سرطان دهانهٔ رحم/همه چیز درباره سرطان دهانه رحم

دوشنبه 1 دی 1399 سلامت
سرطان دهانهٔ رحم

سرطان دهانهٔ رحم

دهانه رحم بافتی است که واژن و رحم را به هم متصل می کند و بخشی مهم در سیستم تولید مثل زنان است. سرطان دهانه رحم مانند هر نوع دیگر سرطان به رشد غیرطبیعی سلولهای دهانه رحم اشاره دارد ، یکی از مواردی که در مراحل اولیه شناسایی نشود ، می تواند عوارض بزرگی را به همراه داشته باشد که اغلب کشنده هستند. این یکی از رایج ترین بیماری هایی است که زنان از آن رنج می برند ، جدی گرفتن و درمان سریع آن مهمتر است.

 

سرطان دهانهٔ رحم چیست؟

سرطان دهانهٔ رحم یا سرطان گردن رحم گونه‌ای سرطان است که از گردن رحم آغاز می‌گردد. این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی سلول ایجاد می‌شود و این سلول‌ها می‌توانند در دیگر اعضای بدن گسترش یابند یا به آن‌ها حمله کنند.
در ابتدای ابتلاء به این بیماری، معمولاً نشانه‌ای بروز پیدا نمی‌کند. نشانه‌های بعدی این بیماری شامل مواردی همچون: خونریزی واژنی، درد لگن یا دردآمیزش می‌شود.

انواع سرطان دهانه رحم

۱-کارسینوم سلول سنگفرشی

۲-آدنوکارسینوم

سرطان دهانهٔ رحم

سرطان دهانهٔ رحم

برخی از علائم مشهود این بیماری عبارتند از:

خونریزی غیرطبیعی از واژن:

گرچه قاعدگی یک اتفاق طبیعی در زندگی یک زن است ، اما اغلب اوقات شما می توانید از خونریزی غیرطبیعی از واژن رنج ببرید ، که ممکن است قبل از آن اتفاق بیفتد ، موفقیت آمیز باشد یا بین پریود رخ دهد. چنین خونریزی غیر عادی از علائم سرطان دهانه رحم است و شما باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درد در ناحیه شکم:

در صورت ابتلا به سرطان دهانه رحم ، بدن شما علائم واضحی را نشان می دهد که نشان دهنده آن است. یکی از این سیگنال ها درد خسته کننده در شکم یا لگن است. گرچه ممکن است بی ضرر به نظر برسد ، اما نباید آن را سبک درمان کنید و در اسرع وقت با پزشک مشورت کنید.

درد طاقت فرسا در طول دوره ها:

احساس درد در دوره های قاعدگی از چنان انطباق برخوردار است که بندرت نگرانی ایجاد می کند. با این حال ، در موارد خاص درد ممکن است بیش از آنچه معمولاً تجربه می کنید باشد. در چنین شرایطی ، نباید کاملاً کنار گذاشته شود ، بلکه باید با پزشک مشورت شود.

علایم دیگر سرطان دهانه رحم

خونریزی بدون توجیه از راه مهبل
ترشح مداوم از مهبل
درد و خونریزی پس از نزدیکی در مراحل انتهایی:
درد شکمی
نشت مدفوع و ادرار از راه مهبل
بی‌اشتهایی و کاهش وزن
کم‌خونی

سرطان دهانهٔ رحم

سرطان دهانهٔ رحم

تشخیص:

بهترین راه تشخیص زودتر سرطان انجام غربالگری منظم با تست پاپ اسمیر است (که می‌تواند همراه با تست ویروس پاپیلوما HPV باشد) انجام شود. هوشیار بودن درباره هر علامت و نشانه‌ای از سرطان دهانه رحم می‌تواند به جلوگیری از تاخیرهای غیرضروری در تشخیص کمک کند. ت

شخیص زودهنگام شانس موفقیت درمان را بهبود می‌دهد و از تغییرات اولیه و تبدیل سلول‌های دهانه رحم به سرطان جلوگیری می‌کند.

 

خطر درگیری با سرطان دهانه رحم بر اثر بعضی عوامل بیشتر می‌شود. از جمله:

۱-شرکای جنسی متعدد و مختلف:
۲-فعالیت جنسی زودرس: داشتن رابطه جنسی در سنین پایین خطر ابتلا به HPV را افزایش می‌دهد.
۳-داشتن سایر عفونت‌های جنسی:داشتن عفونت‌هایی مانند کلامیدیا، گونوره، سیفلیس و HIV / AIDS خطر ابتلا به HPV را افزایش می‌دهد.
۴-سیستم ایمنی ضعیف: اگر سیستم ایمنی بدن شما تحت تأثیر شرایط بهداشتی دیگر تضعیف شده و شما دارای HPV هستید احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم بیشتر است.
۵-سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم می‌کند

 

درمان سرطان دهانه رحم

جراحی:

یکی از روشهای موثر و م avaثر در درمان سرطان دهانه رحم ، جراحی است. بسته به مرحله ای که بیماری در آن تشخیص داده می شود ، پزشکان ممکن است هیسترکتومی یا برداشتن غدد لنفاوی لگن را پیشنهاد دهند.

شیمی درمانی:

این روش به عنوان پرطرفدارترین روش برای درمان هر نوع سرطان ظاهر شده است. رشد غیرطبیعی سلول ها که در وهله اول باعث سرطان می شوند ، در این روش با تجویز داروهایی برای از بین بردن آنها جلوگیری می شود

پرتو درمانی

پرتودرمانی از پرتوهای انرژی قدرتمند مانند اشعه ایکس یا پروتون‌ها برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. درمان با پرتودرمانی ممکن است به تنهایی، با شیمی درمانی قبل از عمل برای کاهش تومور یا پس از جراحی برای کشتن سلول سرطانی باقی مانده استفاده شود.

[ngd-single-post-view]
Noshidany salem

نوشیدنی های سالم/ با 6 نوشیدنی سالم آشنا شوید

عادت بدی که شما را به آرامی می کشد!

8 عادت بدی که شما را به آرامی می کشد!

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi