی نیست که شما اصلا نگران آن باشید. فقط خودتان باشید، زیرا هیچکس در دنیا وجود ندارد که بتواند بهتر از شما باشد.”

Capture 693

نیکول کیدمن

با وجود اینکه ما اکنون به دیدن عملکرد درخشان او در مقابل دوربین عادت کرده ایم، نیکول کیدمن بازیگر برنده اسکار در کودکی از لکنت رنج می برد. او خودش آن را برای مجله آمریکایی نیوزویک فاش کرد. او به مردم گفت: «فقط به یاد دارم که همه همیشه به من می‌گفتند: «آرام باش، به آنچه می‌خواهی بگویی فکر کن».

Capture 694

ساموئل ال جکسون

یکی دیگر از بازیگران بزرگی که هالیوود به دنیا داده است، بدون شک ساموئل ال جکسون است. چند وقت پیش، او در برنامه “The Howard Stern Show” فاش کرد که در کودکی مشکلات شدید لکنت داشته است.
این بازیگر همچنین گفت که توانسته بر این مشکل غلبه کند، اما افزود: “من برای مدت طولانی واقعاً واقعاً بسیار بد لکنت داشتم … تا جایی که تقریباً یک سال در مدرسه صحبت نکردم.”

Capture 695

امیلی بلانت

ظاهراً این بازیگری بود که به امیلی بلانت کمک کرد تا بر لکنت خود غلبه کند. خود او با بیان اینکه از 6 یا 7 سالگی شروع به لکنت کرده است، گفت: “من از 6 یا 7 سالگی متوجه آن شدم. پدربزرگ، عمو و پسر عمویم همگی لکنت دارند. به نظر می رسد شما این شیاد را در بدن شما زندگی می کنید.”
امروزه امیلی بلانت از حامیان سرسخت موسسه آمریکایی لکنت زبان است. این دلیلی است که بازیگر از تجربه دست اول بسیار نزدیک احساس می کند.

Capture 696

جیمز ارل جونز

صدای افسانه ای دارث ویدر در «جنگ ستارگان» در حالی که تلاش می کرد بر این بیماری که در کودکی از آن رنج می برد غلبه کند، استعداد خود را برای تئاتر کشف کرد. معلم دبیرستانش به او کمک کرد: «در دبیرستان یک معلم انگلیسی داشتم که متوجه شد وقتی شعر خودم را می‌خوانم، لکنت نمی‌کنم، زیرا با احساسات و افکار دیگران مقابله نمی‌کنم».

Capture 697

مرلین مونرو

هیچ کس آن را حدس نمی زد، اما یکی از تحسین شده ترین نمادهای هالیوود، مریلین مونرو، نیز مشکل لکنت داشت. به گزارش پیپل، او این موضوع را خودش در مصاحبه ای با Vanity Fair فاش کرد.
ظاهراً اختلال گفتار او نیز در زمان فیلمبرداری یک فیلم یکی از مشکلات اصلی او بوده است و کارگردانش با نامهربانی از او خواسته که لکنت زبان نداشته باشد. به قول مونرو: “کارگردان عصبانی بود. او گفت: “تو لکنت نمی کنی”. گفتم: «تو اینطور فکر می کنی!»

Capture 698

بروس ویلیس

بروس ویلیس که در فوریه 2023 پس از تشخیص اولیه آفازی به زوال عقل فرونتوتمپورال تشخیص داده شد، در کودکی نیز مشکل لکنت داشت. سخنان دلگرم کننده او در هنگام اهدای جایزه در موسسه آمریکایی برای لکنت که توسط پیپل گزارش شده است: “سخت ترین چیزی که به یاد دارم این بود که یک کودک لکنت زبان داشت. توصیه من به جوانان این اتاق این است که هرگز اجازه ندهید کسی باعث شود که شما احساس طرد شدن کنید زیرا هرگز طرد شده نخواهید بود.”

Capture 699

کندریک لامار

کندریک لامار، خواننده رپ، ترانه سرا و تهیه کننده موسیقی آمریکایی و برنده 13 جایزه گرمی در مصاحبه ای با مجله نیویورک تایمز درباره لکنت زبان خود صحبت کرد. او در این مصاحبه مدعی شد: «از کودکی لکنت زبان داشتم. و ظاهراً موسیقی به او کمک کرد

Capture 700

جو بایدن

یکی دیگر از چهره‌های برجسته بین‌المللی که مشکلات لکنت دارد، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا است که از صحبت آشکار در این مورد تردیدی نداشته است. او این کار را طی یک سخنرانی در CNN انجام داد که در آن، به گفته پیپل، او گفت که هنوز لکنت دارد “گاهی اوقات، زمانی که خودم را واقعا خسته می بینم.” بایدن برای برخی از جوانان با همین مشکل که مدام سعی می‌کند آنها را تشویق کند، به عنوان مربی عمل می‌کند: “آیا این در واقع برای آنها بسیار مهم است که خود را با گفتارشان قضاوت نکنند و اجازه ندهند که آنها را تعریف کند.”

منبع : MSN

جیجی حدید

چرا جیجی حدید بازداشت شد؟

10 سلبریتی که مبتلا به لوپوس هستند

10 سلبریتی که مبتلا به لوپوس هستند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا