ضررهای نوشیدن آب سرد /5 عوارض آن

جمعه 15 مهر 1401 سلامت
عوارض خوردن آب سرد

 عوارض نوشیدن آب سرد

همه ما می دانیم که نوشیدن آب کافی برای هیدراته ماندن و نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در روز بسیار مهم است. ما همچنین با نصب دستگاه های تصفیه آب با کیفیت بالا توجه ویژه ای به نوشیدن آب عاری از آلودگی می کنیم. با این حال ، آیا از این واقعیت مطلع هستید که دمای آب نوشیدنی می تواند بر سلامتی شما نیز تأثیر بگذارد؟ بیشتر ما بلافاصله در تابستان برای رفع تشنگی و رفع خستگی یک لیوان آب سرد می نوشیم.

با این حال ، بسیاری از ما از این واقعیت آگاه نیستیم که نوشیدن آب سرد می تواند بیش از سود آن ضرر داشته باشد. در این وبلاگ ، ما در مورد اثرات مضر نوشیدن آب سرد بحث می کنیم.

در اینجا برخی از دلایل جلوگیری از نوشیدن آب سرد بود. با این حال ، این بدان معنا نیست که شما نوشیدن آب را متوقف می کنید زیرا باعث آسیب بیشتر از آن می شود. برای جلوگیری از بروز مشکلاتی که در بالا ذکر شد ، آب دمای اتاق بنوشید

 

عوارض خوردن آب یخ

عوارض خوردن آب یخ

1-آب سرد هضم شما را تحت تأثیر قرار می دهد

یکی از دلایل اصلی جلوگیری از نوشیدن آب سرد این است که تأثیر جدی بر هضم غذا دارد. آب سرد و همچنین برخی از نوشیدنی های سرد رگ های خونی را منقبض می کند و هضم غذا را نیز محدود می کند. فرآیند طبیعی جذب مواد مغذی در هنگام هضم در هنگام مصرف آب خنک مانع می شود.

دلیل آن این است که تمرکز بدن شما از هضم به تنظیم درجه حرارت بدن و آب سرد منحرف می شود. بدن شما هنگامی که هر چیزی را که دمای آن بسیار پایین است مصرف می کنید ، باید انرژی اضافی برای تنظیم دمای بدن صرف کند. انرژی اضافی در واقع برای هضم مناسب غذا و جذب مواد مغذی مورد نیاز بدن ضروری است.

 

2-ضربان قلب را کاهش می دهد

دلیل دیگر جلوگیری از نوشیدن آب سرد این است که ضربان قلب را کاهش می دهد. مطالعات نشان داده است که نوشیدن آب سرد نه تنها ضربان قلب را کاهش می دهد بلکه عصب واگ را نیز تحریک می کند. عصبی که عملکردهای غیر ارادی بدن را کنترل می کند. عصب همچنین بخشی جدایی ناپذیر از سیستم عصبی است. از آنجا که عصب واگ مستقیماً تحت تأثیر دمای پایین آب قرار دارد ، در نهایت ضربان قلب کند می شود.

 

3-بدن شما را شوکه می کند

از نوشیدن آب سرد بعد از یک تمرین سخت باید به شدت خودداری شود. بسیاری از افراد ، به خصوص در تابستان پس از تمرین ، نوشیدن آب سرد را مرتکب می شوند. با این حال ، به گفته کارشناسان باشگاه بدنسازی ، نوشیدن آب گرم بعد از تمرین توصیه می شود. بدن شما هنگام تمرین گرمای زیادی تولید می کند.

اگر آب خنک می نوشید ، عدم تطابق دما وجود دارد که به سلامت دستگاه گوارش آسیب می رساند. بدن شما همچنین پس از تمرین می تواند جذب آب سرد را دشوار کند. نوشیدن آب خنک درست بعد از تمرین ممکن است منجر به درد مزمن معده شود زیرا آب بسیار سرد بدن شما را شوکه می کند.

 

4-اثرات تجزیه چربی

نوشیدن آب سرد بلافاصله بعد از غذا همچنین در توانایی تجزیه چربی در بدن شما اختلال ایجاد می کند. دمای سرد آب چربی های موجود در غذاها را جامد می کند و در نتیجه تجزیه چربی های ناخواسته بدن برای بدن دشوار می شود.

حتی اگر آب معمولی می نوشید ، اطمینان حاصل کنید که 30 دقیقه بعد از غذا قبل از نوشیدن آب منتظر بمانید تا حداکثر سود را ببرید.

 

5-منجر به یبوست می شود

نوشیدن آب در دمای اتاق برای فرآیند هضم ضروری است ، با این حال ، نوشیدن آب سرد می تواند منجر به یبوست شود. دلیل آن این است که وقتی آب خنک می نوشید ، غذا هنگام عبور از بدن جامد و سفت می شود. روده ها نیز منقبض می شوند که یکی از دلایل عمده یبوست است.

 

عوارض خوردن آب یخ

عوارض خوردن آب یخ

 

 چند فایده نوشیدن آب با دمای اتاق یا گرم‌تر را می‌گوییم:

  • آب رسانی سریع‌تر و بیشتر
  • آنزیم‌های طبیعی گوارش تحریک شده و بنابراین گوارش شما تقویت می‌شود.
  • غذا راحت‌تر تجزیه می‌شود.
  • روده‌های شما بهتر حرکت می‌کنند( نوشیدن آب گرم و لیمو در صبح برای حرکت روده‌ها فوق‌العاده است!)
  • نوشیدنی‌های گرم هم می‌توانند مانند نوشیدنی‌های سرد، خنک‌تان کنند.

منبع:www.kent.co.in

خسته اید؟ این ها را نخورید

10 دلیل که قهوه برای شما مفید است

سیستم ایمنی بدن

11 ماده غذایی که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا