قدیمی ترین ساختمان های مسکونی جهان در کجا هاست ؟

دوشنبه، ۲ تیر ۱۳۹۹ جاذبه های گردشگری
روستای کندوان

قدیمی ترین ساختمان های مسکونی جهان

۱-روستای صخره ای کنداوان :

روستایی که در شمال غربی ایران قرار گرفته است قدیمی ترین خانه های صخره ای را در خود نگه داشته است. این روستا امروزه به دلیل شکل خانه های آن که شبیه به کندوی عسل در دل کوه کنده شده اند از شهرت بالایی برخوردار است. کندوان یکی از سه روستای صخره ای جهان است که امروزه همچنان مسکونی است. در این خانه های در دل کوه طبق آخرین آمار حدود ۱۶۸ خانواده زندگی می کردند. قدمت این خانه ها به هشتصد سال پیش می رسد.

۲-شهر صنعا در یمن:

شهر صنعا در یمن به تنهایی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی جهان است و طبیعیست که خانه هایی که در این شهر مورد استفاده قرار می گیرند نیز از قدیمی ترین خانه ها به شمار بروند.

قدیمی ترین ساختمان های مسکونی جهان

۳-روستای صخره ای میمند:

در دهستان میمند در استان کرمان قرار دارد که بعنوان یک روستای باستانی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. میمند از معدود اماکنی است که معماری صخره ای در تمام ساختار آن استفاده شده است. مهم ترین شاخصه این روستا در مقایسه با روستاهای دیگر همچون کاپادوکیا مسکونی بودن واحدهای صخره ای آن است. به عبارت دیگر زندگی هنوز در میمند معنای خود را از دست نداده است.

۴-شهر ماترا ایتالیا:

ماترا شهری قدیمی و باستانی در ایتالیا است که خانه های آن نیز در میان صخره ها ساخته شده است. گفته می شود بیشتر ساکنین این خانه ها در همان خانه ای زندگی می کنند که نیاکانشان ۹۰۰۰ سال پیش زندگی می کردند.

۵-روستا صخره ای آکوما پوبلو :

آکوما پوبلو روستاییست که بالای صخره هایی در مکزیکو واقع شده است. خانه های این روستا از قدیمی ترین سکونتگاهها در آمریکای شمالی به شمار می روند که امروزه همچنان توسط محلی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این روستا از سال ۱۱۵۰ میلادی یک روستای مسکونی بوده است و اگرچه امروزه فقط ۵۰ ساکن دارد که هیچ آب و برقی در نزدیکیشان ندارند اما همچنان به یک روستای متروکه تبدیل نشده است.

۶-خانه سنگی سالفورد مانور:

خانه سنگی سالفورد مانور در روستای بریتانیایی سامرست قدیمی ترین خانه مسکونی خصوصی در انگلستان است که در سال ۱۱۵۰ ساخته شده است. آخرین خریدار این خانه در سال ۲۰۱۰ بابت این خانه قدیمی ۱٫۲ میلیون پوند هزینه کرد.

The Roman lighthouse at the medieval castle of Dover is the oldest ...

شهر افسانه ای پترا

عکس های دیدنی از شهر گمشده پترا در اردن

عکس های دیدنی از کاخ سعد آبادتهران

عکس های دیدنی از کاخ سعد آباد تهران

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا