نوع نفس کشیدن با عملکرد بدن در ارتباط است

شنبه 11 مرداد 1399 سلامت
نقش درست نفس کشیدن دربهبود عملکرد بدن

درست نفس کشیدن نقش مهمی در سلامت بدن دارد. دانشمندان در یک تحقیق در میان دانشجویان تنفس صحیح را  برای بهبود روحیه بسیار مهم میدانند. محققان بر این باورند که  برای بهبود سلامت روان افراد می بایست به آن ها نحوه نفس کشیدن آموخته شود.

محققان دانشگاه ییل آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند هنگامی که دانشجویان کالج تکنیک‌های خاصی برای مدیریت استرس و اضطراب یاد می‌گیرند، اقدامات بهبود یافته به ارتقای سطح سلامت روانی آنها منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید :آیا مشکلات تنفسی شما ناشی از آسم است ؟

نوع نفس کشیدن با عملکرد بدن در ارتباط است

بدون دانستن این موضوع ممکن است خواب، خلق و خو، هضم غذاها، قلب، سیستم عصبی، عضلات، مغز و حتی رشد دندان ها و ساختار چهره را از دست بدهید. بنابراین بعد از دانستن مزایای تنفس، بهتر است اصول صحیح انجام آن را نیز به کار بگیرید. تنفس درست موجب کسب انرژی بیشتر، بهبود سلامتی، هماهنگی بیشتر، اضطراب کمتر، ترس کمتر، روابط بهتر و زندگی شادتر می شود.

تنفس صحیح

 ناتعادلی در سیستم عصبی:
تنفس تاثیر مستقیم روی سیستم عصبی دارد و نقش مهمی را در متعادل نگه داشتن بدن ایفا می کند. الگوی تنفسی نامناسب مانند تنفس کوتاه یا تنفس با نیروی بالا عاملی برای افزایش سطح استرس می باشد.
 تنگ شدن جریان هوا :
این پروسه باعث می شود که نفس کشیدن و وارد شدن هوا به دهان و سپس ریه ها سخت تر انجام بگیرد و در نتیجه بدن شما سخت تر از همیشه کار می کند و نفس کشیدن شما سریع تر می گردد.
منقبض شدن رگ های خونی که عاملی برای فشار خون بالا و فشار به قلب می باشند.
 کاهش انرژی :
تنفس ناصحیح ، سطح توانایی بدن شما را برای تحویل اکسیژن به سلول ها کاهش می دهد و در نتیجه سلول ها تحت فشار قرار می گیرند و نمی توانند مانند همیشه انرژی کافی را تامین کنند. هر عملکردی که در بدن اتفاق میافتد، به اکسیژن وابسته است.

عروق خونی منقبض می شوند: که می تواند منجر به فشار خون بالا و سخت شدن کار قلب شود.

– انرژی کمتری تولید می شود: گاهی تنفس بد توانایی اکسیژن رسانی به سلول ها را کاهش می دهد و سلول ها را دچار استرس می کند و آن ها بقا را به جای رشد و توسعه در اولویت اول قرار می دهند.

نفس کشیدن خود را بهبود ببخشیم - موسسه سلامت مغز دانا

ارگان هایی که به شدت به تنفس وابستگی دارند ، شامل موارد زیر می باشد:

 مغز20 درصد از اکسیژنی که مصرف می کنیم را استفاده می کند:

زمانی که اکسیژن رسانی مغز کم باشد ، مغز کند تر کار  کند که ممکن است مشکلاتی را در قسمت های دیگر بدن نیز به وجود آید.

 قلب به طور مداوم فعال است و حدوداً در روز صد هزار بار می تپد :

قلب یک مصرف کننده بالا از اکسیژن می باشد. کمبود اکسیژن باعث ضعف پمپاژ خون می گردد و در نتیجه دست و پای فرد یخ می کند.

 عضلات :

کمبود اکسیژن باعث سفت شدن نامناسب عضلات، سوزش و خستگی سریع آن ها می گردد و برای همه، مخصوصا  ورزشکاران مضر می باشد. شیوه ناصحیح تنفس در کنار تمام موارد بالا می تواندآسیب دیدگی های جانی را نیز افزایش دهد. پس تنفس صحیح بسیار حیاتی می باشد.
چگونه تنگی نفس را در خانه درمان کنیم ؟

 از راه های درست نفس کشیدن

1- از طریق بینی تنفس کنید: نفس باید از بینی وارد و از بینی هم خارج شود. بینی شما یک نوع کارخانه تصحیح و آماده سازی هوای ورودی برای استفاده ی موثر بخش های مختلف بدن است.هنگامی که شما از طریق دهان نفس می کشید، ریه ها هوای فیلتر نشده، سرد، خشک و پر از ویروس و باکتری را دریافت می کنند.

با دیافراگم نفس بکشید: هوایی که شما از راه بینی وارد بدن می کنید، باید تمام راه را به سمت شکم شما بپیماید.عضلات تنفسی شامل دیافراگم، عضلات شکم، قفسه ی سینه، گردن و شانه است.

آرام نفس بکشید : تنفس آرام منجر به آرامش بدن و بهبود عملکردهای آن خواهد شد.وقتی بدن آرام است، سطح سلامت و انرژی بالاست و موجب می شود ما شادتر زندگی کنیم و با دیگران رفتار بهتری داشته باشیم.

منظم و ریتمیک نفس بکشید: همه چیز در دنیا دارای ریتم طبیعی است، امواج اقیانوس، فصل ها، ماه ها و … . بدن ما هم جزئی از جهان هستی است و اجزای آن ریتم طبیعی خود را دارند از قلب گرفته تا مغز و …

راه های درمان و تشخیص سندرم روده تحریک پذیر

وسواس چیست و چگونه در مان می شود

وسواس چیست و چگونه درمان می شود؟

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا
logo-samandehi