۸ راه برای موفقیت | راه سوم–تمرین مداوم

یکشنبه 19 بهمن 1399 موفقیت

به سراغ سومین راه موفقیت یعنی تمرین مداوم می رویم.

اگر زندگی نامه افراد موفق و مشهور  را مطالعه کنید، به خوبی متوجه می شوید تقریبا همه آن ها در هر زمینه ای که فعالیت می کردند، برای رسیدن به موفقیت بیش تر، هر لحظه به فکر یادگیری بودند؛ به عبارت دیگر، تمرین مداوم داشتند.

مدال آوران المپیک، مخترعان، مدیران، کار آفرینان و بقیه افراد موفق هیچ وقت تلاش و تمرین خود را متوقف نمی کنند.

آن ها به خوبی می دانند اگر دست از تلاش و تمرین برای بهتر شدن و آماده ماندن بر دارند، شکست خواهند خورد. به همین دلیل همیشه در حرکت هستند.

حتما شما هم تا به حال دیدید که بعضی قهرمانان ورزشی دچار پسرفت می شوند و نمی توانند قهرمانی خود را تکرار کنند. یا این که یک ورزشکار گمنام موفق می شود مدال طلا را به دست بیاورد.

خب بدون شک دلایل بسیار مهمی پشت این اتفاقات وجود دارد و من می توانم با اطمینان بگویم یکی از این دلایل داشتن تمرین مستمر است‌. گاهی ما به موفقیت هایی دست پیدا می کنیم، همین موضوع کمی خیال ما را را راحت می کند و فکر می کنیم که نیاز به تمرین و تلاش بیش تری نداریم و به حد کافی خوب هستیم.

در این شرایط افراد دیگری وجود دارند که با پشتکار و تلاش روزانه و همیشگی از ما سبقت می گیرند و ما را غافلگیر می کنند.

چند وقت پیش با یکی از دوستان روانپزشکم در مورد قانون جذب صحبت می کردیم، حرفی که او زد برای من بسیار آموزنده بود. او قانون جذب را قبول داشت و می گفت مثبت اندیشی و تجسم مثبت به ما کمک خیلی زیادی می کنند اما اگر در کنار آن، تلاش و پشتکاری وجود نداشته باشد،تجسم و مثبت اندیشی به تنهایی راه به جایی نمی برند.

به عبارت دیگر مثبت اندیشی و تجسم در شروع کار به ما انگیزه و سوخت کافی برای حرکت می دهند، و حالا نوبت پشتکار و تلاش است تا به کمک همه آن ها به مقصد برسیم.

من در دوران دبیرستان تجربه بسیار تلخ اما تاثیر گذاری به دست آوردم. به خاطر استعداد ذاتی که در بعضی درس ها مثل ریاضی یا ادبیات داشتم، وقت زیادی صرف خواندن آن ها نمی کردم. شاید مغرور شده بودم و فکر می کردم همیشه در این درس ها بهترین نمره برای من خواهد بود.

در همین زمان که من با حس غرورم کم کاری می کردم، یکی از همکلاسی هایم سخت در تلاش بود. ساعت ها درس می خواند و تمرین مستمر داشت.

چون او مطالب ریاضی را دیر متوجه می شود و باید چند بار برای او توضیح می دادند تا مساله را کاملا می فهمید و من فقط با یک بار خواندن مساله کاملا متوجه آن می شدم، هیچ وقت تصور نمی کردم همکلاسی من بتواند از من سبقت  بگیرد.

اما بعد از امتحانات ترم دوم متوجه شدم او بهترین نمره را گرفته است و من دو نمره از او کم تر شده بودم.

راستش را بخواهید تا مدت ها احساس خوبی نداشتم. باورم نمی شد که او بتواند از من بهتر باشد. اما کمی که بزرگ تر شدم، فهمیدم مشکل از کجا بود. من فقط به استعداد ذاتی ام تکیه کردم و تلاش و پشتکار مستمر را از یاد بردم.

در حالی که من به خاطر استعدادم وقتم را هدر می دادم، شخص دیگری به شدت تلاش می کرد و از وقتش بهترین استفاده را می برد و به همین دلیل توانست من و استعدادم را با تمرین همیشگی اش شکست دهد.

مهم نیست شما چه قدر در انجام کار دلخواه تان استعداد دارید. با استعداد ترین شخص در تیم بسکتبال هستید یا استعدادتان نسبت به بقیه کم تر است؛ نقاش درجه یک هستید یا هیچ کدام از نقاشی هایتان در حال حاضر فروش نمی رود؛ این ها مهم نیست.

مساله ای که مهم است، میزان تلاش و پشتکاری است که در حال حاضر دارید. تلاش مستمر و همیشگی به شما کمک خواهد کرد تا حتی با استعداد کم هم به موفقیت برسید.

اگر ورزش می کنید، یا برای کنکور آماده می شوید، نقاش، نویسنده، مدیر فروش، معلم و … هستید؛ مثل یک رود در جریان باشید تا موفقیت از آن شما شود. در حقیقت تمرین مداوم یکی از شاه کلیدهای موفقیت شماست که با آن می توانید دیگران را غافلگیر کنید.

شاید خیلی ها تصور نمی کنند که شما به موفقیت برسید یا از آن ها بهتر باشید؛ اما تمرین مداوم به شما کمک خواهد کرد تا گوی سبقت را از حریفانتان بگیرید.

وقتی تلاش همیشگی داشته باشید، حتی اگر سرعت تان هم کم باشد، بالاخره نتیجه آن را خواهید دید و از کسانی جلو می زنید که به خاطر داشتن توانایی و سرعت بالا در انجام آن کار تلاش زیادی نمی کنند.

سعی کنید هر روز زمانی را برای بهتر شدن و کسب مهارت های جدید در رشته فعالیت تان اختصاص دهید.
نقاط ضعف خود را پیدا کنید و برای بهبود آن تلاش کنید. البته نسبت به نقاط قوت تان هم بی اهمیت نباشید. هر نقطه قوتی اگر تقویت نشود، تبدیل به نقطه ضعف خواهد شد.

اگر پای صحبت تک تک افراد موفق بنشینید، بدون شک به شما توصیه خواهند کرد تمرین و تلاش مستمر را فراموش نکنید.حتی اگر هر روز فقط یک ربع ساعت هم که شده برای تمرین و تقویت خود وقت صرف کنید و در جریان باشید تا به زودی نتیجه تلاش تان را ببینید.

راه چهارمی که درادامه آن را بررسی خواهیم کرد،راهی که بدون شک نیاز به تمرین دارد…

۸ راه برای موفقیت | راه چهارم–تمرکز بر هدف واحدموفقیت

۸ راه برای موفقیت | راه چهارم–تمرکز بر هدف واحد

۸ راه برای موفقیت | راه دوم –کار

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi