کمبود پتاسیم چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

یکشنبه 11 تیر 1402 سلامت
کمبود پتاسیم چه مشکلاتی را ایجاد می کند

کمبود پتاسیم چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

بدن انسان پتاسیم و منیزیم مورد نیازش  را به خودی خود تولید نمی کند و می بایست از منابع خارجی این مواد مغذی را کسب کند با قرار دادن غذاهای حاوی پتاسیم و منیزیم  در رژیم غذایی کمبود این مواد را باید جبران کینم در غیر اینصورت کمبود آن در بدن به شکل های گوناگون نمایان می شود .

 

از نشانه های کمبود پتاسیم در بدن

احساس بی حالی

احساس بی حالی ،خستگی و کسالت صبحگاهی از نشانه های این است که بدن شما پتاسیم لازم در عملکرد درست سلول ها را ندارد. با تامین پتاسیم به تنهایی انرژی بدن شما تامین نمی شود بلکه پتاسیم  همراه با منیزیم  الکترولیتی را ایجاد می‌کند که برای کارکرد درست سلول‌ها و آزاد شدن انرژی و هدایت الکتریسیته، ضروری است .

احساس بی حالی

احساس بی حالی

گرفتگی عضلات

پتاسیم به حرکت عضلات بدن و ارسال سیگنال ها توسط اعصاب کمک می کند.کمبود پتاسیم در بدن باعث گرفتگی عضلات در ناحیه های مختلف علل الخصوص در ساق پاها می شود. اگر مقدار پتاسیم  بدن روند کاهشی خود را ادامه دهد امکان فلج عضلانی زیاد می شود .

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات

درد شکمی

این اسپاسم (گرفتگی عضلات) ممکن است در هر قسمت بدن اتفاق بیفتد مثل دیواره های روده و معده که شامل ماهیچه هایی جهت حرکت غذا در دستگاه گوارش است که با گرفتگی این عضلات مشکلات نظیر درد و یبوست ایجاد میشود .اگر سطح پتاسیم بدن به شدت پایین بیاید ، ممکن است حرکات روده به طور کامل متوقف شود و به دنبال آن علائمی مانند تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، نفخ و درد شکمی روی دهد .

درد شکمی

درد شکمی

نارسایی تنفسی

همچنین این اسپاسم ها اگر در قسمت دیافراگم و عضله های مسئول تنفس، اتفاق بیفتد به نارسایی تنفسی ختم می شود . پتاسیم اهمیت خاصی  برای سلامت در ریتم عادی  سلول های قلب دارد

نارسایی تنفسی

نارسایی تنفسی

بالا رفتن فشار خون

یکی دیگر از نشانه های کمبود پتاسیم در بدن بالا رفتن فشار خون به دلیل انقباض رگ ها می باشد که مقدار کافی پتاسیم خون در بدن از افزایش بیش از حد فشار خون جلوگیری می کند.

آیا آووکادو حاوی پروتئین است؟

آیا آووکادو حاوی پروتئین است؟

لک های پوستی و علل ایجاد آن

لک های پوستی و علل ایجاد آن

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا