تاثیر ویروس کرونا بر مناسک حج امسال

سه‌شنبه، 28 جولای 2020 گوناگون
حج امسال متفاوت تر از هر سال به خاطر ویروس کرونا

حج امسال متفاوت با هر سال در حالی برگزار می شود که بسیاری از مردم جهان به خاطر ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند .حج سال جاری در حالی با شمار اندکی از زایران خارجی و عربستانی برگزار می شود که پروتکل های بهداشتی برای جلوگیری از گسترش این بیماری بر جای جای آن سایه انداخته است و حجاج بر خلاف سال های قبل مجبورند لبیک های خود را از پشت ماسک  و با رعایت زیاد فاصله و قوانین بهداشتی زمزمه کنند.

در پی شیوع «ویروس کرونا»، عربستان امسال برای نخستین بار اجازه نداده که حجاج از خارج از این کشور به حج وارد شوند و فقط به ساکنان خود اجازه داده، حج امسال را برگزار کنند.

حج امسال متفاوت با سال های قبل

در مقایسه با سال گذشته که ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مراسم حج شرکت کردند امسال پس از طی حدود ۱۰ هزار نفر از افراد خارجی مقیم عربستان و عربستانی ها در مناسک حج ۱۳۹۹ شرکت می‌کنند.

در ابتدا عربستان اعلام کرد که فقط حدود یک هزار نفر مجاز به انجام مراسم حج هستند، اما پس از مدتی رسانه‌های محلی گزارش‌هایی را منتشر کردند که این کشور اجازه شرکت حدود ۱۰ هزار نفر از ساکنان این کشور در حج امسال را صادر کرده است.

با فرارسیدن هشتم ذی الحجه (چهارشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۹) که «یوم الترویه» نام دارد،  مناسک حج آغاز می شود و با انجام اعمالی نظیر احرام در مکه، وقوف در عرفات، وقوف در مشعر الحرام، رمی جمره عقبه در منا، قربانی، حلق یا تقصیر، طواف حج، نماز طواف، سعی بین صفا و مروه در هر یک از اماکن مقدس تا روز ۱۳ ذی الحجه به پایان می رسد.

در همین ارتباط وزارت حج و عمره عربستان برای پیشگیری از شیوع «ویروس کرونا» در جریان برگزاری حج امسال، به هریک از حجاج یک کیف حامل مواد و تجهیزات بهداشتی اهدا می‌کند.

مکه امسال خبرنگاران خارجی ندارد

ممنوعیت حضور خبرنگاران خارجی در مناسک حج  

عدم حضور خبرنگاران و رسانه‌های خارجی از دیگر نکات مراسم حج امسال است، زیرا دولت عربستان اعلام کرد که به منظور اعمال محدودیت برای  پیشگیری از شیوع کرونا در طی انجام مناسک حج، رسانه‌های خارجی مجاز به پوشش اخبار حج امسال نیستند.

بر اساس پروتکل‌های بهداشتی در نظر گرفته شده، حجاج پس از هر بار زیارت اماکن مقدس، مورد آزمایش مجدد قرار می‌گیرند و در محل اقامت خود قرنطینه می‌شوند و بدون اجازه مسئولان ذیربط حق خروج از محل‌های اقامت خود را ندارند.

رعایت شدید نکات بهداشتی در برگزاری حج امسال

تعطیلی آبسرد کن‌ها و یخچال‌های مسجد الحرام و مسجد النبی 

سازمان امور مسجد الحرام و مسجد النبی با اشاره به اینکه بر اساس پروتکل‌های بهداشتی عربستان، آبسردکن‌ها و یخچال‌های حرمین الشریفین تعطیل شده‌اند، اعلام کرد که پویشی با عنوان ” خدمت به حجاج و زائران، افتخار ماست ” برای آبرسانی به حجاج در این مکان‌ها توسط کارکنان این سازمان راه‌اندازی شده که بطری‌ها آب بهداشتی پُر شده از آب «چشمه زمزم» تهیه شده و در اختیار حجاج قرار می‌گیرد.

بیش از ۱۳ هزار کارگر، نظافت شهر مکه را برعهده دارند   

بر اساس اعلام شهرداری مکه برای اجرای این برنامه و ارائه بهترین خدمات به حجاج بیش از ۱۸ هزار و ۴۹۰ کارگر به کار گیری شده اند.

شهرداری مکه اضافه کرد که بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ کارگر نظافتچی همراه با جدیدترین تجهیزات بصورت شبانه روزی در سطح شهر و اماکن مقدس بویژه در مکانهای شلوغ و ساعات پیک، مشغول کار هستند و ۸۷ هزار و ۹۰۰ سطل زباله زیر زمینی در منطقه ” مینا ” مکه نصب شده است.

کاندید های ریاست جمهوری 1400 چه کسانی هستند؟

کاندیدهای انتخابات سال 1400 چه کسانی هستند ؟

لباس های مناسب تابستان

چه لباسی برای تابستان مناسب است

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا