بارداری مولار چیست

پنج‌شنبه 6 مرداد 1401 سلامت
بارداری مولار

بارداری مولار:

بارداری مولار ناشی از مشکلات ژنتیکی زمانی است که اسپرم تخمک را بارور می کند. بیشتر زنان تحت درمان قرار می گیرند و بعداً حاملگی سالمی دارند.

حاملگی مولار – همچنین به عنوان خال هیداتی فرم شناخته می شود – یک عارضه نادر بارداری است که با رشد غیر طبیعی تروفوبلاست ها، سلول هایی که به طور معمول به جفت تبدیل می شوند، مشخص می شود.

 

بارداری مولار چیست؟

بارداری مولار زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک و اسپرم در زمان لقاح به اشتباه به هم متصل می‌شوند و به جای جفت سالم، تومور غیرسرطانی تشکیل می‌شود. تومور یا خال نمی تواند جنین در حال رشد را پشتیبانی کند و بارداری به پایان می رسد. به آن خال هیداتی فرم نیز می گویند.

بارداری مولار نوعی بیماری تروفوبلاستیک حاملگی است. در بارداری مولار، تومور در رحم رشد می کند. تومور به صورت کیست های پر از مایع شبیه خوشه های انگور تشکیل می شود.

 

بارداری مولار

بارداری مولار

حاملگی های مولار به دو دسته کامل و جزئی تقسیم می شوند.

دو نوع بارداری مولار وجود دارد، حاملگی مولار کامل و حاملگی مولار جزئی.

حاملگی مولار ناشی از یک تخمک بارور غیرطبیعی است. سلول های انسان به طور معمول حاوی 23 جفت کروموزوم هستند. یک کروموزوم در هر جفت از پدر و دیگری از مادر می آید.

 

1-حاملگی مولار کامل

در حاملگی های مولار کامل، بافتی که جفت را تشکیل می دهد، غیر طبیعی است و جنینی تشکیل نمی شود. تومور هنوز هم هورمون بارداری HCG را تشکیل می دهد و تولید می کند که توسط جفت های سالم در دوران بارداری طبیعی ساخته می شود. سطح HCG توسط بسیاری از تست های بارداری اندازه گیری می شود.

در بارداری مولار کامل، یک تخمک خالی توسط یک یا دو اسپرم بارور می شود و تمام مواد ژنتیکی از پدر است. در این شرایط کروموزوم های تخمک مادر از بین می روند یا غیرفعال می شوند و کروموزوم های پدر تکثیر می شوند.

 

2-حاملگی مولار جزئی

در حاملگی مولار جزئی، ممکن است بافت جفتی طبیعی همراه با بافت جفتی که به طور غیرطبیعی شکل می گیرد، وجود داشته باشد. ممکن است جنین نیز تشکیل شود، اما جنین قادر به زنده ماندن نیست و معمولاً در اوایل بارداری سقط می شود.

در حاملگی مولار جزئی یا ناقص، کروموزوم های مادر باقی می مانند اما پدر دو مجموعه کروموزوم را فراهم می کند. در نتیجه، جنین به جای 46 کروموزوم، 69 کروموزوم دارد. این اغلب زمانی اتفاق می افتد که دو اسپرم یک تخمک را بارور می کنند و در نتیجه یک کپی اضافی از ماده ژنتیکی پدر ایجاد می شود.

 

بارداری مولار

بارداری مولار

علائم حاملگی های مولار

بارداری مولار ممکن است در ابتدا یک بارداری طبیعی به نظر برسد، اما اکثر حاملگی های مولار علائم و نشانه های خاصی از جمله:

-خونریزی واژینال قهوه ای تیره تا قرمز روشن در سه ماهه اول بارداری

-حالت تهوع و استفراغ شدید

-فشار یا درد لگن

– (فشار خون بسیار بالا)

-سطوح بالای HCG

-افزایش اندازه شکم که بسیار سریعتر از بارداری سالم اتفاق می افتد

-بدون ضربان قلب و حرکت جنین

-کیست های انگور مانندی که از واژن خارج می شوند

پره اکلامپسی – وضعیتی که باعث افزایش فشار خون و پروتئین در ادرار بعد از هفته 20 بارداری می شود
کیست های تخمدان

-کم خونی

پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید)

 

عوامل خطر بارداری مولار

تقریباً از هر 1000 بارداری، 1 مورد به عنوان حاملگی مولار تشخیص داده می شود. عوامل مختلفی با حاملگی مولار مرتبط هستند، از جمله:

سن مادر. احتمال بارداری مولار در زنان بالای 35 سال یا کمتر از 20 سال بیشتر است.

بارداری مولار قبلی اگر یک بارداری مولار داشته اید، احتمال بارداری دیگری نیز وجود دارد. یک بارداری مولار تکراری به طور متوسط ​​در 1 از هر 100 زن اتفاق می افتد.

 

بارداری مولار

بارداری مولار

عوارض حاملگی مولار

پس از برداشتن حاملگی مولار، بافت مولر ممکن است باقی بماند و به رشد خود ادامه دهد. به این نئوپلازی تروفوبلاستیک حاملگی (GTN) می گویند. این در حدود 15 تا 20 درصد از حاملگی های مولار کامل و تا 5 درصد از حاملگی های مولار جزئی رخ می دهد.

یکی از نشانه های GTN پایدار، سطح بالایی از گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) – یک هورمون بارداری – پس از برداشتن حاملگی مولار است. در برخی موارد، خال مهاجم هیداتی شکل به عمق لایه میانی دیواره رحم نفوذ می کند که باعث خونریزی واژن می شود.

GTN پایدار تقریباً همیشه می تواند با موفقیت درمان شود، اغلب با شیمی درمانی. یکی دیگر از گزینه های درمانی برداشتن رحم (هیسترکتومی) است.

به ندرت، یک نوع سرطانی از GTN که به نام کوریوکارسینوما شناخته می شود، ایجاد می شود و به سایر اندام ها گسترش می یابد. کوریوکارسینوما معمولاً با چندین داروی سرطان درمان می شود. احتمال بروز این عارضه در بارداری مولار کامل بیشتر از حاملگی مولار جزئی است.

 

بارداری مولار چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما حاملگی مولار را با گرفتن سونوگرافی از رحم شما تشخیص می دهد. سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویری از رحم شما استفاده می کند. پزشک شما همچنین ممکن است آزمایش خون را برای بررسی سطح HCG شما توصیه کند.

بارداری مولار

بارداری مولار

بارداری مولار چگونه درمان می شود؟

اکثر بارداری های مولار خود به خود به پایان می رسد. در این موارد، کیست های انگور مانند از رحم و به طور طبیعی از واژن عبور می کنند.

برخی از زنان نیاز به درمان برای برداشتن حاملگی مولار دارند. درمان شامل اتساع و کورتاژ (استفاده از ابزاری برای برداشتن بافت) با ساکشن برای برداشتن تمام بافت های غیر طبیعی از رحم است.

در موارد نادر، هیسترکتومی یا برداشتن کل رحم با جراحی برای درمان بارداری مولار ضروری است.

 

جلوگیری از بارداری دوباره

اگر بارداری مولار داشته اید، قبل از باردار شدن مجدد با پزشک یا ارائه دهنده مراقبت های بارداری خود صحبت کنید. او ممکن است توصیه کند قبل از اقدام به بارداری، شش ماه تا یک سال صبر کنید. خطر عود کم است، اما بیشتر از خطر برای زنان بدون سابقه قبلی بارداری مولار است.

 

در طول هر بارداری بعدی، ارائه‌دهنده مراقبت شما ممکن است سونوگرافی‌های اولیه را انجام دهد تا وضعیت شما را کنترل کند و از رشد طبیعی اطمینان دهد. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است آزمایش ژنتیک قبل از تولد را که می تواند برای تشخیص بارداری مولار مورد استفاده قرار گیرد، مورد بحث قرار دهد.

گریه کردن

5 دلیل شگفت انگیزی که چرا گریه کردن واقعا برای شما خوب است

غذای تقویت کننده اعصاب

12تا از بهترین غذا تقویت کننده اعصاب

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا