دویدن بیش از حد چه عوارضی دارد؟

سه‌شنبه 4 آذر 1399 سلامت ، ورزشی
دویدن

عوارض بیش از حد و در مسافت طولانی چیست؟

زیاده روی در هر چیزی مضرات خودش را دارد بدون استثنا و این شامل ورزش هم میشود که مفید و برای بدن ضروری است. با این تفاسیر در انجام حرکات ورزشی تعادل را حفظ کنیم. دویدن بیش از حد یکی از ورزش هایی است که افراد در ان با مشکل کمبود اهن مواجه می شود درصورتیکه ناگهانی مسافت پیموده شده را حین دویدن را افزایش دهید با اتفاق عجیب و ناخوشایندی رو به رو میشوید اگه مایل به اشنایی با این اتفاقات هستید با ما همراه باشید.

 

دویدن

عوارض دویدن

1-  دچارخارش پوستی می شوید

هنگامی که شروع به دویدن میکنید در ناحیه دست یا پاها یا پشت بدن احساس خارش طبیعی است و مشکلی ندارد این احساس خارش میتواند بخاطر داشتن پوستی خشک باشد مخصوصا برای دونده هایی که در نواحی بیابانی زندگی میکنند . یکی از دلایل دیگر تحریک اعصاب نزدیک پوست و افزایش جریان خون به مویرگ ها و رگ ها می باشد که باعث می شود برخی از دونده ها با افزایش حساسیت خارش در مناطقی از بدن مواجه شوند .

2- با مشکل تعریق شبانه مواجه می شوید

احساس گرما در بدن بعد دوییدن طئلانی و سخت طبیعی است و جای نگرانی نیست زیرا ورزش سخت و طولانی سوخت و ساز بدن را بالا میبرد و موجب میشود بدن مدتی بعداز تعمخرین هم کالری اضافی بسوزاند . اگر شب یا اخر شب تمرین کنید این اتفاق به تعریق شبانه تبدیل می شود . اگر متوجه این تعریف موقع خواب شدید باید تمرینات خود را به صبح زود منتقل کنید چون به بدن زمان لازم را میدهد تا قبل از خواب خود را تنظیم کند .

 

عوارض دویدن

3- گلو درد

ورزش های استقامتی مانند ماراتن اکثرا موجب کم ابی بدن شده و باعث می شود از دهان تنفس کند که باعث خشکی و تحریک گلو می شود . برای رفع این مشکل ترکیبی از مشکلات غدد بزاقی برای تولید رطوبت در گلو ترشح می شود که موجب می شود طعم غذا ناپسند و گلو برای چندساعت درد بگیرد. در مواقعی که خیلی شدید باشد ممکن است برونش اتفاق بیافتد و بخاطر اسپاسم در پوشش ریه موجب سرفه می شود. در نتیجه شما باید مایعات زیادی مصرف کنید تا ریه و گلو فرصت ارام شدن را پیدا کنند.

4- سیاهی انگشتان پا

دویدن طولانی مدت موجب خونریزی انگشتان پا می شودکه وقتی مدت زیادی ادامه یابد باعث سیاهی ناخن پا می شود و حتی اگر تاول هم زیر ناخن ایجاد شود درد سیاهی ناخن را بیشتر میکند و دراخر ناخن میافتد. بیشتر اوقات دلیل افتادگی ناخن پوشیدن کفش نامناسب یا تنگ است. میدانیم که دویدن موجب تورم پا میشود پس باتوجه به این قضیه بهتراز است کفشی بپوشید که یک سایز بزرگتر است .

سیاهی انگشتان پا

5- ذهن نقش بسیار مهمی دارد

وجود نقاط روشن در دیدتان ، تغییرات رنگ و فراموشکاری همگی می توانند به تلاش های بالای استقامتی شما مربوط باشد. البته که گلوکز برای متابولیسم بدن ضروری است ، درنتیجه کمبود گلوکز نیز می تواند چنین مشکلاتی را ایجاد کند . هیدراته ماندن در طول دویدن و مصرف الکترولیت و ژل های انرژی زا به کنترل این علائم کمک می کند.

6- باعث کاهش غریزه جنسی می شود

با این حال که ثابت شده است تمرینات ورزشی اثرات مثبتی بر میل جنسی دارد ولی در ورزشس های شدید مثل ماراتن نتیجه عکسی می دهد زیرا موجب کاهش تولید تستوسترون در مردان در عواقب ورزش های شدید میشود که با خستگی ذهنی و جسمی همراه است. به همین دلیل منطقی است تنها چیزی که در رخت خواب به آن فکر خواهید کرد، خوابیدن است .

کاهش غریزه جنسی

7- به همراه اوردن مشکلات قلبی

 

دونده های دوی ماراتن پلاک های بیشتری در شریان های قلبی خود دارند دقیقا همین پلاک ها عاملی موثر برای حمله قلبی است. متخصصان قلب توصیه می کنند، بیشتر از 5/2 ساعت در هفته ندوید و این ساعت را به دو یا سه جلسه قدم زدن یا دویدن نرم تقسیم کنید.

فوتبالیست

ارزش گذاری فوتبالیست های ایرانی

فوایده بی نظیر فلفل سیاه

فواید شگفت انگیز فلفل سیاه /6 دلیل که چرا باید فلفل سیاه را بخورید!

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi