موفقیت استارتاپ به چه عواملی بستگی دارد؟

سه‌شنبه 21 بهمن 1399 بازار ، فناوری
موفقیت استارتاپ به چه عواملی بستگی دارد؟

فهرست مطلب:

 1. استارتاپ چیست؟
 2. مهم ترین عوامل موفقیت استارت آپ ها چیست؟
 3. ایده پردازی ناب
 4. ایجاد تیم استارت آپی فعال و حرفه ای
 5. ایجاد پلن بیزنسی
 6. انعطاف پذیری
 7. سرمایه کافی
 8. استراتژی مدیریت سرمایه
 9. زیر نظر گرفتن رقبا
 10. در نظر گرفتن زمان ارائه محصول
 11. انجام دادن اصولی کار ها
 12. خدمات نوباوه

همونطور که میدونید امروزه دیگه عصر ارتباطات و استارت آپ ها هست، خیلی از استارت آپ ها هستند که تونستن کار مردم رو ساده تر کنند و در کل زندگی راحت تری برای افراد رقم بزنند، این استارت آپ ها بسیار سختی کشیدند تا تونستند خودشون رو توی جامعه جا بندازند، خیلی عوامل هست که اگر استارت آپ ها اونارو مورد توجه خودشون قرار ندن ممکنه اصلا نتونن موفق باشند، ما در این مقاله قراره که به شما توضیح بدیم استارت آپ چی هست و چه عواملی باعث موفقیت استارت آپ میشه، حتما با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه به شما ارائه دهیم و شمارو بیشتر با این عصر آشنا کنیم.

استارتاپ چیست؟

خیلی خب از همین اول بپردازیم به این که دقیقا استارت آپ چیست و به شما یک توضیح کلی درمورد استارت آپ بدیم تا بیشتر با استارت آپ ها آشنا بشید و بتونید به درک کردن اونا برسید، استارت آپ در اصل به ایده خام گفته میشه که یک گروه، شرکت، سازمان در تلاش هستند که این ایده رو به یک طرح مفهومی برسونن که در نهایت این یک محصول بشه و با فرایند فروش بتونند که این محصول رو به بازار عرضه کنند، استارت آپ های زیادی در ایران به وجود اومدن که موفق نشدند به دلیل اینکه عوامل موفقیت استارتاپ ها رو مورد توجه خودشون قرار ندادند اما یک سری استارت آپ هم بودند که بسیار در ایران سر و صدا بر پا کردند و موفقیت بسیار بزرگی داشتند.

راه اندازی استارتاپ

استارت آپ ها مسیر صفر تا صد را باید طی کنند که به موفقیت یا شکست برسند، راه اندازی یک استارت آپ ریسک بسیار بزرگی است و افرادی که یک استارت آپ دارند ریسک شکست را هم پذیرفته اند، پس شکست و موفقیت در استارت آپ ها در کل رواج داره و شما هم اگر قصد دارید یک استارت آپ داشته باشید باید این ریسک رو بپذیرید.

البته یک سری استارت آپ شکست خورده هستند که بدون توجه به عوامل پیش رفتند و به همین شکست پیش رو آنها بوده اما اگر یک تیم حرفه ای پشت این استارت آپ ها باشد و برنامه ریزی دقیق داشته باشند میتوانند به موفقیت برسند و از شکست حتمی خود خلاص شوند.

همانطور که گفتیم عوامل زیادی وجود دارد که موفقیت و یا شکست استارت آپ ها را تعیین میکند و باید هر کسی که استارت آپ راه اندازی میکند این عوامل را در نظر بگیرد، یکی از دلایلی که افراد استارت آپ راه اندازی میکنن این است که جذابیت خاصی دارد، در واقع شما یک ایده خام و دور از ذهن بقیه را طوری به سمت موفقیت میبرید که این ایده به نیاز مردم تبدیل میشود و این برای شما بسیار جذاب خواهد بود، البته اگر پلن بیزنسی خوبی نداشته باشید این ایده نه تنها جذاب نخواهد بود بلکه ممکن است کاملا اشتباه باشد.

در واقع استارت آپ هایی که نیازی از مردم رفع میکنند و یا دسترسی به یک سری از نیاز های مردم را ساده تر میکنند بین مردم محبوب تر هستند و احتمال موفقیت آنها بیشتر خواهد بود، البته باید توجه داشت که هر استارت آپ مورد نیاز کدام قشر جامعه خواهد بود و بیشتر بر روی همان قشر و افراد باید فرایند فروش را ایجاد کرد و تبلیغاتی را برای این استارت آپ اجرا کرد.

مهم ترین عوامل موفقیت استارت آپ ها چیست؟

عوامل زیادی برای موفقیت استارت آپ ها وجود دارد که باید آنها را حتما رعایت کرد تا یک استارت آپ موفق داشت، این عوامل بسیار حیاتی هستند و حتما توجه شما به عنوان یک مدیر استارت آپ باید بر روی این موارد باشد، ما در این بخش مقاله قصد داریم که برترین عوامل موفقیت استارت آپ ها را به شما معرفی کنیم تا اگر استارت آپ دارید این عوامل را زیر نظر بگیرید و تا حد بسیار زیادی جلوی شکست خود را بگیرید.

ایده پردازی ناب

شما باید یک ایده پردازی درست داشته باشید تا بتونید استارت آپ خودتون رو موفق کنید، استارت آپ شما اگر بر پایه ایده درستی نباشد و ایده ای که شما روی آن کار میکنید مشکل داشته باشد به احتمال 50 درصد شما شکست خواهید خورد، چون ایده مهم است، باید تعیین کنید دقیقا چه کاری انجام میدهید و این کاری که انجام خواهید داد مورد نیاز چه قشری از جامعه خواهند بود و دقیقا چه مشکلاتی را برای آنها رفع میکنند و یا چه کار هایی را ساده تر میکنند.

ایده استارتاپ

این جوانب را بررسی کنید اگر هیچکدام از اینها در ایده شما وجود نداشت تقریبا ایده شما بی فایده است و باید به فکر ایده دیگری باشید.

ایجاد تیم استارت آپی فعال و حرفه ای

تیم شما باید فعال باشد اگر بی حوصله بر روی استارت آپ خود کار کنید هرگز به نتیجه ای نخواهید رسید، البته فعالیت شما باید طوری باشد که کاری را پیش ببرد وگرنه فعالیت بی فایده خواهد بود، توجه داشته باشید که به تنهایی نمیتوانید موفقیت استارت آپ را برای خود رقم بزنید و حتما تیم مورد نیاز شما خواهد بود تا بتوانید با دقت بسیار زیاد بر روی ایده خود کار کنید.

تیم استارتاپی

باید توجه داشته باشید که خود شما مدیریت خوبی بر روی تیم داشته باشید اگر تیم شما به خوبی مدیریت نشود هرگز فعالیت مثبتی نخواهید داشت و نمیتونید استارت آپ خودتون رو موفق کنید، باید سعی کنید که اعضای تیم را به خوبی باهم دیگر ترکیب کنید تا بتوانید از طریق فعالیت های آنها یک نتیجه نهایی برای خود بدست بیاورید.

ایجاد پلن بیزنسی

شما باید یک برنامه ریزی استراتژیک داشته باشید تا بتونید هم استارت آپ رو و هم تیمتون رو به خوبی پیش ببرید، این برنامه ریزی بسیار مهم خواهد بود و نقشه را شما میباشد، ایجاد پلن بیزنسی دقیقا به شما کمک خواهد کرد که چطور این راه طولانی مدت موفقیت را طی کنید و با شکست مواجه نشوید و یک نقشه راه بسیار عالی برای شما خواهد بود.

پلن بیزینسی استارتاپ

اگر خودتان نمیتوانید برنامه ریزی درستی داشته باشید بهتر است که اینکار رو به افراد و یا شرکت های حرفه ای در این زمینه بسپارید، شرکت هایی هستند که این کار رو با هزینه بسیار مناسب براتون انجام میدن که یکی از این شرکت ها نوباوه هست و میتونه بسیار کمکتون کنه.

انعطاف پذیری

یکی دیگر از مشکلاتی که استارت آپ های شکست خورده دارند این است که به خوبی انعطاف پذیر نیستند و یک سری مشکلات را به همین دلیل برای خود پیش میاورند، در واقع جهان امروزی و روابط بیزنسی امروزی هر روز در حال تغییر است و این متغیر بودن ممکن است از شما پیشی بگیرد، شما باید سعی داشته باشید که طبق این تغییرات خود را با شرایط مدیریت استارت آپ تغییر دهید تا بتونید موفق بشید.

حساب کاربری رسمی بیل گیتس در اینستاگرام ایجاد شد - فناوری

برای تغییر کردن به شیوع درست باید شما به نظرات مشتریان خود توجه داشته باشید که چه احساسی نسبت به شما دارند، این احساس را باید درک کنید و محصولات و نحوه ارائه محوصلات به مشتریان و… را باید طبق نیاز های مشتری و نظرات آنها تغییر دهید، البته باید توجه داشته باشید که این تغییر فقط نسبت به احساس یک مشتری خاص نباشد، شما باید بسنجید که عمده مشتریان شما چه احساس و نظراتی دارند و طبق این نظرات عمده شرایط استارت آپ خود را تغییر دهید

سرمایه کافی

شما باید برای راه ‌اندازی و مدیریت این استارت آپ موفق سرمایه کافی داشته باشید، سرمایه یکی از مهم ترین بخش های موفقیت در استارت آپ شماست و اگر شما در این مسیر به کمبود بودجه و سرمایه بر بخورید سریعا شکست خواهید خورد، ایده های ناب که در بخش اول مقاله درباره آنها توضیح دادیم نسبت به ایده های دیگر سرمایه کمتری نیاز دارند و شما در این مسیر با سرمایه کمتر هم میتوانید موفق باشید.

استراتژی مدیریت سرمایه

شما یک سرمایه انسانی دارید که نیرو های تحت استخدام شما هستند این نیرو ها بسیار مهم هستند و باید به آنها توجه خاصی داشته باشید در واقع میشه گفت این نیرو ها حتی ممکن هست که از سرمایه مالی شرکت هم مهم تر باشند و شما باید برای این نیرو ها مدیریت خوبی را در نظر بگیرید، علاوه بر سرمایه انسانی هم شما یک بودجه ای را در استارت آپ خود دارید که بسیار مهم است و باید آنرا به خوبی مدیریت کنید.

مدیریت سرمایه استارتاپ

استراتژی مدیریت سرمایه از خود سرمایه شما مهم تر است و باید آن را خیلی جدی بگیرید، که چه مقدار بودجه ای را برای چه بخش هایی در نظر داشته باشید و … اگر این استراتژی مدیریتی را نداشته باشید کل سرمایه خودتون رو نابود میکنید و ممکنه اصلا هیچ کمکی به استارت آپ شما نکنه.

زیر نظر گرفتن رقبا

رقیب های کاری شما بسیار مهم هستند و باید آنها را زیر نظر داشته باشید ،اگر شما ان رقبا را دست کم بگیرید ممکن است تا حد بسیار زیادی از شما جلو بزنند بدون آنکه اصلا متوجه شوید، پس همیشه رقبا تجاری خود را در نظر بگیرید، البته این به معنی این نیست که شما تمام تمرکز خود را بر روی رقبا بگذارید و از موفقیت آنها نسبت به موفقیت استارت آپ خود نا امید شوید، بلکه شما فقط جهت پیشرفت و مدیریت موفق بودن کسب و کار باید رقبا خود را در نظر بگیرید.

در نظر گرفتن زمان ارائه محصول

زمان را در نظر بگیرید، زمان شما یکی از عوامل حیاتی است که اگر به آن توجه نداشته باشید شکست خواهید خورد، البته مدیریت زمان به این معنی نیست که سریع کار کنید تا سریع تر موفق شوید نه اصلا اینطور نیست و شما در این مدیریت زمان توجه داشته باشید که محصول خود را در زمان درستی وارد بازار میکنید یا نه.

اگر محصول شما در زمان درستی در بازار عرضه نشود و مردم امکان رو به رویی با این محصول را نداشته باشند به احتمال زیاد شما شکست خواهید خورد، قبل از ارائه محصول به بازار باید آن را در جامعه فرهنگ سازی کنید تا بتونید مردم رو به محصول خودتون به خوبی آشنا کنید و برای اونا یک نیاز اساسی ایجاد کنید.

پس بسنجید که محصول شما در حال حاضر برای مردم مناسب خواهد بود و یا خیر، برای اینکه به نتیجه ای برسید باید پرس و جو کنید و از مردم یک سری نظرات درباره محصول خود و کاری را که ارائه میدهید بگیرید، جمع این نظرات میتواند نتیجه خوبی را برای شما ایجاد کند.

انجام دادن اصولی کار ها

شما باید هر کاری را که جهت پیشرفت استارت اپ خود انجام میدهید به صورت اصولی باشد تا با مشکل مواجه نباشید، اگر کار شما اصولی پیش نرود و فقط یک سری کار را به صورت زود هنگام انجام بدید در واقع فقط رفع تکلیف میکنید و اصلا به پیشرفت استارت اپ خود کمک نمیکنید، استارت آپ شما نیاز دارد که به صورت اصولی و حرفه ای کار هایش پیش برود.

تمام این کار هایی که برای استارت آپ خود انجام میدهید یا نتیجه منفی دارد و یا یک نتیجه مثبتی را به همراه خودش خواهد داشت، پس سعی کنید که نتایج مثبتی را با اصولی انجام دادن کار ها برای خود خلق کنید.

در کل راهی که در پیش دارید برای راه اندازی و مدیریت به شیوع صحیح استارت آپ بسیار سخت و پر خطر است و اگر اینکار را کرده باشید حتما متوجه هستید که ریسک بسیار بالایی هم در انتظار شماست، عواملی که جهت موفقیت استارت آپ به شما توضیح دادیم همگی از طریق کارشناسان این زمینه بدست آمده و باعث میشود که شما یک راه پر پیچ و خم موفقیت را طی کنید، یک سری کار ها که گفتیم باید انجام دهید مانند ایجاد پلن بیزنسی و یا داشتن مشاور برای استارت آپ ممکن است خود شما از پس آن بر نیایید و در این زمینه مشکلاتی را داشه باشید.

از خدمات نوباوه استفاده کنید

نوباوه یکی از تیم های بسیار خوب در زمینه استارت آپ ها (startup) هست و میتونه در این زمینه بسیار به شما کمک کنه، اگر نمیتوانید این عوامل را برای خود ایجاد کنید بهتر است که آنها را به نوباوه بسپارید تا حد بسیار زیادی به شما کمک کنند.

مشاوره استارت آپ بسیار مهم است و اگر شما آن را همراه خود نداشته باشید ممکن است روند مدیریتی خوبی هم نداشته باشید، اگر هنوز نتوانستید که مشاور حرفه ای برای خود بیابید نوباوه بهترین گزینه برای شما خواهد بود و میتونید از طریق اون یک سری اصول حرفه ای مدیریت استارت آپ رو برای خودتون داشته باشید.

سخن پایانی:

خیلی خب به انتهای این مقاله رسیدیم امیدواریم اطلاعات خوبی را نسبت به استارت آپ ها و مدیریت آنها بدست آورده باشید، ما سعی داشتیم در این مقاله راجع به کلیت استارت آپ ها به شما توضیحاتی ارائه دهیم و بعد از آن هم یک سری عوامل که باعث موفقیت این استارت آپ ها میشوند را به شما معرفی کردیم که بتوانید در این مسیر بسیار خطر ناک مدیریت استارت آپ خود از آنها استفاده کرده و خود را به موفقیت نزدیک کنید.

روش درآمد میلیاردی از اینستاگرام

بازی پابجی

چطور در بازی پابجی بهترین باشیم؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا