آزمون SAT چیست؟

چهارشنبه 10 دی 1399 آگهی

اگر قصد خروج از کشور را دارید بهتر است در مورد آزمون sat نیز اطلاعاتی داشته باشید هرچند که تافل و آیتلس مشهورتر هستند. این آزمون ابتدا با نام  Scholastic Aptitute Test  یا آزمون استعداد علمی شناخته می‌شد. سپس به عنوان Scholastic Assessment Test یا آزمون ارزیابی علمی تغییر نام داد. هم اکنون این آزمون با عنوان مخفف SAT شناخته می‌شود.SAT که توسط کالج برد برگذار میشود.کالج برد برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ شروع به کار کرد و در سال 1926 اولین آزمون اس ای تی خود را برگزار کرد. در ایالات متحده آمریکا دو آزمون استاندارد پذیرش دانشگاهی وجود دارد. یکی از این آزمون ها sat و دیگری act است.

SAT توسط یک سازمان غیرانتفاعی پیش برده میشود.  هزینه این آزمون 101 دلار است و برای شرکت در آن باید از طریق سایت رسمی کالج برد ثبت نام کنید. آزمون نیز به صورت حضوری در برخی کشورها برگذار میشود که متاسفانه ایران جزو این کشورها نیست و شما برای شرکت در آزمون باید به یکی از کشورهای اطراف بروید. به طور مثال کشور ترکیه به علت نزدیکی گزینه مناسبی است. کالج برد معتقد است که این آزمون برای سنجش تفکر نقادانه و توانایی تجزیه و تحلیل آموخته های دوران مدرسه مناسب است.

در ابتدا و قبل از سال 1926 آزمون SAT با آزمون IQ ارتش آمریکا سازگار بود. ولی پس از آن به عنوان یک آزمون برای پذیرش در کالج ها شناخته شد. البته تا سال 1933 این آزمون فراگیر نشده بود. سرانجام پس از مقداری افت و خیز، این آزمون در دهه 1940 موفق شد جای خود را در آمریکا باز کرده و به بیش از سیصدهزار نفر اعطا شد.

این آزمون در اصل معیار و استانداردی ست که مشخص میکند توانایی شما در سه مهارت زیر چقدر است: درک مطلب- توانایی محاسباتی و وضوح بیان. آزمون SAT یک آزمون مقایسه ای است و شما با تعداد زیادی دانش آموز مقایسه میشوید. در هر صورت برای ورود به کالج های آمریکا آزمون SAT یا ACT حتما باید گذرانده شوند. و نکته ای که مهم است این است که نمره ی آزمون شما میتواند تا 50 درصد در پذیرش شما تاثیر داشته باشد. البته معمولا تفاوت زیادی بین این دو قایل نمیشوند ولی شما باید قوانین مربوط به محلی که میخواهید در آن تحصیل کنید را بررسی کنید.

آزمون sat توران پارس

آزمون SAT دارای دو نوع است:

 • آزمون SAT عمومی
 • آزمون SAT موضوعی

داوطلبان شرکت در آزمون می‌توانند در یک یا هر دو این آزمون‌ها شرکت نمایند. آزمون Sat General یا عمومی برای ارزیابی داوطلبانی برگزار می‌شود که قصد پذیرش از مراکز آموزشی معمولی تر را دارند. آزمون دوم یعنی آزمون SAT Subject تخصصی‌تر بوده و مناسب داوطلبانی است که قصد دارند از دانشگاه‌های معتبر پذیرش بگیرند.

مدارک لازم برای آزمون SAT

تاریخ برگزاری آزمون برای ورود به جلسه‌ی امتحان و شرکت در آزمون باید کارت شناسایی معتبر به همراه داشته باشید. در ادامه‌ی مطلب فهرستی از مدارک شناسایی و شرایط لازم جهت شرکت در آزمون ارائه می‌شود:

 • کارت شناسایی عکس دار یا کارت دانش آموزی معتبر که مورد تایید دولت و مدرسه ی شما باشد. اعتبار زمانی کارت دانش آموزی ار تاریخ دسامبر سال جاری محاسبه میشود.
 • مدارکی که هنگام آزمون ارائه میدهید باید اصل باشند و کپی مدرک ویا نسخه الکترونیکی به هیچ عنوان مورد تایید نیست
 • نام و نام خانوادگی داوطلب باید به صورت کامل و با رعایت ترتیب صحیح روی مدارک ارائه شده قید شده باشند.
 • عکس کارت آزمون باید با عکس کارت شناسایی و ظاهر داوطلب شرکت کننده در زمان برگزاری آزمون کاملاً تطابق داشته باشد. عکس ارائه شده برای مدارک شرکت در آزمون باید در سال اخیر گرفته شده باشد تا با ظاهر کنونی داوطلب مطابقت نماید.
 • مدارک ارائه شده باید به زبان انگلیسی و دارای عکس واضح باشند.
 • داوطلب باید در زمان برگزاری امتحان دارای شرایط مناسب جسمی و ذهنی باشد.
 • آزمون sat 2021

آزمون SAT شامل چه مباحثی است؟

این آزمون شامل سه قسمت ریاضی، انشا و درک مطلب است. که هر کدام از دو قسمت اول نمراتی بین 200-800 دارد ولی قسمت درک مطلب که اختیاری نیز هست نمره ای بین 1تا 6 دارد. در نهایت هر سه نمره با هم جمع شده و نمره نهایی متقاضی را تشکیل میدهند.

·        ریاضی

بخش ریاضی شامل سه قسمت است. جبر-توانایی حل مساله و تجزیه و تحلیل اطلاعات است. که از این سه موضوع، دو موضوع آن حدود 25 و یک موضوع حدود 20 دقیقه زمان لازم دارد. این قسمت نمره منفی ندارد و میانگین نمرات دانش آموزان چیزی در حدود 513 بوده است.

·        درک مطلب

این قسمت ترکیبی از سوالات تستی و تشریحی است البته با محوریت سوالات تستی. هدف این بخش سنجش دایره لغات دانش آموزان است و دارای دو بخش 25 دقیقه ای و یک بخش 20 دقیقه ای است. یعنی حدود 65 دقیقه زمان برای 52 سوال. سوالات این قسمت بیشتر مربوط به ادبیات کلاسیک، زیست شناسی، جامعه شناسی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی، اتقصاد و روانشناسی هستند. میانگین نمره دانش آموزان در این بخش چیزی در حدود 497 است و همانطور که در بالاتر بیان شد، نمره این قسمت بین 200-800 میباشد. یک نکته مثبت این است که این بخش هم نمره منفی ندارد.

·         انشا

این بخش به صورت اختیاری می باشد و سوالات چند گزینه ای و مقاله می باشد که متقاضیان باید مقاله را تمام کنند و نمره مقاله از عوامل نمره نهایی به شمار می رود. بخش انشاء در آزمون SAT اختیای میباشد و بعضی دانشگاهها زیاد به نمره اهمیت میدهند و دانشجو می بایست درس انشاء را در رزومه زبانی خود قرار دهد. انشا بر ۳ روش صورت میگیرد: ۱- درک مطلب ۲- تحلیل متن ۳ – نگارش، مدت زمان پاسخگویی به سوالات این بخش حدود ۵۰ دقیقه و نمره هر یک از این بخش ها از ۴-۱ میباشد و این نمره ، میانگین نمره نهایی دانشجو محسوب میشود.

دو مصحح برای بخش انشاء در نظر گرفته میشود برای درس انشاء نمره ای که در کارنامه درج میشود از ۸-۲ میباشد. نمرات ۵.۵ یا ۶ نمره قابل قبول برای بیشتر دانشگاه ها به شما میرود. آن چیزی که در این بخش مهم است سه عامل شاهد – استدلال و آرایه های ادبی هستند و زبان آموز باید طبق این عوامل متن را نقد و بررسی کند.

میانگین نمره این آزمون حدود 1070 است. البته قاعدتا سال به سال این عدد تغییر میکند ولی به هر حال به عنوان یک معیار نسبی آن را در نظر داشته باشید . البته باز هم تاکید میکنیم که قبولی شما بستگی به حد نصاب دانشگاه مقصد دارد. معمولا برای دانشگاههای عالی نمره ای بالاتر از 2000 لازم است ولی برای دانشگاههای محلی و کوچک ممکن است 1400 نیز نمره قابل قبولی باشد.

زمان های برگذاری آزمون SAT

زمان برگزاری این آزمون به دودسته تقسیم می شود

 • افراد ساکن ایالت متحده آمریکا:در ایالت متحده ، آزمون اس ای تی ۷ بار در سال انجام برگزار می شود . معمولا ثبت نام آزمون ها یک ماه قبل از برگزاری آزمون اصلی انجام می شود. ماه هایی که آزمون SAT در آمریکا برگزار می شود به صورت زیر است: مارس – می – ژوئن – آگوست – اکتبر – نوامبر – دسامبر
 • سایر کشور های جهان:ساکنین سایر کشورها از جمله کانادا ، انگلیس ، استرالیا ، آلمان ، ترکیه و … نیز می توانند تقریبا یک ماه قبل از آزمون اقدام به ثبت نام در آزمون سات کنند. برای ثبت نام آزمون می توانید با مراجعه به سایت ، اقدام به ثبت نام کنید. نکته مهمی که در این باره باید بدانید این است که ، اگر در زمان تعیین شده موفق به ثبت نام آزمون نشدید می توانید با پرداخت جریمه و در زمان مهلت داده شده مجددا ثبت نام کنید.

بهترین راه برای من برای اماده شدن برای این امتحان چیست ؟

برای آمادگی در این آزمون دو راه ساده وجود دارد. یک اینکه خودتان از منابع معتبر و درست ، مطالعه کنید و به نتیجه برسید(البته میتوانید آزمون های آزمایشی آنلاین نیز بدهید تا خود را بسنجید.) روش دوم این است که یک معلم خصوصی بگیرید و او به شما آموزش دهد. تجربه معلم در این زمینه میتواند راهگشای شما باشد.

شاید برای شما سوال باشد که چگونه باید برای آزمون sat آماده شد. نکته ای که وجود دارد این است که این آزمون به زبان انگلیسی است بنابراین پاسخگویی به آن ، سطح بالایی از زبان انگلیسی میطلبد. سوالات بخش ریاضی این آزمون معمولا برای داوطلبان ایرانی راحت است و برای موفقیت در آنها کافیست که در دبیرستان ریاضی را به خوبی درک کرده باشید. البته ازمون شامل چند سوال سخت نیز خواهد بود که این سوالات برای پیدا کردن افراد نخبه استفاده میشوند. کتاب SAT official study guide  تستهای مناسبی برای تمرین دارد و میتواند روی موفقیت شما در آزمون تاثیر بسزایی داشته باشد.

سوالات بخش درک مطلب و نگارش نیز، کاملا بستگی به مهارت و تسلط شما به زبان انگلیسی دارد و اگر نمره تافل یا ایتلس خوبی داشته باشید، به احتمال قوی هیچ مشکلی با انگلیسی ها و مطالب آزمون نخواهید داشت. ولی اگر سطح زبان انگلیسی مناسبی ندارید بهتر است در ابتدا زبان خود را تقویت کنید زیرا اگر زبان انگلیسی شما قوی نباشد نمیتوانید در آزمون موفق شوید.

دمنوش لاغری نیوشا

5 نکته مهم در استفاده از دمنوش لاغری نیوشا

آموزش باریستا به صورت حرفه ای و فراگیری انواع مهارت ها

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi