سرطان پروستات/ همه چیز درباره سرطان پروستات

شنبه 10 مهر 1400 سلامت
سرطان پروستات

سرطان پروستات چیست

سرطان پروستات (PC) یکی از گسترده ترین تومورهایی است که بر سیستم ادراری تأثیر می گذارد و پنجمین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان در سراسر جهان است.

سرطان پروستات نوعی سرطان است که مردان را مبتلا می کند. پروستات در اصل یک غده کوچک است که در حفره لگن مردانه قرار دارد و وظیفه تولید مایع منی  را از موقعیت خود در زیر مثانه ، مجرای ادرار را احاطه می کند. هورمون تستوسترون این غده را کنترل می کند.
سرطان پروستات یکی از متداول ترین انواع سرطان پروستات در مردان است. پیشرفت پروستات ممکن است سالها طول بکشد و بنابراین ممکن است علائم تا زمانی که به مرحله پیشرفته نرسد مشهود باشد. همچنین ، بزرگ شدن پروستات در اکثر مردان سالخورده یک بیماری بسیار شایع است. این وضعیت به عنوان هایپرتروفی خوش خیم پروستات (BPH) شناخته می شود.

سرطان پروستات به رشد توده بدخیم سلول ها گفته می شود که می توان آن را تومور نیز نامید.

 

سرطان پروستات

پروستات چیست؟

پروستات بخشی از دستگاه تناسلی مردان است که شامل آلت تناسلی ، پروستات ، وزیکول های منی و بیضه ها می شود. پروستات درست زیر مثانه و جلوی راست روده واقع شده است. به اندازه یک گردو است و مجرای ادرار (لوله ای که ادرار را از مثانه تخلیه می کند) را احاطه کرده است. مایع تولید می کند که بخشی از مایع منی را تشکیل می دهد.

با افزایش سن ، اندازه پروستات افزایش می یابد. این می تواند باعث باریک شدن مجرای ادرار و کاهش جریان ادرار شود. این را هیپرپلازی خوش خیم پروستات می نامند و مشابه سرطان پروستات نیست. مردان همچنین ممکن است تغییرات دیگری در پروستات داشته باشند که سرطان نیست. نماد خارجی

عوامل خطر:

عوامل خطر مختلف در این نوع سرطان دخیل هستند.

*سن بالا
*سابقه خانوادگی یک بیماری
*چاقی
*همچنین تغییرات ژنتیکی می تواند منجر به ایجاد این نوع تومور شود.

علائم سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات

انواع سرطان پروستات:

در اصل سرطان پروستات وجود دارد ، از جمله رشد سریع یا پرخاشگری و رشد کند یا غیر پرخاشگری. با این حال ، همچنین لازم به یادآوری است که هر رشد غیرطبیعی در این غده نمی تواند تومور یا نشانه ای از سرطان پروستات باشد. رشد بدخیم نشانگر سرطان پروستات است. این تومور می تواند با سرعتی سریع برای سرطان پروستات تهاجمی رشد کند ، در حالی که می تواند برای نوع غیر تهاجمی رشد کند و گسترش یابد.

اختلال انزال

علائم سرطان پروستات:

علاٍئم سرطان پروستان را می توان به دو دسته گسترده تقسیم کرد -علائم ادراری و یر ادراری
علائم ادراری به دلیل بزرگ شدن غده پروستات بر روی مجرای ادرار ، لوله ای است که ادرار را از مثانه به خارج منتقل می کند. این شامل

علائم ادراری عبارتند از:

۱-احساس سوزش همراه با ادرار کردن

۲-ادرار دردناک

۳-مشکل در شروع و توقف جریان ادرار

۴-دریبل زدن بین جریان

۵-عدم توانایی کنترل جریان ، اغلب باعث نشت ادرار قبل از رسیدن به توالت می شود

۶-افزایش فوریت ادرار ، به خصوص در شب

۷-کاهش جریان ادرار

۸-عدم کنترل مثانه

۹-وجود خون در ادرار ، اغلب به آن رنگ صورتی می دهد

علائم سرطان پروستات

علائم سرطان پروستات

 

علائم غیر ادراری عبارتند از:

۱-وجود خون در منی که ممکن است دوباره صورتی مایل به صورتی داشته باشد

۲-اختلال در نعوظ

۳-تاخیر در انزال

۴-انزال دردناک

۵-بی حسی در پاها ، پاها یا باسن

 

تشخیص سرطان پروستات:

تشخیص موضوع توسط متخصص بخش اورولوژی انجام خواهد شد. پس از معاینه فیزیکی که در آن تشخیص علائم و سایر معاینات رخ می دهد ، پزشک ممکن است آزمایشات آزمایشگاهی را برای بررسی خون ، ادرار و سایر نمونه ها انجام دهد. علاوه بر این ، آزمایشات تصویربرداری مانند MRI و CT اسکن نیز انجام خواهد شد. معاینه رکتال دیجیتال و نمونه برداری از پروستات نیز در تشخیص موثر کمک خواهد کرد.

 

درمان سرطان پروستات:

درمان این نوع سرطان معمولاً به شدت علائم و گسترش تومور بستگی دارد. علاوه بر مشاهده فعال ، پزشک همچنین ممکن است پرتودرمانی ، شیمی درمانی و جراحی را براساس سن و شرایط سلامتی بیمار توصیه کند. اگر اتفاقاً حتی علائم ظریفی پیدا کردید که می تواند به سمت این بیماری باشد ، در تماس با پزشک دریغ نکنید.

فرمول سلامت با 15 بادام

روغن بادام/ خواص روغن بادام برای سلامتی

فواید زیره سبز

زیره سبز/9 خواص زیره سبز

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا