FBS آزمایش قند خون ناشتا / 4 نوع آزمایش قند خون

دوشنبه 24 آذر 1399 سلامت
Azmaysh ghand khon

آزمایش قند خون

در یک فرد سالم قند خون یک ساعت بعد از خوردن غذا کاهش می یابد اما fbs یا آزمایش قند خون ناشتا، آزمایشی است که چگونگی کنترل قند خون و میزان قند خون موجود در بدن را بررسی می کند که قند خون ثابت بدن را مشخص می کند .قند ناشتا طبیعی بین ۷۰ تا ۹۹ میلی‌گرم در دسی‌لیتر است. چنانچه این مقدار از عدد ۱۲۶ بیشتر شود شخص دچار دیابت شده است. قند خون بین ۱۰۰ تا ۱۲۶ نیز نشان‌دهنده مرحله پیش‌دیابت است.

چند وقت یک بار آزمایش قند خو ن را چک کنیم؟

همه افراد  سالم بالای ۴۰ سال باید حداقل یک بار آزمایش قند خون را انجام دهند، اگر نتیجه آزمایش  طبیعی بود باید آن را هر دو سال یک بار تا ۵۰ سالگی تکرار کنند. بعد از ۵۰ سالگی نیز این آزمایش سالی یک بار باید انجام شود.

چه افرادی باید آزمایش قند خون خود را مرتب چک کنند؟

 • افرادی که سابقه دیابت نوع 2 در بستگان درجه اول خود داشته باشند . باید آزمایش قند خون خود را مدام چک کنند.
 • افرد چاق وکم تحرک باید آزمایش قند خون خود را مرتب چک کنند.
 • زنان باردار تحت نظر پزشک آرمایش قند خون خود را چک کنند
 •  افراد دارای فشار خون بالای ۱۴ روی ۹  مدام آزمایش  قندخون خود را چک کنند.
 • افرادی  که میزان کلسترول خوب خونش مساوی یا کمتر از ۳۵ و تری‌گلیسیریدش مساوی یا بیشتر از ۲۵۰ میلی‌گرم در دسی‌لیتر باشد
 • زنانی که سابقه کیست‌‌های متعدد تخمدان دارند.
 •  افرادی که بیماری‌‌های عروقی داشته باشد، باید حتما به طور مرتب از لحاظ آزمایش قند خون بررسی شود.

نحوه تفسیر آزمایش قند خون

آزمایش قند خون به روش های متعددی انجام می شود که هر کدام برای موارد خاصی به کار می رود بر حسب اینکه هدف از اندازه گیری خون ناشتا چه باشد به چهار نوع تقسیم میشود:

 

۱-  آزمایش قند خون ناشتا   (Fasting Blood Sugar)

قند خون بعد از خوردن غذا افزایش می یابد برای بررسی میزان قند ،مقادیر قند در وضعیت پایه تعیین می شود ، این تست باید بصورت ناشتا انجام شود.

 • -قبل از انجام آزمایش باید حداقل ۱۲ – ۱۰ ساعت ناشتا باشید .
 • در طول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات،جویدن آدامس و ورزش پرهیز نمایید.
 • بعد از نمونه گیری شما می توانید رژیم غذایی عادی و فعالیت روزانه خود را شروع کنید

حداقل آزمایش قند خون ناشتا  بین ۶۵ تا ۷۰ میلی‌گرم در دسی لیتر و حداکثر آن بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است. اگر قند خون افراد بالغ کمتر از ۶۰ و یا بیشتر از ۴۰۰ باشد بسیار نگران‌کننده است.

نکته

اگر قند خون نوزاد کمتر از ۳۰ و بیشتر از ۳۰۰ باشد نیز نگران‌کننده و خطرناک است.

۲- آزمایش قند خون دو ساعته :2hpp

آزمایش قند خون ۲ ساعت پس از غذا ،‌آزمایش با ارزشی برای غربالگری تشخیص دیابت  و  ارزیابی پاسخ به درمان و  داروهای مصرفی در بیماران مبتلا به دیابت انجام میشود . در این تست پس از آزمایش خون ناشتا و خوردن صبحانه‌ معمولی، مجددا آزمایش تکرار می‌شود. در صورتی که بیمار مشکلی داشته باشد، طی ۲ ساعت قندخون فرد تنظیم نمی‌شود . در افراد سالم با خوردن صبخانه قند خون بالا رفته و پس از گذشت 2 ساعت قند خون کاهش می یابد و به حالت عادی بر می گردد.

نکات مهم برای آزمایش قند خون 2 ساعته

 • قبل از آزمایش حداقل ۱۲ – ۱۰ ساعت ناشتا باشید و در طی ناشتایی از خوردن چای و قهوه پرهیز نمائید اما نوشیدن آب در حد لازم مانعی ندارد .
 • پس از این که نمونه خون برای اندازه گیری قند خون ناشتا از شما گرفته شد صبحانه معمولی خودرا میل نمائید.
 • بلافاصله پس از تمام شدن صبحانه ساعت را یادداشت کرده و زمان را طوری تنظیم کنید که دقیقاً دو ساعت بعد از خونگیری اول در آزمایشگاه حضور داشته باشید تا از شما خون گرفته شود .
 • در این 2 ساعت  ، از انجام ورزش سنگین و هرگونه فعالیت بدنی غیر معمول خودداری نمایید.روزی که قرار است آزمایش از شما به عمل آید به هیچ عنوان از قرصهای پایین آورنده قند خون استفاده ننمایید مگر با تجویز پزشک،  و اگر قرص مصرف کردید به مسئولین نمونه گیری اطلاع دهید.
 • داروها که باعث اختلال در آزمایش قند خون می شود

  داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی ،داروهای بلوک کننده بتا، دیورتیک‌ها ،اپی نفرین و لیتیوم باعث افزایش سطح قند خون می‌شوند .همچنین داروهای مانند استامینوفن ، جم فیبروزیل، انسولین ،پروپرانول و همچنین الکل باعث کاهش سطح خون میشوند.

 3-آزمایش قند خون تست هموگلوبین HBA1C

در تست HBA1C با اندازه گیری تعداد گلبول های شرکت کننده در این پیوندها می توان به طور تقریبی میانگین قند خون روزانه ی فرد را در مدت ۲تا ۳ ماه گذشته محاسبه کرد

4-آزمایش  قند خون ناشتا FBS در بارداری

برخی بانوان در دوران بارداری به دیابت بارداری دچار می شوند . برای این منظور از تست مخصوص FBS GCT استفاده می شود و در صورتی که این تست مثبت بود از آزمایش FBS GTTکه قطعیت بیشتری دارد استفاده می گردد. در صورت مثبت بودن آزمایش FBS GTTدکتر امکان دارد که برای مقابله با دیابت بارداری  انسولین و دارو تجویز کند

azmaysh ghand khon

آزمایش قند خون

آزمایش خون قند در خانه

افراد می توانیدبا دستکاه های که در بازار  هست سطح قند خونتان خود را در منزل هم اندازه بگیرند ، توصیه  پزشکان این است که بعد از بیدار شدن قند خون را به طور ناشتا اندازه گیری کنید یا در صورت لزوم در فاصله ۱ الی ۲ ساعته پس از خوردن آخرین وعده غذایی این کار را انجام دهید .

به مبتلایان به دیابت نوع ۱ توصیه می شود که روزی چند بار سطح قند خون خود را چک کنند تا به میزان انسولین لازم برای خود پی ببرند.

 

 

 

سنگ مثانه

آنچه درباره سنگ مثانه باید بدانید/6 علایم سنگ مثانه

12 مزیت شگفت انگیز پوست موز

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا