اثرات ضد میکروبی عنبر نسا

یکشنبه 3 بهمن 1400 سلامت ، گوناگون
اثرات ضد میکروبی عنبر نسا

اثرات ضد میکروبی عنبر نسا

اثرات ضد میکروبی عنبر نسا(مدفوع الاغ ماده یا پشکل ماچلاق) شامل خاصیت میکروب‌کشی، درمان سینوزیت مزمن، سرماخوردگی و درمان عفونتهای زنان است.

 

 

عنبر نسارا یا پشکل ماچلاق،مدفوع الاغ ماده است که از گذشته و در طب سنتی از آن برای درمان بیماریهای مختلفاستفاده میشده است. امروزه نیز بسیاری از امراض و عفونتها را با این روش درمانمیکنند و به عنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی کاربرد دارد. در حقیقت استنشاق دود حاصلاز سوزاندن عنبر نسارا می تواند در درمان زخم های ناشی از برخی بیماری ها همچونآبله مرغان، زونا، سالک، عفونتهای زنان، برخی بیماریهای تنفسی و غیره موثر باشد.

فواید عنبر نسارا

به طورکلیمهمترین فواید عنبر نسارا که در کتب طب سنتی از آن یاد شده است، خاصیت میکروبکشی این مادهمیباشد. برخی از مهمترین خواص درمانی عنبر نسارا عبارتند از:

 • دود دادنعنبر نسارا در محیط های بسته مثل فضای خانه، مانند اسفند اثر میکروب کشی قوی داردو انجام این کار به ویژه در فصول سرد، تاثیر قابلتوجّهی در کاهش موارد بروز بیماری هایی مثل سرماخوردگی دارد؛ به ویژه اگر یکی ازاعضای خانواده سرماخورده باشد می توان با این کار از افزایش بار ویروس در فضایمحلّ زندگی کاست.
 • دود حاصلاز سوزاندن عنبر نسا برای درمان خارش پوست مفید است و به بهبود برخی بیماری هایپوستی نظیر آبله مرغان، زونا و … کمک میکند.
 • کمک بهدرمان سینوزیت مزمن از فواید عنبر نسارا بوده، در درمان سر درد نیز موثر است.
 • از خاکسترعنبر نسارا میتوان برای معالجه تاولهای چرکی و دارای ترشح استفاده نمود. همچنین کمکبه بهبود زخم های ترشّح دار ناشی ازدیابتو نیززخم های بستراز فواید عنبر نسارا است.
 • دود دادعنبر نسارا برای درمانگل مژه ( در مرحلهحادّ آن) و نیز انواع عفونت های قی کننده چشم مفید است. البته دود دادن طولانی مدّت عنبر نسارابرای چشم توصیه نمی شود.
 • جالب استبدانید نتایج یک تحقیق علمی بر روی فواید عنبر نسارا، اثرات ضد ميکروبی دود اینماده را بر روی ميکروبهای بسيار مقاومی مانند استافيلوکوک اورئوس و سودوموناس آئروژينوزا نشانداده است.
 • کمک بهدرمان برخی بیماریهای زنانه و رفع عفونت یکی دیگر از فواید عنبر نسارا بوده، در طبسنتی از این ماده و دود دادن آن برای کاهش خونریزی و کوتاه کردن دوره عادت ماهیانهبانوان و درمان عفونت های واژینال استفاده میشود.
 • دود حاصلاز سوزاندن عنبر نسا برای تسکین موقت دندان درد مفید میباشد.
اثرات ضد میکروبی عنبر نسا

اثرات ضد میکروبی عنبر نسا

طریقه مصرف عنبر نسارا

برای اینکار 2 الی 3 عدد عنبر نسارا را همراه با خاک شیر و اسپند و یا به تنهایی، روی کمیذغال انداخته و گلدان سفالی که ته آن سوراخ داشته باشد را روی آن برگردانید، که دراین صورت مانند دودکش می شود و بسته به نوع بیماری دود حاصل از آن را استنشاقکنید. به عنوان مثال:

 • برای عفونت گوش باید دود را با قیف یا کاغذ لوله شده وارد گوش کرد.
 • برای عفونتیا چرک گلو و سینوزیت هم باید دود را به گلو و مغز رساند.
 • قرار دادن زخم هادر معرض دود عنبرنسارا و یا استعمال موضعی خاکستر آن بر روی محل زخم یا سوختگی برایالتیام زخم مفید است.
 • همچنین میتوانپودر یا کوبیده آن را چند مرحله روی زخم پاشید تا زود خوب شده و عفونت نکند.
 • به منظوردرمان عفونتهای زنانه، بایدواژن را با دود عنبر نسارا بخور دهید. برای این کار باید۱ الی ۲ عدد عنبر نسارا خشک شده را دود کرده و در زمانی که دود زیاد شد داخلشیشه ای با دهانه گشاد بریزید سپس دهانه شیشه را مقابل واژن بگیرید. این عمل را هرروز دو بار انجام دهیدتا کاملا اثراتعفونت از بین برود.

مضرات عنبر نسارا (موارد احتیاطی و منع مصرف)

با وجودفواید عنبر نسارا در درمان بیماریها ذکر این نکته ضروری است که در تماممنابع علمی و طب سنتی فقط از سوزاندن و دود حاصل از این ماده برای درمان بیماری هااستفاده شده و به هیچ عنوان مصرف خوراکی آن جایز نمیباشد.

نکته مهمدیگر در مورد این ماده تهیه آن از مراکز مطمئن است و لازم است از خود درمانی اینماده پرهیز شود.

 

فواید درمانی ماساژ پا و رفلکسولوژی
نشانه‌های کمبود اکسیژن در خون

نشانه‌های کمبود اکسیژن در خون

قهوه بخورید تا بیشتر عمر کنید

قهوه بخورید تا بیشتر عمر کنید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا