خونریزی پس از یائسگی آیا خطرناک است؟

یکشنبه 10 مرداد 1400 سلامت
یائسگی

سن شروع یائسگی چند سالگی است؟

بیشتر زنان در سنین 40 سالگی تا اوایل 60 سالگی به سن یائسگی می رسند و میانگین سنی آنها حدود 51 سال است. این یک نقطه عطف مهم در تاریخچه زنان است. یک تغییر عمده ، تغییر سطح هورمون های زنانه است و این منجر به تغییرات فیزیولوژیکی زیادی می شود. از گرگرفتگی گرفته تا نوسانات خلقی ، استعداد ابتلا به پوکی استخوان و سرطان رحم نیز افزایش می یابد.

خونریزی پس از یائسگی چیست؟

اگر چرخه قاعدگی خود را نزدیک به 12 ماه نداشته اید ، احتمال دارد که یائسه شوید. بنابراین ، این بدان معناست که دیگر هیچ گونه خونریزی واژینال وجود ندارد. با این حال ، اگر دچار خونریزی ، حتی لکه بینی شدید ، هوشیار باشید. این طبیعی نیست و نیاز به بررسی دارد و در صورت لزوم تشخیص و درمان می شود.

خونریزی یائسگی یا PMB که در بین مردم معروف است می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در حالی که می تواند به اندازه التهاب مخاط رحم یا واژن بی اهمیت باشد ، اما می تواند نشانه ای از مشکلات شدیدتر مانند سرطان باشد.

خونریزی واژینال ممکن است در اثر علل مختلفی رخ دهد. این خونریزی شامل چرخه طبیعی قاعدگی و خونریزی پس از یائسگی است. سایر علل خونریزی واژینال عبارتند از:

• آسیب به ناحیه تناسلی یا تجاوز
• سرطان دهانه رحم
• عفونت ها از جمله عفونت های دستگاه ادراری

 

یائسگی چیست

یائسگی چیست

خونریزی های غیر طبیعی در دوران یائسگی ناشی از چیست؟

 واژینیت آتروفیک:

کاهش سطح هورمونی منجر به افزایش خشکی و در نتیجه التهاب بافت واژن و رحم می شود. این یکی از علل شایع خونریزی پس از یائسگی است.

 

آتروفی آندومتر :

همچنین به دلیل کاهش سطح هورمون ها ، لایه داخلی بدن رحم به تدریج نازک شده و می تواند ملتهب شود.

 

پولیپ :

رشد غیر سرطانی در رحم ، دهانه رحم ، فرج یا واژن نیز می تواند منجر به خونریزی شود. خونریزی نامنظم تنها علامت در اکثر بیماران مبتلا به پولیپ است. این پولیپ ها مخصوصا در زنان یائسه بسیار شایع است. با این حال، زنان جوان نیز ممکن است به این عارضه مبتلا شوند

آشنایی با پمادهای برای درمان خشکی واژن

سرطان دهانه رحم

خونریزی پس از یائسگی در اغلب موارد بی خطر است. با این حال، می توان این خونریزی را به عنوان نشانه ای نادر از سرطان دهانه رحم در نظر گرفت. پیشرفت سرطان دهانه رحم معمولا به آرامی پیشرفت می کند. سایر علائم سرطان دهانه رحم عبارتند از درد در هنگام رابطه جنسی یا ترشحات غیرطبیعی واژن از جمله در زنان یائسه.

پزشکان گاهی اوقات می توانند این سلول ها را با انجام تست پاپ اسمیر شناسایی کنند. پس برای  پیشگیری از سرطان دهانه رحم سالی دوبار آزمایش  پاپ اسمیر انجام دهید.

یائسگی

یائسگی

تشخیص خونریزی های غیر طبیعی در دوران یائسگی :

همانطور که در بالا تکرار شد ، در صورت مشاهده خونریزی بعد از یائسگی ، با پزشک خود تماس بگیرید. روشهای تشخیصی می تواند شامل موارد زیر باشد:

– معاینه بدنی
– سونوگرافی ترانس واژینال
– بیوپسی آندومتر
– هیستروسکوپی
– اتساع و کورتاژ

درمان خونریزی پس از یائسگی

براب درمان باید ابتدا علت خونریزی  را پیدا کنیم،  ببینید خونریزی شدید دارید یا خیر . در برخی موارد، خونریزی نیازی به درمان ندارد. در موارد غیر سرطانی، می توان از روش های زیر برای درمان استفاده کرد:

• کرم های استروژن:

اگر خونریزی به علت نازک شدن و آتروفی بافت های واژن باشد، پزشک ممکن است کرم استروژن را تجویز کند.

• خارج کردن پولیپ:

خارج کردن پولیپ یک روش جراحی است.

• پروژستین:

پروژستین نوعی هورمون درمانی جایگزین است. در صورت رشد بیش از اندازه بافت آندومتر، ممکن است پروژستین توسط پزشک توصیه شود. پروژستین می تواند رشد بیش از حد بافت و خونریزی را کاهش دهد.

• هیسترکتومی:

هیسترکتومی برداشتن کل رحم گاهی به همراه تخمدان ها از طریق جراحی است. برای خونریزهایی که درمان آنها با روش های کمتر تهاجمی امکان پذیر نیست،. در هیسترکتومی، رحم بیمار توسط پزشک خارج می شود. این روش ممکن است به وسیله لاپاروسکوپی یا از طریق جراحی معمول شکمی انجام شود.

مراقبه درمانی

مراقبه درمانی/دوازده مراقبه درمانی

چرا نباید با آرایش به خواب رفت

10 مواد آرایشی و بهداشتی که به پوست شما آسیب می رساند

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا