انگشت ماشه‌ای

چهارشنبه 1 دی 1400 سلامت
انگشت ماشه‌ای

انگشت ماشه‌ای

انگشت ماشه ای به واسطه التهابی که غلاف اطراف تاندون در انگشت دست را باریک می سازد، رخ می دهد. این شرایط هنگام حرکت انگشت از حرکت آرام و روان تاندون در غلاف جلوگیری می کند.

انگشت ماشه ای که در دنیای پزشکی به نام Stenosing Tenosynovitis شناخته می شود، وضعیتی است که در آن یک انگشت دست در حالت خمیده باقی می ماند. ممکن است انگشت با حرکتی ناگهانی به سر جای خود باز گردد و یا به اعمال نیرو برای این کار نیاز باشد.

به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “ان‌سی‌بی‌آی”، انگشت ماشه ای به واسطه التهابی که غلاف اطراف تاندون در انگشت دست را باریک می سازد، رخ می دهد. این شرایط هنگام حرکت انگشت از حرکت آرام و روان تاندون در غلاف جلوگیری می کند.

برخی از نشانه های اولیه انگشت ماشه ای شامل احساس درد طولانی و احساس توده در پایه انگشت در نزدیکی کف دست، صدای کلیک مانند با حرکت، و سفتی در انگشت تحت تاثیر قرار گرفته هستند.

این وضعیت به طور معمول انگشت شصت، انگشت وسط یا انگشت حلقه را تحت تاثیر قرار می دهد. شیوع انگشت ماشه ای بین زنان و افراد مبتلا به دیابت یا آرتریت بیشتر است. همچنین، افرادی که شغل آنها با انجام فعالیت های تکراری پیوند خورده است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انگشت ماشه ای قرار دارند.

این وضعیت می تواند آزاردهنده و دردناک باشد. انگشت ماشه ای حرکت انگشت تحت تاثیر قرار گرفته را محدود می سازد و می تواند صاف کردن آن انگشت را غیر ممکن سازد.

با این وجود، می توان با برخی روش های طبیعی از ناراحتی این وضعیت کاست و به درمان آن کمک کرد.

استراحت دادن به انگشت

یکی از بهترین روش ها برای مقابله با انگشت ماشه ای استراحت دادن به انگشت تحت تاثیر قرار گرفته برای حداقل سه تا چهار هفته است.

استراحت مناسب جزء کلیدی برای درمان تاندون محسوب می شود. همچنین، استراحت به کاهش درد و التهاب کمک می کند و روند بهبودی را تسریع می کند. در مقابل، اگر فشار روی انگشت تحت تاثیر قرار گرفته ادامه یابد، درد و التهاب نیز تشدید می شود.

تا حد امکان به انگشت ماشه ای استراحت دهید و از کارهایی که نیازمند انجام فعالیت های تکراری مانند گرفتن یک جسم یا استفاده بلند مدت از ماشین آلاتی که لرزش ایجاد می کنند، پرهیز کنید.

استفاده از آتل

تا حد امکان باید انگشت تحت تاثیر قرار گرفته را در آتل نگه دارید تا درد و التهاب از بین برود. آتل انگشت تحت تاثیر قرار گرفته را در وضعیت صاف حفظ خواهد کرد و از حرکت آن طی روند بهبودی پیشگیری می کند.

از یک آتل به مدت تقریبا شش تا هفت هفته استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آتل بیش از اندازه تنگ نباشد زیرا در این شرایط از گردش خون مناسب جلوگیری می کند و احساس سوزن سوزن شدن و بی حسی را در پی دارد.

استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد چند بار در روز ممکن است به بهبود شرایط انگشت ماشه ای کمک کند. کمپرس سرد اثری بی حس کننده در پایانه های عصبی ایجاد می کند که به نوبه خود در کاهش درد و تورم موثر است.

چند قالب یخ کوچک را در یک حوله قرار دهید و حوله را به خوبی گره بزنید.

این کمپرس سرد را به مدت 10 دقیقه روی انگشت تحت تاثیر قرار گرفته قرار دهید.

سپس کمپرس سرد را پنج دقیقه از روی موضع بردارید و دو یا سه بار دیگر این کار را تکرار کنید.

از این روش درمانی ساده در صورت نیاز چند بار در روز استفاده کنید.

به خاطر داشته باشید هیچ گاه یخ را به صورت مستقیم روی پوست قرار دهید زیرا می تواند به سرمازدگی منجر شود.

غوطه وری در آب گرم

در شرایطی که کمپرس سرد موثر است، غوطه ور کردن انگشت آسیب دیده در آب گرم نیز می تواند در فرآیند درمان انگشت ماشه ای به واسطه آرام سازی تاندون ها و عضلات موثر باشد.

همچنین، غوطه ور کردن در آب گرم جریان خون را افزایش می دهد، به کاهش درد کمک می کند و امکان حرکت آسان‌تر انگشت را فراهم می کند.

مقداری آب گرم در یک ظرف بریزید.

در صورت تمایل، یک قاشق غذاخوری نمک اپسوم (سولفات منیزیم) به آن اضافه کنید.

انگشت تحت تاثیر قرار گرفته را به مدت پنج دقیقه در آن غوطه ور کنید.

این کار را چهار یا پنج بار در روز انجام دهید.

توجه: برای پیشگیری از سوختگی پوست همواره دمای آب را آزمایش کنید.

انجام تمرینات کششی

ورزش ملایم به حفظ تحرک در انگشت تحت تاثیر قرار گرفته و به روند درمان نیز کمک می کند.

انگشتان خود را باز کرده، سپس آنها را مشت کنید. این کار را 10 تا 15 بار تکرار کنید. این تمرین را هر تعداد در روز که می توانید انجام دهید.

یک توپ تنیس را در دست خود نگه دارید یا توپ را در کف دست خود فشار دهید. برای 10 ثانیه روی توپ فشار وارد کرده، سپس رها کنید. این کار را برای 10 دقیقه ادامه دهید. 5 تا 10 بار در روز این تمرین را نجام دهید.

یک نوار لاستیکی را دور شست و انگشتان دست خود ببندید، سپس سعی کنید دست خود را در برابر این عامل مقاومت باز و بسته کنید. چند بار در روز این تمرین را به مدت 5 تا 10 دقیقه انجام دهید.

ماساژ انگشت

ماساژ انگشت تحت تاثیر قرار گرفته به طور منظم روش خوب دیگری برای درمان انگشت ماشه ای است. یک ماساژ ملایم به  بهبود گردش خون، آرام سازی عضلات، و کاهش تورم و سفتی کمک خواهد کرد.

مقداری روغن زیتون، کنجد یا نارگیل را در مایکروویو گرم کنید.

روغن گرم را روی انگشت تحت تاثیر قرار گرفته بریزید.

از انگشتان دست دیگر برای ماساژ آرام انگشت تحت تاثیر قرار گرفته استفاده کنید. این کار را پنج دقیقه ادامه دهید.

این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

ماساژ همواره باید به آرامی صورت بگیرد زیرا استرس اضافی می تواند شرایط انگشت ماشه ای را وخیم‌تر سازد. در صورت نیاز شما می توانید از کمک یک ماساژور حرفه ای استفاده کنید.

استفاده از آلوئه ورا

آلوئه ورا از ویژگی های ضد التهابی بهره می برد که می تواند به تسکین التهاب و همچنین سفتی و درد مرتبط با انگشت ماشه ای کمک کند.

ویتامین ها و اسید آمینه های موجود در آلوئه ورا نیز به ترمیم تاندون های آسیب دیده کمک می کنند.

ژل آلوئه ورا را از برگ این گیاه خارج کنید و آن را دو یا سه بار در روز روی انگشت تحت تاثیر قرار گرفته خود بمالید.

همچنین، شما می توانید مکمل های آلوئه ورا را مصرف کنید، اما پیش از انجام این کار باید با پزشک خود مشورت کنید.

بروملین

بروملین ترکیبی موجود در آناناس (به ویژه در ساقه) است که درمانی عالی برای کمک به بهبودی انگشت ماشه ای محسوب می شود.

ویژگی های ضد التهابی بروملین به کاهش درد و التهاب در انگشت تحت تاثیر قرار گرفته کمک می کند.

برای دریافت بروملین می توانید مصرف میوه آناناس را افزایش دهید و یا آن را در قالب مکمل ها دریافت کنید تا به کاهش درد و التهاب کمک کند. شما می توانید قرص های 500 میلی گرمی بروملین را یک یا دو بار در روز برای چند هفته مصرف کنید.

درمان با زردچوبه

درمان خوب دیگر برای انگشت ماشه ای استفاده از زردچوبه است. ترکیبی به نام کورکومین که در زردچوبه یافت می شود یک عامل ضد التهابی است و از این رو می تواند به طور موثر درد و تورم را کاهش دهد.

کورکومین به بهبود جریان خون به انگشت تحت تاثیر قرار گرفته نیز کمک می کند که برای فرآیند درمان مهم است.

یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک و نیم فنجان شیر ترکیب کنید و این ترکیب را روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید و سپس اجازه دهید به آرامی پنج دقیقه به جوشیدن ادامه دهید. مقداری عسل خام به این ترکیب اضافه کنید و دو بار در روز این شیر زردچوبه را برای تسریع در بهبودی مصرف کنید.

همچنین، شما می توانید مکمل های کورکومین را مصرف کنید، اما پیش از آن باید با پزشک خود مشورت کنید.

طب سوزنی

طب سوزنی یکی دیگر از روش هایی است که برای درمان انگشت ماشه ای می توانید مد نظر قرار دهید. طب سوزنی به افزایش جریان خون به منطقه تحت تاثیر قرار گرفته کمک می کند که به نوبه خود موجب کاهش درد و تورم می شود.

در طب سوزنی، سوزن هایی نازک در منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و اطراف آن وارد می شوند تا به دلیل التهاب و درد رسیدگی شود.

طب سوزنی باید توسط افراد متخصص انجام شود. ممکن است به چند جلسه طب سوزنی برای کاهش درد و بازگرداندن تحرک به انگشت تحت تاثیر قرار گرفته نیاز باشد.

نکات اضافی

از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی که بدون نسخه پزشک قابل خریداری هستند، مانند ایبوپروفن، می توانید برای کاهش درد استفاده کنید.

از کرم های حاوی آرنیکا یا کپسایسین که بدون نسخه پزشک قابل خریداری هستند، می توانید برای کاهش درد و تورم استفاده کنید.

برای مقابله با التهاب می توانید دو تا سه فنجان چای زنجبیل در روز مصرف کنید.

مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین B6 مانند جگر، ماهی، سیر خام، دانه آفتابگردان و فندق را مد نظر قرار
دهید.

 

انگشت ماشه‌ای

انگشت ماشه‌ای

ایمپلنت

ایمپلنت

ناشتا

ناشتا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا