با گیاهانتان صحبت کنید!

پنج‌شنبه 15 تیر 1402 گل و گیاه
با گیاهانتان صحبت کنید!

با گیاهانتان صحبت کنید!

آیا باور می‌کنید یا نه، اما صحبت کردن با گیاهان فواید بسیاری دارد. گیاهان گوش ندارند، اما آخرین تحقیقات نشان می‌دهد که آنها هرچند بدون گوش، از صداهای انسان‌سانگردان مانند صدای افراد و موسیقی بهره‌مند می‌شوند. و این تنها فایده ای نیست که از گفتگوی انسان و گیاه به دست می‌آید. در ادامه با چیزهایی که تا کنون در این زمینه می‌دانیم آشنا خواهید شد.

Capture 218

موسیقی برای برگ‌هایشان

گیاهان به موسیقی با واکنش مثبت پاسخ می‌دهند. یک مطالعه در شماره 2003 مجله «التراسونیک» تأثیر موسیقی کلاسیک و صداهای طبیعت بر رشد کلم چینی و خیار را بررسی کرد. نتیجه؟ این صداها رشد و جذب اکسیژن سبزیجات را افزایش دادند.

Capture 217

موسیقی؟ بله! صدای ترافیک؟ نه، مرسی.

یک مطالعه در سال 2015 که در مجله «International Journal of Integrative Sciences» منتشر شد، نشان داد که هنگامی که گیاهان به مدت چهار ساعت در روز با موسیقی هندی آرامش‌بخش نور پردازی می‌شدند، نسبت به گروه کنترل، بلندتر، بیشتری برگ و نشانه‌های سلامتی بیشتری داشتند. با این حال، اگر گیاهان با صدای ترافیک مواجه شوند، به رشد آنها کمک نمی‌کند.

Capture 219

استعداد باغبانی یا استعداد صحبت کردن با گیاهان؟

در سال 2009، موسسه باغبانی سلطنتی ده نفر را به خواندن اشعار شکسپیر و آثار داروین برای گیاهان اختصاص داد. همچنین، ضبط‌هایی برای گیاهان گوجه‌فرنگی به مدت یک ماه پخش شد. گیاهان به سه گروه تقسیم شدند: گروهی که هیچ صدایی نداشت، گروهی که به صدای زنان گوش می‌دادند و گروهی که به صدای مردان گوش می‌دادند.

نتایج؟ گیاهان گوجه‌فرنگی واقعاً از صدای زنان خوششان می‌آید. نتایج بسیار مهم بودند. گیاهانی که به صدای زنان گوش می‌دادند، نسبت به دیگران بیشتر رشد کردند. جالب است که نتیجه بهترین کارایی را سارا داروین، نوه‌ی چهارم داروین، با خواندن کتاب «دربارهٔ منشأ گونه‌ها» برای یک گیاه گوجه‌فرنگی به دست آورد که دو اینچ نسبت به بقیه بلندتر رشد کرد.

Capture 215

آزمایش «شکست‌ناپذیرها»

حرف زدن به گیاهان کمک به رشد آنها می‌کند. برنامه تلویزیونی کانال دیسکاوری به نام «شکست‌ناپذیرها» نیز با گیاهان آزمایش مشابهی انجام داد. آنها را در گلخانه‌هایی قرار دادند که به ترتیب به موارد زیر معرض شدند: الف) تعریف، ب) توهین، ج) موسیقی کلاسیک، د) موسیقی دیس متال و ه) سکوت. فکر می‌کنید کدام یک تأثیر بیشتری داشت؟

موسیقی دیس متال!

طبق نتایج آزمایش، گیاهانی که به سکوت معرض شدند، کمترین رشد را داشتند. گیاهانی که به سخنرانی‌های تحریک‌آمیز و توهین‌ها گوش می‌دادند، در میان قرار گرفتند و در سطح یکسانی قرار گرفتند. گیاهانی که به موسیقی کلاسیک گوش می‌دادند، کمی بهتر عمل کردند، در حالی که گیاهانی که به موسیقی دیس متال گوش می‌دادند، بیشترین رشد را داشتند. بنابراین اگر نمی‌توانید موسیقی دیس متال را در باغ خود پخش کنید، چند بیت آواز بخوانید.

Capture 214

ایکیا می‌گوید که نباید از گیاهان برای ستم کردن استفاده کنید.

این شرکت مبلمان سوئدی به منظور انجام یک حمله ضد تنفر، یک آزمایش مشابه انجام داد. نتیجه نشان داد که گیاهی که مورد ستم قرار گرفت، شروع به پژمردگی کرد، در حالی که گیاهی که از آن ها تعریف شد، سالم و خودبین بود. این مطالعه قابل اعتماد نیست، اما بهتر است که با گیاهان خود خوب رفتار کنید … به هر حال.

“استفاده از صدا، قول بزرگی در افزایش تحقیقات کشاورزی و زیست فناوری دارد”. یک تحقیق ادبیات در سال 2002 که در مجله “Environmental and Experimental Botany” منتشر شد، تمام تحقیقات دربارهٔ واکنش گیاهان به صدا را مورد بررسی قرار داد. نتیجه گرفته شد که “مشخص و واضح است که استفاده از صدا، قول بزرگی در افزایش تحقیقات کشاورزی و زیست فناوری دارد”. با این حال، مکانیسم این پدیده هنوز به خوبی درک نشده است.

Capture 213

حرف زدن با گیاهان باعث می‌شود که به آنها بهتر توجه کنید.

آلن تیچمارش، باغبان معروف، گفت که به طور مستقل از اینکه حرف زدن با گیاهان چه فوایدی دارد یا ندارد، داشتن گفتگوی مداوم با گیاهان «به معنای مشاهده آنها است که کلید آن است. باغبانی مانند درمانی است و بسیار حسی،» او در گفت‌وگو با مجله رادیو تایمز گفت.

اگر با گیاهان خود هویت یافته باشید، احتمالاً بهتر مراقب آنها خواهید بود. هایدی آپل، استاد علوم محیطی در دانشگاه تولیدو در ایالت اوهایو، به واشنگتن پست گفت: «اگر با یک موجود زنده که با مراقبت از آن مسئولیم، هویت یابی کنیم، بهتر مراقب آن خواهیم بود.»

Capture 212

باغبانی برای سلامتی روان شما مفید است.

در حالی که تأثیرات دقیق باغبانی و حرف زدن با گیاهان بر سلامت روان مورد مطالعه قرار نگرفته است، یک مطالعه در سال 2018 در مجله علوم باغبانی نشان داد که جابجایی گیاهان باعث کاهش اضطراب در بین جوانان شد. همچنین، یک مطالعه در سال 2022 نشان داد که صرف یک ساعت در هفته باغبانی، موجب بهبود خلق و کاهش استرس می‌شود.

Capture 211

مشاور طبیعت

حرف زدن با گیاهان می‌تواند به شما کمک کند تا افکار خود را به کلمات بپردازید. کنت‌ه ر. یگر، کارشناس اجتماعی و مدیر برنامه تنش، تروما و استقامت در دانشگاه ایالتی اوهایو، به واشنگتن پست گفت: “من حرف زدن با گیاهان را به عنوان یک روش برای صحبت کردن با خودمان می‌بینم. در حالی که با گیاهان خود حرف می‌زنیم، در حقیقت با خودمان حرف می‌زنیم و فرآیند تفکر خود را شکل می‌دهیم.”

Capture 210

گیاهان شما را قضاوت نمی‌کنند…

فقط مطمئن شوید که هیچ کس صحبت‌های شما را نشنود. الیزابت دیل، مدیر باغبانی درمانی در باغ‌های گیاهی کالج پزشکی ویلموت به واشنگتن پست گفت: “گیاهان قضاوت نمی‌کنند. شما می‌توانید همان شخصی باشید که می‌خواهید باشید و آنچه را که می‌خواهید بگویید. آنها فقط خوشحال هستند که شما در حال مراقبت از آنها هستید.” اما اگر کسی دور شما گوش بدهد، این حرف صدای دیگری خواهد شد.

Capture 209

خواندن تولستوی به کلم می‌تواند به مرحله فوق‌العاده برسد.

هنرمند اجرایی آناستاسیا لاگینوا به مدت شش هفته تمام رمان “آنا کارنینا” تولستوی را به صدای بلند به کلم خواند تا یک نمایش هنری درست کند. او به شبکه بی‌بی‌سی گفت: “این بار از جمله بارهای اولی بود که واقعاً آرام بودم. نه فکر می‌کردم و نه کاری انجام می‌دادم. فقط بودن. هرگز چنین تجربه‌ای نداشته‌ام. تقریباً شبیه به مدیتیشن بود… آرزو می‌کنم همه افراد بتوانند این سکوت و آرامش، این آرامش را تجربه کنند.”

Capture 208

شاهزاده چارلز این کار را می‌کند

در سال 2010، چارلز سوم گفت: “من با خوشحالی با گیاهان و درختان حرف می‌زنم و به آنها گوش می‌دهم. فکر می‌کنم که این به طور کامل ضروری است.” در سال 2019، او همچنین دیده شد که با هر درختی که کاشته بود، دست می‌دهد و برای آنها آرزوی موفقیت می‌کند.

Capture 207

جودی دنچ این کار را می‌کند…

و بسیاری از بریتانیایی‌ها هم این کار را می‌کنند. بازیگر بریتانیایی محبوب، باغ شش اکر خود را به یک “جنگل مخفی” تبدیل کرده و می‌گوید که از درختانش به عنوان بخشی از خانواده گسترده خود فکر می‌کند. یک مطالعه نشان داد که دنچ در اکثریت است، چرا که 51 درصد از بریتانیایی‌ها اعتراف کردند که با گیاهانشان حرف می‌زنند. شاید وقت آن رسیده باشد که شما هم به تعداد روزافزونی از افرادی بپیوندید که این کار را می‌کنند.

 

منبع : MSN

گل ملی کشورهای جهان چیست

گل ملی کشورهای جهان چیست؟

Capture 129

باغچه خودت رو بساز !

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا