گل پدیلانتوس/شرایط  نگهداری و پرورش گل پدیلانتوس

یکشنبه 6 تیر 1400 گل و گیاه

 گیاه پدیلانتوس

توضیحات: Euphorbia tithymaloides(گل پدیلانتوس)

نام فارسی:پدیلانتوس

نام انگلیسی: EUPHORBlA TITHYMALOIDES

از خانواده:فرفیون-افوربیاسه  -EUPHORBIACEAE

گل پدیلانتوس

گل پدیلانتوس

آشنایی با گل پدیلانتوس:

گل پدیلانتوس یکی از گیاهان آپارتمانی است.این گل درختچه ای آبدار و چند ساله است که به طور گسترده ای به عنوان گیاه زینتی کشت می شود. این گل گونه بومی قاره آمریکا در آفریقا ، آسیا و اقیانوسیه معرفی شده و در خاک های سنگلاخی در زیستگاه های خشک و آفتابی مانند تپه ها ، زمین های بایر و کنار جاده ها وجود دارد.

یک خار گل آبدار و دائمی است که تقریباً به ارتفاع 4/0 تا 3 متر و عرض 40-60 سانتی متر رشد می کند و به شدت از پایه منشعب می شود. این گلهای فراوان (سیاتیا) با نسخ های مروارید تا حدی کفشی شکل به رنگ قرمز تولید می کند که این گونه را به گیاهان دمپایی معروف می کنند.

نام های دیگر گل پدیلانتوس

دلیل فرم زیگزاگ ساقه، نام های دیگر گل پدیلانتوس، ستون فقرات شیطان ، زیگزاگ  ،خار خار ، سیمورا میشا ، شمع کریسمس ، گل کمان ،  نردبان یعقوب  ، دمپایی یهودی ، پرچین شیر ، گل مینا، گل خار ، برگ گیاه پدوس اشاره کرد.پدیلانتوس در دو رنگ سبز و ابلق وجود دارد که با دریافت نور شدید رنگ برگها به قرمزی نیز می‌زند. ساقه های این گیاه فرم جالبی دارند و در محل رویش هر برگ به یمت آن کشیده شده اند و فرم زیگزاگی به خود گرفته اند. در صورت مناسب بودن تمامی شرایط، پدیلانتوس به گل می‌نشیند و گلهای ظریف و قرمز رنگ تولید می‌کند.

 

گل پدیلانتوس که علاوه بر اینکه به عنوان گل آپارتمانی استفاده میشود از عصاره اش برای افزایش حجم مواد معدنی استخوان مانندکلسیم وفسفر استفاده می شود و در پزشکی خیلی موثر است

 

بیشتر بخوانید:گل آپارتمانی آگلونما

 

نحوه نگهداری و پرورش گل پدیلانتوس

نحوه نگهداری و پرورش گل پدیلانتوس

 

شرایط نگهداری و پروش گل پدیلانتوس

آبا گل پدیلانتوس نیاز به نور دارد؟

این گیاه برای رشد به یک منطقه آفتابی نیاز دارد.و باید در مکانی با نور مناسب قرار بگیرد. توجه داشته باشید که پدیلانتوس را در معرض آفتاب مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا سبب سوختگی نوک برگها و چروکیده شدن آنها می‌شود. بهترین مکان برای قرار گیری پدیلانتوس، پشت پنجره جنوبی و یا شرقی است تا نور مناسب برای رشد را دریافت کند. قرار گیری این گیاه در نور زیاد سبب کلفت شدن ساقه و متراکم شدن و گوشتی شدن برگها می‌شود و در صورتی که گیاه شما ابلق باشد، با دریافت نور زیاد حاشیه سبز رنگ برگها، صورتی می‌شود. نور بسیار کم نیز سبب ریزش برگهای سبز و زرد شدن برگهای زیرین می‌شود.

 

چگونه گل پدیلانتوس را آبیاری کنیم؟

پدیلانتوس نسبت به آبیاری حساس است .بهتر است زمانی اقدام به آبیاری مجدد کنید که خاک گیاه به عمق 2-3 سانتی متری خشک شده باشد. در زمان آبیاری بهتر است به برگهای گیاه آب نپاشید و در فصول سرد آبیاری را کاهش دهید. آبیاری زیاد سبب پوسیدگی ریشه و ساقه و خشک شدن برگهای سبز می‌شود و خشکی کشیدن گیاه سبب خشک و چروکیده شدن برگها، نازک شدن ساقه و از بین رفتن گیاه می‌شود. در هر دو مشکل آبیاری کم یا زیاد ممکن است برگها جمع شوند و برای پیدا کردن علت، بهتر است به علائم دیگر و شرایط نگهداری گیاه رجوع کنید.

گیاه آپارتمانی ستاره قرمز یا گوزمانیا لینگولاتا

 

تکثیرگل پدیلانتوس چگونه است؟

بذر یا قلمه. تکثیر آن با قلمه در اواخر بهار تا تابستان آسان است. یک برش ساقه میانی یا نوک درست بالای مفصل ، به طول حدود 10 تا 15 سانتی متر برداشته و پس از اینکه کاملاً شیره شیری خارج شد ، آن را مستقیماً داخل خاک قرار دهید.

نباید اجازه داد که خاک خشک شود و کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه و یا غبارپاشی و همچنین مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب نیز از اعمالی هستند که به ریشه زایی بهتر کمک می کنند.

 

خاک مناسب گل پدیلانتوس کدام خاک است؟

مناسب‌ترین خاک برای پدیلانتوس ترکیب خاک ماسه، پرلیت، کوکوپیت و پیت ماس است، برای این گیاه خاک کاکتوس‌ها هم مناسب است .

* یک نکته را فراموش نکنید، می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد قارچ‌ها کمی پودر دارچین داخل خاک گیاه بریزید.

نحوه تغییر گلدان گل پدیلانتوس چطور است؟

گیاه در گلدان رشد کند می کند. در صورت لزوم ، گل را کمی در گلدان بزرگتر بگذارید. گلدان باید کمی بزرگتر از گلدان اصلی و دارای یک سوراخ برای زهکشی باشد.

گل پدیلانتوس

گل پدیلانتوس

هشدار:

مانند اکثر گونه های خانواده Spurge ، Euphorbia tithymaloides دارای لاتکس سفید است ، یک شیره شیری در ساقه ها و برگ های گیاه سمی است. حتی چند قطره از آب ریشه می تواند غشای مخاطی را تحریک کند. هنگام بلع ، تحریک غشای مخاطی معده و روده باعث حالت تهوع و استفراغ می شود.

استفاده موضعی باعث تحریک پوست ، التهاب و حتی تاول می شود. اگر به صورت موضعی به چشم وارد شود ، درد شدید ، التهاب ملتحمه و کاهش قدرت بینایی ایجاد می شود. خوردن حتی چند دانه می تواند باعث استفراغ شدید و مداوم و اسهال شدید شود. باغداران احتیاط می کنند هنگام دست زدن به آن از عینک ، دستکش ، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانید:نگهداری وتکثیر گل کرتون محبوبترین گل آپارتمانی

گیاه کراسولا/گیاه عالی در جذب خوش شانسی و ثروت

گیاه اسپاتی فیلوم

طریقه نگهداری گل اسپاتی فیلوم یا گل سوسن صلح

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا