مواد غذایی که سالم نیست

دوشنبه 13 دی 1400 سلامت
مواد غذایی که سالم نیست

مواد غذایی با برچسب بدون چربی، غنی شده با فیبر، رژیمی، انرژی زا، ورزشی و … آن گونه که به نظر می آیند، کاملاً سالم و مناسب نیستند …در مقاله قبل شما را با چند مورد از مواد غذایی که فکر می کنید سالم هستند، آشنا کردیم؛ و توضیح دادیم که به چه علتی آن گونه که به نظر می رسد، سالم و مناسب نیستند. در این مقاله به چند مورد دیگر از این  مواد غذایی که سالم نیست اشاره می کنیم.

مواد غذایی که سالم نیست

مواد غذایی با برچسب بدون چربی

برچسب بدون چربی به معنای بدون کالری نیست. مواد غذایی بدون چربی بی مزه هستند، در نتیجه کارخانه ها برای طعم دار کردن این محصولات از شکر، نمک و حجم دهنده ها استفاده می کنند. در زمان تهیه این محصولات حتماً برچسب مواد مغذی را نگاه کنید تا از محتوای مواد مغذی موجود در آن، بالاخص از میزان فیبر، سدیم، کالری، ویتامین و مواد معدنی مطمئن شوید. از جمله بهترین مواد غذایی بدون چربی و سالم می توان به میوه ها و سبزی های تازه اشاره کرد.

 غذاهای غنی شده با فیبر

سوپ های آماده دارای طعم های مصنوعی و نگه دارنده ها هستند. در هر نصف لیوان از این سوپ ها 800 میلی گرم سدیم وجود دارد. که این مقدار سدیم بسیار زیاد و نامناسب است. اگر به دنبال یک وعده غذایی سبک، کم کالری و سالم هستید، سوپ خانگی پیشنهاد خوبی است

ما در طول روز به 25- 30 گرم فیبر نیاز داریم. اما غذاهایی که با فیبر غنی شده اند راه حل خوبی نیستند. کارخانجات زیادی وجود دارند که ادعا می کنند به محصولاتی مانند سریال صبحانه، اسنک، بیسکوییت، کراکر و… فیبر می افزایند. این محصولات از غلات تصفیه شده تهیه شده اند و به صورت مصنوعی به آن ها فیبر اضافه می شود. آن ها ادعا می کنند که این محصولات، سرشار از فیبر هستند. اما تحقیقات نشان می دهد که این فیبر افزوده شده همان اثرات مثبت سلامتی بخش که فیبر طبیعی موجود در مغزها، حبوبات، دانه ها، غلات، میوه ها و سبزی ها دارند، را ندارد.

مواد غذایی که سالم نیست

مواد غذایی که سالم نیست

 شکلات انرژی زا

بسیاری از شکلات های انرژی زا با شربت ذرت سرشار از فروکتوز، شکر، چربی های اشباع (که باعث گرفتگی عروق می شوند) پر می شوند. بسیاری از این شکلات ها تا 350 کالری انرژی دارند. اگر قبل ورزش از شکلات های انرژی زا استفاده می کنید؛ از آن هایی که دارای میوه های خشک شده، مغزهای روغنی و غلات کامل هستند استفاده کنید، نه از شکلات هایی که سرشار از شکر، چربی و کالری می باشند.

سیب زمینی تنوری رستورانی

سیب زمینی به طور طبیعی سرشار از پتاسیم، فیبر و ویتامین C است. سیب زمینی پخته متوسط تنها 160 کالری انرژی دارد. اما اگر آن را در رستوران سفارش می دهید فکر نکنید که سالم ترین انتخاب را داشته اید. بسیاری از سیب زمینی های پخته یا تنوری رستورانی سرشار از کره، خامه، پنیر و … هستند، که می توانند کالری آن را تا 600 کالری افزایش دهند. سعی کنید خودتان در خانه سیب زمینی تنوری یا پخته تهیه کنید. به کمی ماست یونانی، مرغ، پیاز، پنیر، نعناع خشک، آویشن و … نیاز دارید.

7 عامل پیری پوست

نوشیدنی های ورزشی

بسیاری از سیب زمینی های پخته یا تنوری رستورانی سرشار از کره، خامه، پنیر و … هستند، که می توانند کالری آن را تا 600 کالری افزایش دهند. سعی کنید خودتان در خانه سیب زمینی تنوری یا پخته تهیه کنید

اگر پیاده روی سبک یا فعالیت ورزشی کمی دارید از نوشیدنی های ورزشی صرف نظر کنید. نوشیدنی های ورزشی دارای الکترولیت های مهمی چون پتاسیم و سدیم هستند و برای افرادی که فعالیت ورزشی شدید و به مدت بیشتر از 1 ساعت در روز دارند، مناسب می باشد. نوشیدنی های ورزشی دارای 125 کالری انرژی و 15 گرم شکر در هر بطری هستند. در ضمن نوشیدنی های ورزشی را در غیر از زمان ورزش استفاده ننمایید، زیرا شکر اضافه موجود در آن، در بدن تبدیل به چربی خواهد شد.

مواد غذایی که سالم نیست

مواد غذایی که سالم نیست

 سوپ های آماده

بسیاری از کارشناسان برای کاهش وزن سوپ را پیشنهاد می کنند؛ زیرا کالری را کنترل می کند، احساس سیری می دهد و نهایتاً باعث کاهش وزن می شود. سوپ های آماده دارای طعم های مصنوعی و نگه دارنده ها هستند. در هر نصف لیوان از این سوپ ها 800 میلی گرم سدیم وجود دارد. که این مقدار سدیم بسیار زیاد و نامناسب است. اگر به دنبال یک وعده غذایی سبک، کم کالری و سالم هستید، سوپ خانگی پیشنهاد خوبی است؛ سعی کنید سوپ را خودتان در منزل تهیه کنید.

 محصولات بدون گلوتن

کلوچه، کراکر و محصولات نانوایی بدون گلوتن از غلات تصفیه شده مانند آرد، برنج، جو، شکر و چربی تشکیل شده است. کارخانه ها می توانند گلوتن را تصفیه کنند، اما این محصولات را عاری از شکر و چربی نمی کنند. برچسب مواد غذایی این محصولات را نگاه کنید، که سرشار از شکر و چربی اشباع نباشد.

مواد غذایی که سالم نیست

مواد غذایی که سالم نیست

لیموناد رژیمی

با وجود اینکه لیموناد رژیمی بدون کالری است؛ اما تحقیقاتی وجود ندارد تا نشان دهد، که لیموناد رژیمی باعث کاهش وزن می شود. برخی عقیده دارند مصرف این نوشیدنی ها باعث افزایش تمایل به شیرینی ها می شود و به کنترل گرسنگی و تنظیم اشتها آسیب می رساند. وقتی غذاهای بسیار شیرین مانند نوشیدنی های شیرین استفاده می کنید، دیگر شیرینی طبیعی موجود در میوه ها مانند توت فرنگی و موز به نظرتان شیرین نمی آید.

کره بادام زمینی کم چرب

کالری موجود در کره بادام زمینی کم چرب، کمتر از کره بادام زمینی معمولی نیست و هر دو به یک اندازه کالری دارند. زیرا کره بادام زمینی کم چرب شکر بیشتری دارد. کره بادام زمینی معمولی سرشار از چربی تک اشباع است و بسیار مفید می باشد. افرادی که مغزها (پسته، بادام، گردو، فندق، بادام زمینی و …) یا کره و روغن آن ها را استفاده می کنند، کمتر به بیماری های قلبی و دیابت مبتلا می شوند. به دنبال کره بادام زمینی بگردید که شکر، روغن اضافه و چربی ترانس نداشته باشد. اگر بتوانید کره بادام زمینی را خودتان در خانه با آسیاب کردن بادام زمینی تهیه کنید، بسیار مناسب تر است.

 

قرص توپیرامات

قرص توپیرامات

ویروس پاپیلومای انسانی 

ویروس پاپیلومای انسانی

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا