بیماری واریس چیست/ سریع ترین روش درمان رگ های واریسی

چهارشنبه 23 تیر 1400 سلامت
سریع ترین روش درمان رگ های واریسی

واریس پا/علائم و درمان واریس پا

واریس چیست؟

واریس، شایعترین بیماری عروقی انسان است که حدود ۲۰–۱۰٪ جمعیت را مبتلا می‌کند. سیاهرگ‌های واریسی به صورت رگ‌های دراز، گشادشده و پرپیچ و خم و غالباً در سطوح درونی اندام تحتانی دیده می‌شوند. بیشترین میزان شیوع واریس در زنان بین سن ۴۹–۴۰ سالگی برآورد شده‌است. رگ‌های واریسی بزرگ، کاملاً برجسته و گاهی قابل لمس و متسع و طویل می‌باشند و گاهی قطر بالاتر از ۴ میلی‌متر پیدا می‌کنند.

رگهای واریسی یک بیماری  است که در آن رگها بزرگ و متورم می شوند و شروع به ظاهر شدن می کنند ، به خصوص در ساق پا و پا هرچند که هر رگ می تواند واریس شود. این اتفاق می افتد زمانی که دریچه ها به درستی کار نکنند و اجازه می دهند خون در جهت مخالف جریان یابد یا جمع شود. به همین دلیل ، رگها بزرگ می شوند و شروع به رنگ آبی یا بنفش تیره روی پوست می کنند. ساق پا و پا متداول ترین مناطق آسیب دیده هستند زیرا ایستادن یا راه رفتن باعث افزایش فشار روی رگهای قسمت تحتانی بدن می شود.

انواع واریس چیست

واریس انواع مختلفی از جمله خفیف، متوسط و پیشرفته دارد که در موارد شدید، عروق خیلی برجسته و کبود می شود و برگشت خون قطع و یا نزدیک به قطع شدن است و باعث خونریزی و ضایعات پوستی می شود.

 

بیماری واریس چیست؟ چه علائمی دارد

بیماری واریس چیست؟ چه علائمی دارد

علائم واریس چیست؟

جدا از ظاهر پیچ خورده و برآمده مانند طناب هایی با رنگ آبی و بنفش تیره ، رگ های واریسی ممکن است علائم دردناک دیگری نیز داشته باشد مانند:

۱-احساس ضربان و درد
۲-احساس سنگینی در پاها
۳- گرفتگی عضلات و تورم در پاها
۴-درد شدید پس از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی
۵- خونریزی دردهای واریسی

 

روش های درمان واریس چیست

واریس ممکن است پاره شود و زخم های واریسی روی پوست ایجاد کند. برای جلوگیری از عوارض ، بهتر است قبل از وخیم شدن واریس ، درمان آن انجام شود. واریس از سه طریق قابل درمان است – یا با جراحی یا با روش های غیر جراحی ، یعنی با روش های خانگی ، داروها یا روش های غیرتهاجمی. که در زیز به آنها اشاره شده است

۱- درمان  واریس با عمل جراحی
۲- درمان واریس غیر جراحی  توسط لیزر
۳- درمان اسکلروتراپی واریس
۴-درمان واریس پا با جوراب های فشاری

 

سریع ترین روش درمان رگ های واریسی

سریع ترین روش درمان رگ های واریسی

روش های درمان واریس

۱-روش های جراحی برای درمان واریس

برش وریدی – تحت بیهوشی عمومی ، دو برش یکی در زیر کشاله ران و دیگری در پشت مفصل زانو ایجاد می شود. سپس ورید آسیب دیده با استفاده از تکنیکی به نام بستن ورید در قسمت برش بالا بسته یا بسته می شود.

فلبوتومی روش دیگری است که در آن برشهای کوچکتر در امتداد ورید ایجاد می شود و با استفاده از ابزار جراحی ، ورید خارج می شود. اگرچه درمان رگهای واریسی با جراحی موثرترین روش است ، اما خطرات مختلفی را در پی دارد. بهبودی بیماران بعد از جراحی ها بیشتر از روش های غیر جراحی است. آرام بخشی ممکن است عوارضی ایجاد کند. احتمال آسیب های عصبی را نمی توان نفی کرد که ممکن است منجر به شرایط مهلک مانند ترومبوز ورید عمقی شود.

 

۲-روش های غیر جراحی برای درمان واریس

فرسایش فرکانس رادیویی روشی است که در آن از امواج الکترومغناطیسی تولید شده توسط گرما برای بسته شدن رگها استفاده می شود. فرسایش لیزر درون زا – در این حالت از لیزر برای بستن رگها استفاده می شود.

یکی از بهترین روشهای درمان واریس پا در سال 2019 درمان واریس پا با لیزر می باشد. در این روش نیازی به بستری شدن بیمار در بیمارستان نمی باشدو خطرات جراحی مانند بیهوشی را در بر ندارد.پس از ضدعفونی کردن محل رگ های واریسی کار با تزریق بی حسی موضعی آغاز می شود. لیزر واریس حدود یک ساعت زمان می برد. در این روش از امواج اولتراسوند جهت از بین بردن رگ های واریسی استفاده می شود.

 

۳- درمان اسکلروتراپی واریس

اسکلروتراپی روش دیگری است که در آن مایع یا کف به داخل ورید آسیب دیده تزریق می شود تا از بین برود.
در این روش پزشک داروهایی را داخل رگ ترزیق می کند که باعث بسته شدن و انسداد دهانه رگ می شوند. تعداد جلسات ۲-۶ و فواصل آن ۸-۱۲ هفته می باشد. عوارض این درمان تغییر رنگ در محل رگ درمان شده، ایجاد عروق شبکه ای جدید و در برخی موارد زخم پوستی است.

 

۴-درمان واریس پا با جوراب های فشاری

این جوراب های انعطاف پذیر، به رگ ها فشار وارد کرده و از تجمع خون جلوگیری می کنند. جوراب های فشاری در صورت پوشیده شدن به صورت روزانه می توانند موثر باشند.

 

درمان سریع واریس

بیماری واریس

 

درمان های خانگی وموثر برای رگ های واریسی

گاهی با تغییر دادن شیوه زندگی می توانید از رگ های واریسی رهایی پیدا کنید. در زیر به چند مورد از این تغییرات اشاره شده است:

پرهیز از نشستن یا ایستادن برای مدت زمان طولانی
کاهش وزن (اگر اضافه وزن دارید.)
پرهیز از پوشیدن  لباس هایی که در ناحیه کمر و پاها تنگ هستند.
هر زمان که ممکن است پاهای خود را از سرتان بالاتر ببرید.
ورزش منظم
پوشیدن جوراب های فشرده
 استفاده از روغن‌های اسانس برای تنظیم هورمون‌های بدن
 استفاده از دو گیاه داروییِ قره‌قاط و شاه‌بلوط هندی

 

کلام آخر

اگرچه با این روشها رگهای بزرگ قابل درمان نیستند یا ممکن است به درمانهای اضافی نیاز باشد ، این روشها نه تنها موثر هستند بلکه از بریدگی و بخیه و بیهوشی نیز عاری هستند. انجام این روش های درمانی همیشه در بیمارستان ها انجام نمی شود ، کلینیک های خاص می توانند با استفاده از این روش ها واریس را درمان کنند. همیشه توصیه می شود برای درمان رگ های واریسی با پزشکان مشورت کنید که می توانند بهترین درمان مورد نیاز برای درمان رگ های واریسی را پیشنهاد دهند.

منبع:lybrate.com

آنچه باید قبل از خرید روغن حیوانی بدانید

خواص میخک

میخک/11فواید بی نظیر میخک برای تسکین درد دندان

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا