رمان شام مهتاب به قلم هما پور اصفهانی

شنبه 16 تیر 1403 کتاب
رمان شام مهتاب

مشخصات رمان شام مهتاب هما پور اصفهانی

عنوان :رمان شام مهتاب

نویسنده: هما پور اصفهانی

ژانر :عاشقانه

تعداد صفحه: 1998

ملیت: ایرانی

رمان شام مهتاب به قلم هما پور اصفهانی

مقدمه

رمان “شام مهتاب” اثر هما پور اصفهانی یکی از آثار محبوب و پرطرفدار این نویسنده جوان ایرانی است. هما پور اصفهانی که با آثار عاشقانه‌اش در میان مخاطبان جایگاه ویژه‌ای دارد، در این رمان نیز به داستانی عاشقانه و پرفراز و نشیب پرداخته است. این رمان با قلم شیوا و توانای نویسنده، توانسته است توجه بسیاری از خوانندگان را به خود جلب کند.

رمان شام مهتاب به قلم هما پور اصفهانی

درباره نویسنده

هما پور اصفهانی در دوازدهم اسفند ماه سال ۱۳۶۹ در شهر اصفهان به دنیا آمد. او در رشته روانشناسی تا مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کرده و تلفیق دانش روانشناسی با هنر نویسندگی را در آثارش به خوبی نشان داده است. او از ده‌سالگی به نوشتن روی آورد و ابتدا داستان‌هایش را در فضای مجازی منتشر می‌کرد. از جمله دیگر آثار او می‌توان به “قرار نبود”، “سجاده و صلیب”، “سیگار شکلاتی” و “توسکا” اشاره کرد.

هما پور اصفهانی، نویسنده ی جوان ایرانی که با آثار آرمان گرایانه و رمانتیک در بین مخاطبان جا باز کرده است همه رمان های هما پور اصفهانی  در اینجا بخوانید

خلاصه داستان

داستان “شام مهتاب” از جایی آغاز می‌شود که نویسنده با یک حادثه در گذشته، روایت را به شکلی جذاب و پیچیده پیش می‌برد. روایت اصلی داستان از زبان دختری است که زندگی‌اش تحت تاثیر اتفاقات گذشته قرار گرفته و حالا درگیر عشقی آتشین و پر از چالش است. عشق او به خاطر تجربیات تلخ گذشته، طعم زهر به خود گرفته و او باید تقاص گناهی که مرتکب نشده است را پس بدهد. این رمان با به تصویر کشیدن احساسات عمیق و تضادهای درونی شخصیت‌ها، توانسته داستانی پرکشش و تاثیرگذار را خلق کند.

 رمان شام مهتاب

رمان شام مهتاب

معرفی کتاب شام مهتاب اثر هما پوراصفهانی

“شام مهتاب” رمانی است بلند به قلم “هما پوراصفهانی” که در آن یک داستان عاشقانه‌ی دلنواز را تعریف می‌کند. داستانی ششصد صفحه‌ای که اتفاقات آن، به سال‌ها قبل از شروع زندگی شخصیت‌های اصلی داستان برمی‌گردد. “هما پوراصفهانی” در “شام مهتاب”، طرح قصه را تحت تاثیر اتفاقی قرار می‌دهد که چندین سال قبل رخ داد. اتفاقی که تاثیری مستقیم و آشکار بر زندگی شخصیت‌های‌ اول قصه گذاشت. یک عشق رویایی و سوزان همچون آتش که هیچ کس گمان نمی‌برد، شراره‌هایش به آینده و به قلب دو دلداده‌ی دیگر هم بکشد و عشقی سوزنده‌تر را میان آن دو نیز ایجاد کند.
اما این قسمت قشنگ و رویاگونه‌ی آن عشق قدیمی است و شرنگ تقدیر که در گلوی آن عشق پاشید، به ناچار این یکی را نیز تلخ کام خواهد کرد و طعم زهر، در زبان این عشق نیز حس خواهد شد. شخصیت‌های “شام مهتاب” به قلم “هما پوراصفهانی” باید تاوان گناهانی را بدهند که خود مرتکب نشده‌اند و این تقاص پس دادن، آنها را بارها در معرض شکسته شدن قرار می‌دهد. آنها به دامان یکدیگر پناه می‌آورند تا استواری را از وجود هم طلب کنند؛ تا زنجیری را که گسسته شده با دستان یکدیگر پیوند بزنند؛ تا کینه‌ها را نابود کنند و روحشان زیر بار تاوان دادن کشته نشود.
در این راه شک و تردید‌ها نیز سر بر‌می آورند و بحث و جدال‌های بسیاری نیز صورت می‌گیرد، اما در ضیافت “شام مهتاب” از “هما پوراصفهانی”، رقص عشاق است که بیشتر از همه چیز به چشم می‌آید و باید دید که در پایان این رقص، آنان در آغوش یکدیگر آرام می‌گیرند و یا با بدنی زخمی و پایی کوفته، بر صحنه جان می‌بازند.

رمان شام مهتاب به قلم هما پور اصفهانی

رمان شام مهتاب

تحلیل شخصیت‌ها

شخصیت‌های “شام مهتاب” بسیار دقیق و با جزئیات روانشناختی ترسیم شده‌اند. قهرمان داستان، دختری است که از کودکی با چالش‌های زیادی مواجه شده و در نتیجه، شخصیت پیچیده‌ای پیدا کرده است. او با وجود تمام مشکلات، سعی در پیدا کردن راه خود و رسیدن به آرامش دارد. شخصیت مرد اصلی داستان نیز با داشتن گذشته‌ای تاریک و پر از زخم، در جستجوی عشق و آرامش است.

سبک نگارش

هما پور اصفهانی با استفاده از زبانی ساده و روان، اما پر از احساس، توانسته است خوانندگان را به دنیای داستان خود بکشاند. توصیفات دقیق و زیبای او از محیط‌ها و شخصیت‌ها، به خواننده کمک می‌کند تا به راحتی با داستان ارتباط برقرار کند. استفاده از دیالوگ‌های قوی و تاثیرگذار نیز یکی از نقاط قوت این رمان است.

پیام‌ها و مفاهیم

رمان “شام مهتاب” علاوه بر روایت یک داستان عاشقانه، به مفاهیمی همچون تاثیرات گذشته بر زندگی کنونی، اهمیت مواجهه با مشکلات و تلاش برای رسیدن به آرامش می‌پردازد. این رمان نشان می‌دهد که چگونه عشق می‌تواند درمانگر زخم‌های کهنه باشد و انسان‌ها را به سوی تغییر و بهبود هدایت کند.

بازخوردها و نقدها

“شام مهتاب” پس از انتشار با استقبال گسترده‌ای مواجه شد و نظرات مثبتی از سوی خوانندگان و منتقدان دریافت کرد. بسیاری از مخاطبان، توانایی هما پور اصفهانی در خلق داستانی پرکشش و احساسات‌برانگیز را تحسین کرده‌اند. این رمان به دلیل داشتن شخصیت‌های واقعی و قابل لمس، و همچنین داستانی پر از پیچیدگی و تعلیق، توانسته است جایگاه ویژه‌ای در میان آثار ادبیات عاشقانه ایرانی پیدا کند.

خلاصه رمان شام مهتاب:

سالها پیش … وقتی هنوز چشم به دنیا باز نکرده بودم حوادثی رخ داد که تاثیرش را مستقیم روی زندگی من و تو گذاشت … شاید هیچ کس تصورش را هم نمی کرد یک عشق اتشین در گذشته باعث یک عشق اتشین دیگر در آینده شود … اما به خاطر زهری که گذشتگان از عشق چشیدند عشق ما نیز باید طعم زهر به خودش بگیرد … باید تقاص پس بدهیم … هم من هم تو … تقاص گناهی که نکردیم …

 

قسمتی از متن رمان شام مهتاب

با سر و صدایی که از بیرون می اومد به زور چشمامو باز کردم. آفتاب از پنجره های بلند و سلطنتی اتاقم روی فرشای ابریشمی پهن شده بود. از تختخواب بزرگ یه نفر و نیمم پایین اومدم و حریری رو که مثل پرده از بالای تخت آویزون شده بود و دور تا دور تختم رو می گرفت مرتب کردم. با دیدن تابلوی قشنگم که به دیوار بالای تخت بود لبخندی زدم و سلام نظامی دادم. کار هر روزم بود. قبل از خواب به تابلوم شب بخیر می گفتم و صبح به صبح بهش سلام می کردم.

دمپایی های راحتیمو که شکل خرس بودن پام کردم و شنل نازکی روی لباسم پوشیدم. چون اصلا حال لباس عوض کردن نداشتم. جلوی آینه وایسادم و به خودم خیره شدم. طبق روال بقیه روزا غر زدم: بازم یه روز دیگه. دوباره باید ول شم توی خونه. حالم از تابستون به هم می خوره. کی می شه تموم بشه؟ یه مسافرت هم نمی ریم دلمون باز بشه. خدایا یه کاری کن امروز حوصلم سر نره. یا بزن پس کله ی سپیده پا شه بیاد این جا که من از تنهایی در بیام.

یه کار بهترم می تونی بکنی. عشق واهی منو واقعیش کن که …خندم گرفت و وسط خنده خودمو دعوا کردم: حیا کن! همون بهتر که حوصلت سر بره دختره ی چشم سفید! از این که خودمم مثل مامانم خودمو دعوا می کردم خندم شدت گرفت و پشت پنجره رفتم. حیاط بزرگمون مثل همیشه باعث نشاطم شد و خماری خوابو از بین برد. چند تا حوض بزرگ به غیر از برکه ی پشت ساختمون وجود داشت که به حیاط روح می داد. حیاط، تیکه تیکه چمن کاری شده بود و با قسمتای سنگی از هم جدا می شد. از

رمان ماندانا

معرفی رمان ماندانا اثری از فهیمه رحیمی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا