10 بازیکن برتر با بیشترین پاس گل در تاریخ فوتبال

سه‌شنبه 18 اردیبهشت 1403 ورزشی
16719019434444

16719019434444

فوتبال بدون بازیکنان خلاق بزرگ چگونه خواهد بود؟ مسی، مودریچ، زاوی، اینیستا، دو بروین – لیست بازیکنانی که با توانایی خلق فرصت‌های شگفت‌انگیز، هواداران را در سراسر جهان الهام بخشیده‌اند، بسیار معروف است. برای این بازیکنان، فوتبال اغلب به عنوان یک هنر دیده می‌شود که در لحظات خاص اندازه‌گیری می‌شود، نه فقط با اعداد خالص.

با این حال، امکان نادیده گرفتن اهمیت داده‌ها و آمار در بازی مدرن وجود ندارد که شیوه‌ای که ما در مورد فوتبال صحبت می‌کنیم را تغییر داده است، باعث مسلط‌تر شدن هواداران بیشتر به زبان نگه‌داری توپ، در اختیار گرفتن توپ، و گل‌های متوقع شده شده است.

یکی از ابتدایی‌ترین و پراستفاده‌ترین آمارها، آمار پاس گل است. پاس‌ گلها در اکثر بازی‌های حرفه‌ای ثبت می‌شوند و نقادان فوتبال و کارشناسان به طرز بی‌پایان در مورد آن‌ها صحبت می‌کنند. به همین دلیل در این مقاله به اهمیت پاس‌ها در فوتبال می‌پردازیم.

اولاً، به شما تعریفی از این آمار می‌دهیم، سپس به موضوع اصلی مقاله می‌پردازیم: 10 بازیکن برتر با بیشترین پاس گل در تاریخ فوتبال.

پاس گل در فوتبال چیست؟

پاس گل فوتبال یک پاسی است که مستقیماً به یک گل منجر می‌شود. این آمار توسط فیفا در سال ۱۹۹۴ برای اولین بار ثبت شد و اکنون یکی از متداول‌ترین آمارهای استفاده‌شده در بازی جهانی شده است.

یک واقعیت بسیار متداول در فوتبال، حساب می‌شود هر پاسی که توسط یک بازیکن حمله‌ای (به صورت عمدی یا غیرعمدی) صورت گیرد و مستقیماً به یک گل برای تیمش منجر شود پاس گل حساب می شود. به عنوان مثال، تصور کنید ده بروین با یک پاس دقیق موقعیتی را فراهم کند که ارلینگ هالند با یک هد قدرتمند توپ را مستقیماً به گل دروازه بزند: در اینجا ده بروین پاس گل را داده است. این یک مثال کلاسیک از یک پاس گل است.

تاپ 10 بازیکن با بیشترین پاس گل در تاریخ فوتبال

در زیر، لیستی از ۱۰ خلق‌کننده‌ترین فرصت‌های گل در تاریخ فوتبال جهان را خواهید یافت. مهم است به یاد داشته باشید که این اعداد در زمان نگارش این متن معتبر هستند و بسیاری از بازیکنان در این لیست هنوز در بالای بازی خود فعالیت می‌کنند.

فرنتس پوشکاش

۱. فرنتس پوشکاش (۴۰۴ پاس گل)

واقعیت این است که اعطای هر ساله جایزه پوشکاش فیفا، که یک جایزه یادگاری به بهترین بازیکن فوتبال جهان که “زیباترین” گل سال را زده است، نشان دهنده اهمیتی است که فرانس پوشکاش در بازی های جهانی داشته است.

فوروارد افسانه‌ای مجارستانی که تیم ملی خود را به فینال جام جهانی ۱۹۵۴ هدایت کرد و ۳ جام اروپا را با رئال مادرید را برد، بیشترین پاس گل در تاریخ فوتبال را به نام خود ثبت کرده است؛ او در ۷۱۹ بازی حرفه‌ای خود ۷۰۸ گل زده و ۴۰۴ پاس گل داده است، یک رکورد حمله‌ی بسیار قابل توجه.

پله

۲. پله (۳۶۹ پاس گل)

پله به عنوان یکی از بزرگترین بازیکنان تمام دوران شناخته می‌شود، دیدگاه، هوش، خلاقیت و مهارت‌های پایانی لژاند پله، افتخار کشور برزیل و باشگاه سانتوس، به کشورش در کسب ۳ برد جام جهانی (۱۹۵۸، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰) کمک کرد. و گلزن برتر تاریخ برزیل همچنین تعداد قابل توجهی پاس گل هم در دوران حرفه‌ای خود به ثبت رساند.

او همراه با ۶۴۳ گل از ۶۵۹ بازی در سطح باشگاهی و ملی، همچنین ۳۶۹ پاس گل در دوران حرفه‌ای داشته است، یک آمار که تنها بهترین‌های تاریخ می‌توانند از آن فراتر روند.

لیونل مسی

۳. لیونل مسی (۳۶۱ پاس گل)

لیونل مسی، بی شگ کاپیتان آرژانتین و قهرمان جام جهانی قطر، به دنبال پله و پوشکاش در لیست می‌آید. این مهاجم معروف سابق بارسلونا توسط بسیاری به عنوان بزرگ‌ترین بازیکن فوتبال تمام دوران تلقی می‌شود و آمار خلاقیت هایش با این استاتوس همخوانی دارد. در کل، مسی ۳۶۱ پاس گل برای باشگاه و تیم ملی خود (همچنین ۸۲۰ گل) به ثبت رسانده است.

با این او الات ۳۵ ساله است به نظر می‌آید که هر این آمار هنوز تمام نشده است — او از زمان پیوستن به اینتر مایمی در تابستان امسال توجه جهانی بی‌نظیری را به سمت لیگ میخانه جلب کرده است و در لیگ آمریکای شمالی گلزنی و پاس گل دادن را به عنوان یک سرگرمی انجام می‌دهد. کسی نمی‌داند تا زمان بازنشستگی‌اش تعداد پاس‌های او چقدر خواهد بود؟

یوهان کرویف

۴. یوهان کرویف (۳۵۸ پاس گل)

یوهان کریوف افسانه ای به عنوان یکی از معماران بازی مدرن حاکم بر اکثر تیم‌ها در سراسر اروپا شناخته می شد، کرویف یک شخصیت بسیار تأثیرگذار در فوتبال هلند در طول قرن بیستم بود. او در دهه ۱۹۷۰ در آژاکس سه جایزه توپ طلایی را دریافت کرد و در توسعه مکتب هلندی فوتبال نقش کلیدی داشت.

با توجه به خلاقیت فوق‌العاده اش در باشگاه و تیم ملی (اختراع معروف نقطه کرویف یکی از چیزهایی است که این بازیکن را در خاطر هواداران فوتبال زنده نگه داشته است)، او بزرگترین بازیکن تاریخ هلند، توانست تعداد پاس گل وحشتناک ۳۵۸ پاس گل را در دوران حرفه‌ای خود به ثبت برساند.

توماس مولر

5. توماس مولر (۳۰۲ پاس گل)

توماس مولر ملقب به تحقیق‌گر فضا (Raumdeuter)  استعداد بسیار خارق‌العاده‌ای برای حضور در مواقع خطرناک در لحظه‌های دقیق برای ارائه یک پاس کلیدی یا انجام حرکت پایانی دارد، او یکی از بزگترین بازیکن تاریخ باشگاه بایرن مونیخ است که به طور قابل توجهی به در این دهه‌ به تسلط بایرن بر بوندسلیگا در بالای جدول کمک کرده است.

توماس مولر با ثبت بیش از ۳۰۰ پاس گل برای آلمان و بایرن در طول سال‌ها بازی خود آمار خیره کننده ای را ارائه داده است و با اینکه در حال حاضر ۳۳ ساله است در حال حاضر با کاپیتان تیم ملی انگلیس، هری کین، در خط حمله همکاری می‌کند، احتمال دارد این آمار را هنوز بالاتر ببرد.

لوئیس سوارز

6. لوئیس سوارز (۲۹۳ پاس گل)

لوئیس سوارز در سال‌های اوج حرفه‌ای خود برای لیورپول و بارسلونا، نابغه فوتبال اروگوئه، لوئیس سوارز، یکی از بهترین بازیکنان جهان بود. پاهای دقیق، توانایی در دویدن، دید گلزنی و پایان دهی بی‌رحمانه او را حتی برتر از بهترین های فوتبال می‌کرد و تعداد پاس‌های اثبات میکند که او یک بازیکن کامل است.

در حال حاضر او به تدریج در تیم برزیلی گریمیو به این رکورد اضافه می‌کند، پس از اینکه کفش‌هایش را آویزان کند، از دیدن سوارز گذشته که نزدیک به ۳۰۰ پاس گل داده، هیچ حیرتی نداشته باشید.

لوئیس فیگو

7. لوئیس فیگو (۲۸۳ پاس گل)

تنها لیونل مسی تعداد بیشتری از پاس‌های لالیگا را نسبت به لوئیس فیگو، ستاره پرتغالی که در تابستان ۲۰۰۰ از بارسلونا به رئال مادرید پیوست، دارد. این انتقال زیاد مورد استقبال هواداران بارسلنا قرار نگرفت و یادگار خوبی برای هوادارانش بر جا نگذاشت؛ فیگو یک بازیکن فوق‌العاده بود که همچنین به عنوان یکی از الهام‌بخش ترین افراد در زندگی کریستیانو رونالدو بود، مردی که بعدها به احتمال زیاد بزرگترین بازیکن تاریخ پرتغال شناخته شود.

رایان گیگز

8. رایان گیگز (۲۷۷ پاس گل)

به عنوان یک وینگر با توانایی عالی در عبور از دفاع، حرکت‌هوشمندانه و مهارت‌های دریپل زنی بالا، رایان گیگز، مردی که در سال ۲۰۱۴ بازنشسته شد، به عنوان بازیکن افسانه ای منچستر یونایتد وارد تاریخ شد. در طول زمان خود با شیاطین سرخ، او ۱۳ عنوان لیگ برتر (بیشتر از هر بازیکن دیگر در تاریخ)، همچنین ۴ جام FA، دو جام لیگ و ۲ لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرده است.

رایان بشتر با توانایی ارائه پاس‌های با کیفیت بالادر یاد ها مانده است او  مجموعاً ۲۷۷ پاس گل در دوران حرفه ای خود ثبت کرد.

کریستیانو رونالدو

9.کریستیانو رونالدو (۲۶۸ پاس گل)

بی شک کریستیانو رونالدو یکی از بزرگترین و محبوب ترین گلزنان تاریخ فوتبال است، اما پیش از اینکه از منچستر یونایتد به رئال مادرید منتقل شود و شروع به تبدیل شدن به شماره 7 افسانه ای جهان شود، در اصل یک بازیکن خلاق و گلساز بود.

اصلاً عجیب نیست که بدانیم کریس با اینکه یک مهاجم تراز اول در دنیا بود، توانسته است ۲۶۸ پاس گل در دوران حرفه‌ایش ثبت کند، و هنوز در باشگاه النصر لیگ عربستان سعودی، او همچنان در تلاش برای افزایش این آمار فوق العاده است، یک ماموریت که با جلب ستارگان اروپایی مانند مارسلو بروزوویچ و سادیو منه به این باشگاه تسهیل شده است.

آنخل دی ماریا

10.آنخل دی ماریا (۲۵۹ پاس گل)

آنخل دی ماریا نقش کلیدی در کسب جام جهانی ۲۰۲۲ برای آرژانتین داشت، گل دقیقه‌ای ۳۶ او راه را برای آرژانتین به سمت تسلط بر جام جهانی باز کرد. و در طول دوران بازی حرفه ای ۳۵ ساله‌اش به طور کلی، او به عنوان یک نیروی خلاق و موقعیت ساز  اصلی در تقریباً هر تیمی که در آن بازی کرده، ایفای نقش کرده است، از جمله پاری‌سن‌ژرمن، رئال مادرید یا بنفیکا.این ستاره آرژانتینی همچنان در لیگ برتر پرتغال بازی می‌کند و در سطح بین‌المللی فعالیت دارد، بنابراین ممکن است او در آینده نزدیک آمار 259 پاس گل خود را بهبود بهشد و در این لیست صعود کند.

بیشترین پاس گل

بیشترین پاس گل در لیگ برتر

اسطوره منچستر یونایتد، رایان گیگز، با حضور شگفت‌آور 632 بار در لیگ برتر برای شیاطین سرخ، برترین پله‌ای را در برخورداری از بیشترین پاس گل در لیگ برتر انگلیس را به دست آورده است. در کل، گیگز 162 پاس گل در  دوران حرفه‌اش، که بیش از دو دهه ادامه یافت، در لیگ برتر ثبت کرده است.

بیشترین پاس گل در یک فصل

رکورد بیشترین پاس گل در یک سال به نام یک نام کمی غیرمنتظره تعلق دارد: مهاجم صربستانی دوشان تادیچ (که در حال حاضر در فنرباغچه بازی میکند) که در سال 2021 برای آژاکس 37 پاس گل بی‌نظیر ارائه داد. این آمار زمانی فوق العاده بنظر می رسد که بدانید از لیست بالا بازیکن با بیشترین پاس گل در یک فصل لیونل مسی است، که توانست در فصل 2019/20 لالیگا برای بارسلونا 21 پاس گل را به دست آورد.

بیشترین پاس گل در تاریخ جام جهانی

اسطوره برزیلی پله بازیکن پرافتخار تاریخ جام جهانی فیفا است، و یکی از عناوینی که می‌تواند مدال رنگینی بر افتخارات او باشد، بازیکن با بیشترین پاس گل در تاریخ این رقابت با 8 پاس است. با این حال، به گفته فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، او این رکورد را با دو بازیکن ارژانتینی افسانه‌ای به اشتراک می‌گذارد: لیونل مسی و دیگو مارادونا که هر دو نیز 8 پاس جام جهانی دارند.

بیشترین پاس گل در یک فصل لیگ برتر

برای بیست سال، تیری هنری رکورد یکتا را برای بیشترین پاس گل در یک فصل لیگ برتر با 20 پاس برتری برای آرسنال در فصل 2002-03 ادامه داد. با این حال، او اکنون این رکورد را با کوین دو بروین مانشستر سیتی به اشتراک می‌گذارد که نیز در فصل 2019-20، 20 پاس ثبت کرد.

بیشترین پاس گل در لیگ قهرمانان اروپا

هیچ جای شگفتی نیست؛ دو بازیکن برتر لیست بیشترین پاس گل در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا، کریستیانو رونالدو و لیونل مسی باشند. اما کریستیانو رونالدو با 42 پاس گل در تاریخ مسابقات مهم فوتبال اروپا در رده اول است.

بیشترین پاس گل در لالیگا

لیونل مسی رکورد بیشترین گل در تاریخ لالیگا را (۴۷۴) دارد و به طور حیرت آوری همچنین رکورد بیشترین پاس گل در تاریخ لالیگا را دارا است. در کل، او 192 پاس گل در لیگ برتر اسپانیا (همه برای بارسلونا) ثبت کرده است و در فصلی که بیشترین بهره‌وری را داشت، 21 پاس گل را در یک فصل به دست آورد.

بیشترین پاس گل در ام‌ال‌اس

ستاره سابق تیم ملی فوتبال ایالات متحده، لندن داناوان، که به عنوان غول ام‌ال‌اس شناخته می شد و همچنین رکورد تعداد پاس‌های بازی را دارد. با سپری کردن سال‌های زیادی به عنوان برترین بازیکن فوتبال ایالات متحده با لوس آنجلس گلکسی و سن دیگو ارث‌کیکس، دونوان 6 جام ام‌ال‌اس را کسب کرد و 136 پاس گل در این لیگ به ثبت رساند.

بیشترین پاس گل در فوتبال بین‌الملل

ستاره برزیلی نیمار که نتوانست در فهرست ۱۰ بازیکن برتر با بیشترین پاس گل در تاریخ فوتبال قرار گیرد، آماری بسیار نزدیک داشت و رکورد خلاقیت او در سطح بین‌المللی چیزی بسیار ویژه است. در دوران حرفه‌اش با تیم سلسیائو، نیمار 51 پاس گل داده است، یک رکورد که حتی از آمار لیونل مسی یا کریستیانو رونالدو بالاتر است.

منبع: jobsinfootball.com

آخرین بازی استقلال (دریا دلان آبی)

بازی آخر استقلال

ثروتمند ترین فوتبالیست های ایران

فوتبال/ آشنایی با 10 تا از ثروتمندترین بازیکنان فوتبال ایران

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا