معرفی نابغه های ایرانی که سمت های بزرگ در ناسا دارند

سه شنبه، ۵ فروردین ۱۳۹۹ چهره ها
ناسا

۱- فیروز نادری:

مدیر برنامه اجرایی منظومه شمسی در ایستگاه فضایی ناسا

فیروز نادری در ۵ فروردین ۱۳۲۵ در شیراز به دنیا آمد

فیروز نادری در طول زندگی حرفه‌ایش بارها تقدیر شده؛ بالاترین نشان ناسا، مدال خدمات برجسته، را گرفته، به عنوان فرد موثر سال ایالات متحده آمریکا انتخاب شده، جایزه لیبرال را در ۲۰۱۴ دریافت کرده، نشان افتخار الیس آیلند را در سال ۲۰۰۵ به سینه زده و به عنوان یکی از رهبران برجسته تاریخ ناسا برگزیده شده.

 

۲-حمید برنجی:

عضو پژوهشگران ایستگاه فضایی ناسا

دانشمند ایرانی ناسا: زندگی ام تغییر کرد/ نخستین سفر به مریخ، انسان‌محور نیست

حمید برنجی در پنج خرداد ۱۳۳۷ در کرمانشاه به دنیا آمد

حمید برنجی یکی از دانشمندان بزرگ ایرانی است که در ناسا کار کرده و دستاوردهای عظیمی داشته است. او که تئوری‌های بسیار مهم و بزرگی در زمینه کنترل فضاپیمای شاتل روی مدار زمین داشته و حتی ربات کاوشگری هم برای مریخ ساخته‌ است، به دلیل بیماری حدود شش سالی است که به ایران برگشته و در کنار خانواده خود به کارهای علمی‌اش ادامه می‌دهد.

 

۳-پرفسورمحمد جمشیدی:

مدیر برنامه های داخلی ایستگاه فضایی ناسا و مدیر کنترل تکنیک ایستگاه فضایی

پروفسور محمد جمشیدی، مدیر برنامه‌های داخلی ایستگاه فضایی ناسا

 

پروفسور محمد جمشیدی ، متولد سال ۱۳۲۳ در شیراز است و دانشمند ایرانی صاحب کرسی استادی دانشگاه تگزاس،

پرفسور محمد جمشیدی برای ۱۰ سال مشاور سازمان فضایی آمریکا ( ناسا) بوده است. ۳ سال از آن مشاور علمی اولین پروژه ی پرتاب روبات به سطح کره ی مریخ بوده است که در ۴ ژوئیه ۱۹۹۷ به مقصد رسید. همچنین ۷ سال در مرکز ناسا در واشنگتن عضو کمیته ی مشورتی برای روابط شرکت های کوچک و بزرگ به طور افتخاری کار کرده و به دریافت جایزه ی ملی خدمت از ناسا نائل گشت.

 

۴-آزاده تبارزاده:

دانشمند ارشد فیزیک ایستگاه فضایی ناسا

آزاده تبازاده (زاده ۱۳۴۶ خورشیدی در تهران) دارنده PHD شیمی‌فیزیک از دانشگاه استنفورد کالیفرنیا است. او در هفت سالگی به ایالات متحده مهاجرت کرده است.

پروفسور آزاده تبازاده دارنده جوایز بسیاری از جمله مدال اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا در سال ۲۰۰۱ است او در سال ۱۹۹۹ “جایزه ریاست جمهوری” برای دانشمندان و مهندسان را دریافت کرده‌است. این جایزه بالاترین افتخار اعطا شده توسط دولت ایالات متحده به دانشمندان و مهندسان برجسته‌است.

 

۵-بابک فردوسی:

مهندس ایرانی ناسا که جز مهعدود مهندسان نخبه است که در دهای اخیر وپرواز هایی فضایی ناسا را هدایت می کند

بابک فردوسی در ۷ نوامبر ۱۹۷۹ در شهر فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا به دنیا آمد. پدر وی اهل ایران و مادرش بزرگ‌شدهٔ آمریکا است.

بابک فردوسی در سال ۲۰۰۱ در مؤسسه فناوری ماساچوست در رشتهٔ هوا و فضا ثبت نام نمود و در آنجا به گروه Lean Aerospace Initiative پیوست و تا سال ۲۰۰۳ در این گروه باقی‌ ماند. بابک فردوسی پس از جدا شدن از گروه LAI، در سمت مهندس در آزمایشگاه پیشرانه جت در سازمان ناسا مشغول به فعالیت گردید و در پروژهٔ مریخ‌ نورد کنجکاوی شرکت نمود. وی همچنین در پروژه کاوشگر کاسینی-هویگنس به‌ عنوان یکی از اعضای آن پروژه فعالیت می‌ کرد.

 

 

 

پرفسور کمال سرابندی

نابغه ترین فرد جهان،پرفسور کمال سرابندی

جیسون موموا و همسرش

حقایق عشق و علاقه جیسون موموا به همسرش لیزا بونت

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا