ارتباط مغز و روده/ علائم، رژیم غذایی و نکات

چهارشنبه 12 آبان 1400 سلامت
ارتباط مغز و روده

ارتباط مغز و روده

سیستم عصبی روده (سیستم عصبی روده) از 200 تا 600 میلیون نورون (سلول های عصبی) تشکیل شده است که معادل تعداد نورون های نخاع است. بنابراین، سیستم عصبی روده اغلب به عنوان “مغز دوم” نامیده می شود.

ارتباط روده و مغز (معروف به محور روده-مغز) به مسیرهای  (عصبی و هورمونی) بین مغز و دستگاه گوارش اشاره دارد که به روده اجازه می دهد با مغز ارتباط برقرار کند و بالعکس. این اساساً به این معنی است که وضعیت ذهنی شما می تواند بر عملکرد روده شما تأثیر بگذارد و بالعکس.

بنابراین، هر شکلی از ناراحتی روانی مانند تنش، عصبی بودن، اضطراب، عصبانیت یا غم و اندوه می تواند باعث ایجاد مشکلات گوارشی شود. به طور مشابه، ناراحتی معده می تواند باعث استرس، اضطراب یا افسردگی شود.

این ارتباطات از طریق سیستم عصبی خودمختار و محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال وجود دارد. مجرای روده رابط بین بدن و محیط است و با خوردن، میکروبیوم روده، التهاب و داروها و بسیاری از عوامل دیگر اصلاح می شود.

مغز از طریق محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال و سیستم عصبی خودمختار می تواند بر عملکرد روده در پاسخ به استرس تأثیر بگذارد.

 

ارتباط مغز و روده

ارتباط مغز و روده

علائم و عوامل ارتباط مغز و روده

محور مغز-روده احتمالاً در تعدادی از بیماری‌ها از جمله سندرم روده تحریک‌پذیر، بیماری التهابی روده، اضطراب، افسردگی، اسکیزوفرنی و اوتیسم دخیل است.

تحقیقات ادامه دارد. در آینده، دستکاری میکروبیوم روده ممکن است یکی از راه‌های تعدیل این حالات بیماری باشد. از آنجایی که اطلاعات در مورد میکروبیوم بهینه روده وجود ندارد، توصیه هایی در مورد “بهترین رژیم غذایی” نمی تواند ارائه شود.

ترکیب میکروبیوم روده در افراد سالم نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت است. پاسخ افراد به تغییر در میکروبیوم روده نیز ممکن است متفاوت باشد.

به حداقل رساندن مصرف غذاهای فرآوری شده توصیه ای است که برای سلامت کلی مفید است، همانطور که یک سبک زندگی فعال و رژیم غذایی پر فیبر مفید است. همه این عوامل ممکن است تأثیر مطلوبی بر میکروبیوم روده داشته باشند.

 

ارتباط مغز و روده

ارتباط مغز و روده

 

درمان و نکاتی برای سلامت بهینه مغز و روده

ارتباط مغز و روده بر بسیاری از جنبه های سلامتی شما تأثیر می گذارد. بنابراین لازم است اقدامات لازم برای حفظ یکپارچگی آن انجام شود.

 

1. سطح استرس خود را کنترل کنید

کاهش سطح استرس برای اطمینان از عملکرد سالم مغز و روده

مدیریت استرس برای حفظ تعادل روده سالم و عملکرد مناسب گوارش بسیار مهم است.

استرس بخشی جدایی ناپذیر از زندگی است، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن یا مدیریت آن انجام دهید. تمام تلاش خود را بکنید تا فعالانه از موقعیت هایی که آرامش روانی شما را مختل می کند اجتناب کنید، اگرچه گاهی اوقات این موقعیت ها خارج از کنترل شما هستند.

5 نشانه هشدار دهنده زوال عقل-سلامت

 

2. به طور منظم ورزش کنید

برای حفظ سلامت محور روده-مغز به طور منظم ورزش کنید

فعال ماندن به حفظ سلامت روانی و گوارشی شما کمک می کند. هضم صاف را تسهیل می کند و تعادل باکتری های سالم روده را تقویت می کند. همچنین یک ضد استرس عالی است.

بنابراین، برخی از انواع ورزش را به طور منظم انجام دهید تا عملکرد روده، سلامت روانی و سلامت کلی خود را بهبود بخشد.

3. آنتی بیوتیک ها را محدود کنید

آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های سالم روده را از بین ببرند و منجر به ناراحتی گوارشی شوند که یکی از عوارض جانبی رایج این دارو است. بنابراین، آنها را فقط در صورت لزوم و با دوز تجویز شده توسط پزشک مصرف کنید.

اتکا به آنتی بیوتیک ها برای جزئی ترین بیماری ها می تواند تنوع میکروبیوم شما را مختل کند. غذاهای مفید برای ارتباط روده و مغز

 

انواع مواد غذایی زیر می توانند از رشد میکروب های سالم در روده حمایت کرده و سلامت مغز را بهبود بخشند.

پروبیوتیک ها

مصرف پروبیوتیک به شما کمک می کند تا یک محور روده-مغز سالم داشته باشید

تجویز پروبیوتیک ها راهی برای دستکاری میکروبیوم روده است.

در یک مطالعه، به داوطلبان سالم بدون سابقه قبلی افسردگی پروبیوتیک داده شد و آنها کاهش سطح هورمون استرس و بهبود پارامترهای روانی را نشان دادند. این نتایج مشابه نتایج بیماران دریافت کننده دیازپام (داروی ضد اضطراب) بود.

 

پری بیوتیک ها

پری بیوتیک ها اساساً فیبرهای رژیمی هستند که به عنوان علوفه برای میکروب های سالم روده عمل می کنند. بنابراین، افزودن آنها به رژیم غذایی به بهبود سلامت روده و در نتیجه سلامت روان شما کمک می کند.

برخی دیگر از مهم ترین پری بیوتیک ها عبارتند از:

غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ماهی، گردو، دانه کتان و سیر
غذاهای تخمیر شده، مانند ماست، کیمچی، کفیر و کلم ترش
غذاهای فیبری مانند عدس، لوبیا، غلات کامل و کلم بروکلی
غذاهای غنی از پلی فنل مانند زردآلو، سیب، زیتون و اسفناج
غذاهای غنی از تریپتوفان مانند شیر، دانه ها و مغزها، جو و مرغ

 

کلمه پایانی

سلامت روده و سلامت مغز شما از طریق سیستم های مختلف فیزیکی و بیوشیمیایی به هم مرتبط هستند که به این دو اندام اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

آنچه که این نشان می دهد این است که مشکلات هر یک از این اندام ها بر عملکرد دیگری تأثیر می گذارد. بنابراین، اگر می خواهید از سلامت روانی مطلوب و عملکرد صحیح گوارش اطمینان حاصل کنید، مهم است که مراقب هر دو باشید.

نشانه کم آبی بدن/ عوارض جانبی و درمان کم آبی

کافئین

خواص قهوه/ 10دلیل که قهوه برای شما مناسب است

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا