تفاوت الکل های متانول با آتانول چیست

سه شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ گوناگون
تفاوت الکل متانول و آتانول

با توجه به شیوع بیماری کرونا و جو روانی حاکم بین مردم و ایجاد وسواس و استرس برای از بین بردن این ویروس ،و کمبود الکل های طبی اتانول یا همان اتیل‌الکل ۷۰ درصدو ژل های ضد عفونی در دارو خانه ها ، عده ای افراد سود جو و منفعت طلب از بی اطلاعی مردم سوء استفاده کرده و الکل متانول که بسیار سمی و خطرناک است به اسم الکل اتانول به مردم می فروشند در صورتی که الکل صنعتی متانول بسیار سمی است و به راحتی از طریق پوست جذب شده و مشکلاتی را برای افراد ایجاد میکند .

از آنجایی که آتانول ماده ی اولیه ی مشروبات الکلی تخمیری و تقطیری است و همچنین برای ضد عفونی کردن و از بین بردن ویروس کرونا که پایه آن چربی می باشد گزینه خوبی به شمار می رود عده ای افراد سودجو با ریختن وایتکس در الکل صنعتی (متانول) موجود در بازار که به رنگ زرد یا نارنجی است باعث بی رنگ شدن آن می شوند و با برچسب های تقلبی آن را به عنوان الکل آتانول ۷۰ درصد می فروشند .و این روزها متاسفانه شاهد مسمومیت عده ای از هموطنان  به این واسطه بودیم .

 

الکل صنعتی متانول

                    الکل صنعتی متانول

 

                  الکل طبی آتانول

 

الکل طبی آتانول

 

با توجه به سمی بودن و ناچیز بودن اثر ضد عفونی کنندگی الکل صنعتی ( متانول) مراجع معتبر بین ‌المللی، هیچ گونه توصیه‌ ای مبنی بر استفاده از متانول به منظور ضدعفونی کردن پوست، لوازم پزشکی و سطوح مختلف (مانند دستگیره ی درها، میز، کف و غیره) نمی کنند.

متانول نباید خورده و بوئیده شود و نباید  در تماس مستقیم با پوست قرار بگیرد. کوچک ترین دوزی از این ماده، حتی کمتر از نصف قاشق چایخوری آن می تواند باعث نابینایی شود و مصرف کمتر از ۴ اونس (حدود ۱۱۰ گرم) از آن کشنده خواهد بود.

الکل های  اتانول و ایزوپروپیل الکل‌ دو الکلی هستند که کاربردهای زیادی در مواد ضدعفونی کننده دارند و به عنوان مثال، اتانول با خلوص ۷۰ تا ۸۵ درصد به عنوان محلول ضدعفونی‌کننده کاربرد دارد که ویروس‌ها و باکتری‌ها را به وسیله‌ حل کردن چربی و پروتئین آن‌ها از بین می‌برد.

از فواید چرت زدن

تا پایان سال 98 اینترنت خانگی رایگان شد

اختصاص اینترنت رایگان تا پایان سال

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا